Vlada je na ravni celotne države sprejela vrsto ukrepov, da bi omejila širjenje epidemije koronavirusa. Tako je zaprla vse neživilske trgovine (z izjemo tistih, ki prodajajo opremo za kmetijstvo), tiste, ki ostajajo odprte, pa so morale omejiti delovni čas in sprejeti dodatne zaščitne ukrepe. Ti so namenjeni tako zaščiti kupcev kot tudi zaščiti prodajalk in prodajalcev. Po tednu dni omejitev pa lahko v trgovinah še vedno vidimo kupce, ki se ne držijo določenih priporočil, prav tako odrasle v spremstvu otrok in celo najbolj ranljive skupine – starejše in nosečnice.
Še enkrat smo preverili, katera pravil za zaščito kupcev in prodajalcev so sprejele trgovine, katerih ukrepov se je treba držati in kako ravnati, da preprečimo stike in širjenje novega koronavirusa.
Pri vstopu v trgovino imajo prednost ranljive skupine, med drugim invalidi, upokojenci in nosečnice. Tem je namenjeno nakupovanje med 8. in 10. uro. Večina trgovin je sledila navodilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in tako sprejela naslednje ukrepe:
Za zaščito zaposlenih so v skupne prostore, garderobe in toaletne prostore namestili dodatna razkužila, prav tako so zaposlenim razdelili osebna razkužila, rokavice in zaščitne maske. V nekaterih trgovinah so za zaščito zaposlenih in kupcev namestili pleksi stekla ter uvedli dodatno razkuževanje prodajnih pultov, blagajniških trakov in kljuk. Iz Spara so nam sporočili, da imajo za zaposlene ter dobavitelje in poslovne partnerje izdelane posebne varnostne protokole.
Kako se obnašati med nakupovanjem?
Za zaščito kupcev so pred trgovinami uvedli obvezno razkuževanje rok, prav tako mora vsak kupec uporabiti rokavice za enkratno uporabo in pa nakupovalni voziček, ki ga redno in temeljito razkužujejo. Kjer vozičkov ni, razkužujejo košare in vsak kupec jo mora obvezno uporabiti.
Nekatere trgovine so tudi znotraj različnih oddelkov namestile razkužila.
V vseh trgovinah, kjer imajo možnost, so delovanje prezračevalnih sistemov za zajem svežega zraka nastavili na maksimum.
Trgovine se držijo tudi zakonskega določila, ki predpisuje največje dovoljeno število kupcev, ki so lahko istočasno v trgovini, pri čemer upoštevajo priporočilo NIJZ, ki določa 20 kvadratnih metrov osebnega prostora na kupca. Če je omejitev dosežena, vstop v trgovino preprečujejo varnostniki, ki hkrati tudi skrbijo, da si vsak od kupcev razkuži roke in uporabi rokavice ter voziček.
Vsak kupec je na vhodu v trgovino seznanjen tudi s tem, da tudi v trgovini velja ukrep ohranjanja minimalne priporočene razdalje, kar pomeni, da se je tega treba držati ves čas nakupovanja, ne samo na blagajni, kjer so še posebne oznake o zahtevani razdalji.
Večina trgovin je zgoraj navedene ukrepe vzela resno in tudi naš obisk različnih trgovin kaže na to, da se držijo navodil in priporočil NIJZ. Se pa žal še vedno dogaja, da se teh priporočil ne držijo kupci.
Kot nas je opozorila prodajalka v eni od trgovin, ljudje nikakor ne upoštevajo vseh priporočil. Tako še vedno ne prihajajo v trgovino posamezno, pač pa dnevno v trgovinah opažajo odrasle v spremstvu otrok, pare in celo celotne družine. Da še vedno kupci sadje, zelenjavo in pa pekovske izdelke prijemajo brez uporabe rokavic. “Trgovina danes ni mesto za druženje in sprehajanje po njej. Tudi mi trgovci smo ljudje, ki se moramo izmikati,” zgroženo ugotavlja trgovka in dodaja: “Vodstvo skrbi za nas, nam daje maske in razkužila, ampak kupci so tisti, ki ne upoštevajo pravil.”
S samoizolacijo, zapiranjem šol in vrtcev, omejevanjem združevanja na prostem ter drugimi ukrepi vlada poskuša preprečiti scenarije, ki se dogajajo v sosednji Italiji, pa v Španiji in Franciji. Res je, da je odhod v trgovino nujen, ampak naj bo to čim bolj redko, nakupovanje pa čim krajše, pri čemer si lahko pomagate z vnaprej pripravljenimi nakupovalnimi seznami. Prav tako se držite tega, da je do 10. ure trgovina namenjena ranljivejšim skupinam. Obvezno pri vstopu razkužite roke, uporabljajte rokavice in, če jo imate, tudi zaščitno obrazno masko. Ter upoštevajte razdaljo med vami in drugimi kupci. Če je drugi ne, jih imate pravico opozoriti. Najbolj od vsega pa velja, da nikar ne odhajajte v trgovino bolni.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.