
Podjetje Protocamel, ki ga sestavlja zelo mlada podjetniška ekipa (ustanoviteljici Patricija Kragelj in Tjaša Ban ter finančni direktor Matic Jug), je razvilo linijo prehranskih aditivov, ki rejcem kamel pomagajo zagotavljati uravnoteženo prehrano, pri čemer se naslanjajo na najkvalitetnejše surovine slovenskega izvora in bogato tradicijo inoviranja v kmetijstvu v naši državi.
Njihova ključna konkurenčna prednost je zaščitena mešanica sestavin, ki preprečuje acidozo – zakisanost želodca prežvekovalca kot posledica prevelikega zaužitja sladkorja – največjo težavo, s katero se srečujejo rejci dirkalnih kamel.
Prehranski aditivi namesto sladkorjev iz datljev in medu
V arabskem svetu do zdaj niso posvečali posebne pozornosti znanstvenim dognanjem s področja športne nutricionistike, kar omenjeno podjetje zdaj spreminja.
Kot pravijo, so največji dokaz o kakovosti slovenskih prehranskih aditivov dobili s povabilom za dobavo hrane od kraljevega kameljega korpusa nj. Ekscelence, omanskega sultana Qaboosa, ki ima enega največjih kameljih hlevov na svetu. Do zdaj so namreč tudi najbolj priznani rejci svojim kamelam pred dirkami dajali hrano, ki je temeljila na sladkorjih iz datljev in medu. Ti sicer pomagajo k doseganju velikih hitrosti med dirkami, a dolgoročno izrazito negativno vplivajo na zdravje živali.
Banova je pojasnila, da je kraljeve hleve najbolj prepričal njihov argument, da je na sladkorju temelječa prehrana za športno žival "približno tako, kot če bi pričakoval, da boš lahko zmagoval na maratonih, če nekaj dni pred dirkami piješ veliko energijskih pijač."

Slovenija dobra za začetek posla, a prave poslovne kulture pri nas še ni
S pridobitvijo prvega posla bo podjetje zagnalo proizvodnjo, kmalu pa načrtuje tudi nove zaposlitve. Že prihodnje leto, računa, da bo s svojimi produkti doseglo milijon evrov prometa.
Krageljeva je prepričana, da bi se njihova poslovna pot težko začela, če ne bi na začetku prejeli podpore in spodbude okolja, pri čemer izpostavlja zlasti program spodbujanja podjetništva Ustvarjalnik, a obenem dodaja, da je v Sloveniji poslovna kultura še vedno daleč od take, kot bi se je želeli.
"Proizvodnja naše hrane bi morala steči že jutri, a žal je naš izbran proizvodni partner, veliko slovensko agroživilsko podjetje, v zadnjem trenutku pogojeval začetek sodelovanja z nami, da mu predamo avtorstvo naše recepture, v kar nismo mogli privoliti. Tako smo bili žal prisiljeni proizvodnjo in delovna mesta, povezana z njo, preseliti v obrat v tujini," je povedala.

Žal se mladih podjetnikov in zlasti podjetnic še vedno prepogosto ne jemlje resno, še dodaja, a optimistično sklene: "Prepričana sem, da bo naša zgodba še en kamenček v mozaiku uspešnih mladih podjetniških zgodb, ki spreminjajo miselnost v naši državi, in upam, da se v prihodnje podjetniške ekipe ne bodo več prisiljene boriti s tovrstnimi nespodobnimi praksami."
V podjetju Protocamel verjamejo, da bo mladi rod slovenskih podjetnikov spremenil poslovne prakse v državi na boljše.

KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.