Slovenija

'Malo delo bo dodatna ovira za mlade diplomante'

Ljubljana, 17. 01. 2011 10.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vedno več mladih Slovencev študira, službe pa se jim še kar izmikajo. Lukšič je zaskrbljen in meni, da je treba zakon o malem delu dobro premisliti z vidika težav, ki pestijo diplomante.

Lastna družina je za mlade mejnik odraslosti, ki se vse bolj oddaljuje.
Lastna družina je za mlade mejnik odraslosti, ki se vse bolj oddaljuje. FOTO: Reuters

Pod okriljem Urada RS za mladino je bila izvedena raziskava Mladina 2010, s katero so želeli ugotoviti, kakšen je položaj mladih v Sloveniji. V raziskavi so bili zajeti mladi med 15. in 29. letom starosti, izpostavljena pa so bila področja, kot so demografske spremembe, izobraževanje in usposabljanje, ustvarjalnost, kultura, prosti čas, zaposlovanje, zdravje, socialna vključenost, bivanjske in stanovanjske razmere idr.

Na podlagi analize podatkov so raziskovalci prišli do zaključka, da število mladih zelo hitro upada. Število starejših prebivalcev se bo po predvidevanjih do leta 2050 skoraj potrojilo. Z vidika dolgoročne stabilnosti in razvoja slovenske družbe to pomeni, da bo pomen polne družbene vključenosti in aktivacije potencialov vsakega mladega posameznika večji, kot je bil kadar koli prej.

V zadnjih letih je prišlo tudi do premika vrednot, in sicer se je zvišal individualizem in pomen tekmovalnosti. Mladi Slovenci se tudi dobro zavedajo osebne odgovornosti za svoje "izbirne biografije" in se temu ustrezno prilagajajo. Kljub temu trendi kažejo zanimive posebnosti Slovenije, med katerimi je mnogo takih, ki niso posebej naklonjene prehajanju mladih v svet dela, samostojnega življenja in ustvarjanja lastne družine.

Mladi niso apatični, slovenska mladina je na primer vse bolj aktivna na področju prostovoljstva.
Mladi niso apatični, slovenska mladina je na primer vse bolj aktivna na področju prostovoljstva. FOTO: N.D.

Čeprav upada število mladih, narašča število tistih, ki so vključeni v izobraževalni sistem. Leta 2008 je bil delež študentov pri nas najvišji v okviru članic Evropske unije (EU). Naraščanje števila študentov pa sovpada z upadanjem deleža BDP, namenjenega terciarnemu izobraževanju. Na tej osnovi se poraja dvom o kakovosti tega izobraževanja. Mladi se v izobraževalnem sistemu počutijo dobro, tako kot se počutijo dobro tudi v družinah.

Po deležu začasno zaposlenih mladih je Slovenija na prvem mestu v EU, čeprav se je število precej zmanjšalo od leta 2000. Posebej problematično je povečanje brezposelnih diplomantov.

Položaj mladih je torej kombinacija družinskih podpor, dolge vključenosti v izobraževalni sistem in negotovih razmer na trgu dela. Zaradi tega se mladi zelo pozno odselijo od staršev. Ključni mejniki odraslosti, kot so samostojno gospodinjstvo, redna služba, lastna družina, se vse bolj oddaljujejo. Posledično se slabša tudi mnenje mladih o političnih elitah. V letu 2010 je bilo izrazito negativno, mladi pa se tudi bistveno manj zanimajo za politiko.

Mladi Slovenci imajo zelo dobre odnose s starši, zato lahko dolgo ostanejo doma in se tako za nekaj časa izognejo stanovanjski problematiki.
Mladi Slovenci imajo zelo dobre odnose s starši, zato lahko dolgo ostanejo doma in se tako za nekaj časa izognejo stanovanjski problematiki. FOTO: Reuters

Ne glede na vse pa se pesimizem med mladimi ni bistveno povečal. Še vedno pozitivno gledajo na svojo prihodnost in prihodnost naše družbe. Povečal se je le občutek nelagodja v zvezi s pomanjkanjem denarja, stanovanjsko problematiko in zaposlitvijo.

Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je zaradi takih rezultatov zaskrbljen. Izsledki bodo v pomoč pri pripravi nacionalnega programa za mladino, a treba je premisliti o zakonu o malem delu, je še poudaril.

Direktor urada za mladino Peter Debeljak sicer ugotavlja, da so mladi kompetentni in prilagodljivi. Zaradi očitnega oddaljevanja mejnikov odraslosti pa so potrebni "zelo resni rezi" in spremembe določenih sektorskih politik, še meni direktor urada.

Posledica takih okoliščin je študentsko delo in malo delo bo tudi mlade diplomante spravilo na raven študentov, so prepričani na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). Redna zaposlitev bo še bolj oddaljena, saj bo malo delo za delodajalce bolj ugodno. Na ŠOS še menijo, da je pred mladimi preveč ovir, da bi se lahko normalno odselili od staršev, kar povzroča njihovo apatijo in brezciljnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (136)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kimg
18. 01. 2011 15.32
Svetlik je že čisto pijan od tega zakona o malem delu, zato se mu niti sanja več ne kakšen negativen učinek bo imal na ves trg dela. In ko se bo človek streznil bo ugotovil, da je naredil največjo napako v svojem življenju. Ne more pisat človek zakonov, ki še nikoli v življenu ni dela, niti blizu bil gospodarstvu, to je v nasprotju z vso logiko. Ljudje niso neumni, šli bodo na referendum in glasovali PROTI malemu delu...
Musti
18. 01. 2011 14.20
lososka 17.01.2011, 17:32 16 @Musti: Verjemi, da brc v rit nekateri študenti prejemamo več kot dovolj. Imam dokončan faks, ob študiju sem delala že od dvajsetega leta pri istem delodajalcu, ko sem diplomirala, pa so rekli samo: brez napotnice nimaš več kaj iskati pri nas. Pa glede izbire dela nisem kaj preveč izbirčna, karkoli bi počela, po možnosti tako, da bi imela vsaj malo socialne varnosti, možnost, da sploh lahko razmišljam o kakih otrocih, in pa kak dan delovne dobe. Aja, pa še kakšen cekinček bi z rednim delovnim razmerjem primaknila v proračun. Ampak če država hoče večne študente namesto da bi od teh, vendar zaposlenih, prejemala davek od prejemkov, pa nimam več kaj komentirati... Ravno to sem hotel napisat. Ostala si brez zaposlitve, ker je obstoječ sistem butast. Takoj drug dan je bil na tvojem delavnem mestu drug študent za katerega podjetje ne plačuje nič prispevkov. In to je namen malega dela. Študente spravit študirat in delodajlace prisilit k zaposlovanju ne pa dajat potuho in študentom in delodajalcem.
bootsy
18. 01. 2011 11.48
vlada naj uvede malo delo pa bo stanje še slabše. Do 25 leta si sploh ne bojo mladi mogel ustvart družino. ker enostavno denarja ne bojo imeli. Država je kriva d tako je. Mladi ne morejo na svoje pa tud če želijo. sredstev ni.
Inspire
18. 01. 2011 09.35
naivna 18.1. ob 5,30 Še kako prav imaš ! Mladi bi se morali izobraževati in priučiti za poklice , ki so danes na trgu še kako iskani.Poznamo primere , ko obrtniki ne dobijo delavcev za določene profile , ker se mladim ne ljubi delat nič fizičnega ! Dela je veliko , samo videt ga je treba , ter spremeniti miselnost v glavah , ker v pisarnah ne bo več dela in zaslužka !
Samo.Jst
18. 01. 2011 08.55
Dragi gospodje... časi in razmere so se toliko spremenile v zadnjih 20ih letih, da stara načela in principi (po katerih večina še vedno vladujoče stare garde razmišlja) enostavno ne veljajo več. Danes stalna zaposlitev, s tem finančna neodvisnost oz. možnost dolgoročnega načrtovanja, ki je predpogoj za sprejetje vseživljenskih projektov (kar lastna družina in otroci definitivno so), niso več samoumevno sosledje po koncu izobraževanja... povrh vsega pa že ptički na drevesih čivkajo, da pokojnina bo za nove generacije le nek arhajični pojem, za katerega bodo lep čas plačevali in ga nikoli ne bodo deležni... zatorej, zakaj bi se človek gnal.
vibos
18. 01. 2011 08.00
gospakatja
18. 01. 2011 07.50
kdo pa mladini od vrtca dalje trobi :"študiraj , da ti ne bo treba v tovarni garat za majhno plačo!" pa:"ti se nič ne sekiraj, saj sva midva zgradila dovolj veliko bajto še zate, pa ja ne boš plačeval najemnine, če je doma dovolj prostora!" starši imamo tudi nekaj krivde v tej situaciji. kateri starš pa je pred 15 leti rekel svojemu podmladku, naj gre raje za pečarskega vajenca kot v gimnazijo? kateri starš "zapodi" svojega 18 letnika v podnajemniško sobico, kjer naj si kuha, lika, pere,...sam? to počnejo švedi, ne pa slovenci (in slovenke!!!) otroci naj bodo doma, kjer mamica poskrbi za vse delo in naj pridno študirajo- to je del mentalitete!
bingo 1
18. 01. 2011 06.57
Za mladino je treba poskrbeti za normalno 8 urno delo a ne ih navajati ker tako in tako so brez ikakršneg dela a ne uvajati še nekaterjo malo delo katerje bo ih samo naredili lenuhe za prihodnost ---bingo x Munchen-----
naivna
18. 01. 2011 05.30
Kaj pa ce bi studirali za poklice, katerih zmeraj primankuje, kot so elektricaji , vodovodarji , kuharji, frizeji idr, ne da so vsi neki diplomirani inzenirji z 20letinim studijem brez zaposlitve.
Tonček Balonček
17. 01. 2011 23.38
Pri nas so pač namesto da bi nadarjenim in pridnim omogočili študij, šli v smer "fakulteta v vsako slovensko vas!", neke višje in visoke šole so rasle kot gobe po dežju, razni Jambreki, Rupli in podobni so ustanavljali neke svoje pseudouniverze in podobno, da ne omenjam "bolonjskih procesov", te sramote akademskega šolanja. Če si popismen pri 19-tih, je za vsak študij škoda časa, da ne omenjam "vseživljenskega učenja"! Kot da smo slaboumnii in ne znamo misliti po svoje, stalno naj le poslušamo druge!!! Kaj pomeni floskula "družbe znanja", "visokih tehnologij" in podobnih fraz se je izkazalo na Irskem in pri baltskih tigrih. Greza ništrc, meglo!!! In kaj naj imajo naši mladi za zgled? Da lahko obogatiš le s finančnim inženiringom, za zgled ti ponujajo pa izdelovanje izpušnih cevi in ultralahkih letal, če hočeš dobiti normalno delo, se moraš pa udinjat, ampak ne z elom, s prostitucijo, ne mislim le spolne! Produkcija teh visokošolskih kadrov ni nič, pomeni le degradacijo akademskega izobraževanja, menda nikogar v treh letih ne bodo napravili za intelektualca, to seveda tudi ni namen!!!!!
Odpri.oci
17. 01. 2011 20.37
Urad za mladino.... . Samo še en nepotreben urad, ki zaposluje 7 preplačanih birokratov, naredi pa praktično nič !!!!!
Odpri.oci
17. 01. 2011 20.29
@prašek 17.01.2011, 20:09 "Še TV bi morali ukiniti, potem bi šele narasla nataliteta:" . Pazi kaj govoriš..... te lahko eko-histeriki slišijo !!!! . * . Prednjači pa Focus.... nevladna organizacija, financirana s strani davkoplačevalcev !!!!
Odpri.oci
17. 01. 2011 20.23
Lukšič iz kvote SD.... Svetlik iz kvote Desus.... . Lukšič "zaskrbljen" zaradi malega dela.... Pahor (SD) se zavzema za malo delo.... Erjavec proti "prepovedi referenduma".... . Tu se res ne ve več, kdo pije in kdo plača.... no ja.. plačujemo davkoplačevalci.... vlada je pa itak pijana že dve leti skupaj... tako, da..... pijejo praktično vsi, ne glede na barvo !!!!! . Na eks !!!!.... Saj plača proračun !!!!!
prašek
17. 01. 2011 20.09
saintjozef 17.01.2011, 12:07 Še TV bi morali ukiniti, potem bi šele narasla nataliteta:
Audy
17. 01. 2011 19.54
A je že kdo pomislil na znižanje obdavčitve plač na evropsko raven??
proofreader
17. 01. 2011 19.15
Zakaj vsi čakate, da vam bo nekdo ponudil službo? Odprite svoje podjetje, zaposlite svoje sošolce, naredite nov Google ali Facebook.
loden
17. 01. 2011 19.06
USTVARJATI.... je prvi pogoj, za življenje...
Feels_good_man
17. 01. 2011 18.54
"in malo delo bo tudi mlade diplomante spravilo na raven študentov" vsaj ne bomo več pod ravnijo študentov tako kot zdaj
korintos1
17. 01. 2011 18.47
Moichyrable Imamo diplomirancev koliko hočeš, samo takih ne rabimo. Tiste, katere bi pa rabili, tistih pa ni, ker je baje študij pretežel. Ko se bo študentsko delo ukinilo, potem se bo drugače razmišlalo.
Moichyrable
17. 01. 2011 18.40
Jaz bi na tole tematiko rekla samo tole. Študij v Sloveniji je glede na število študentov "predostopen". Prav vsak, ki konča srednjo šolo, se lahko vpiše v izbran študijski program, pri tem pa se fakultete in z njim njihovi odgovorni ne vprašajo, katera smer študija je pri nas sploh perspektivna, katera je ta, ki mladim omogoča lepšo in varnejšo prihodnost. Menim, da bi moral študij pri nas postati selektiven, to pa iz razloga, da bi se vpis v nekaterih študijskih programih omejil, pa tudi zato, da ne bomo imeli čez nekaj let ogromno število diplomantov (pravzaprav je že danes tako), delati pa ne bo več noben hotel. Mladi se danes preveč opirajo na samo izobrazbo, na vizije in voljo do nekega dela pa premalo. Pa smo spet pri pri tem, da danes lahko študira prav vsak. Potrebno e