Novoizvoljeni slovenski predsednik Danilo Türk je med zasebnim obiskom v New Yorku za ameriško tiskovno agencijo AP dejal, da je predsedovanje EU za Slovenijo velik izziv. Dodal je, da "bodo v nas uprti vsi pogledi, še posebej iz drugih novih držav članic", saj bo Slovenija vodenje povezave prevzela kot prva od članic Unije, ki so vanjo vstopile leta 2004 ali kasneje.
Prednost slovenske majhnosti je sicer v tem, da "se lahko odloča z več prožnosti" kot države z daljšo zgodovino in večjimi interesi, je ocenil Türk. Da lahko relativno majhne države, kot sta npr. Irska in Luksemburg, pomembno prispevajo k sprejemanju velikih odločitev na svetovni ravni, je Türk opazil že kot veleposlanik Slovenije pri ZN.
Novoizvoljeni predsednik je sicer prepričan, da bodo Slovenija kot predsedujoča EU in ZDA dobro sodelovale, še posebej pri reševanju kosovskega vprašanja, saj "ima Slovenija pri komunikaciji z ZDA glede Kosova že bogate izkušnje".
EU mora pritisniti na Srbijo
EU bi morala sicer po njegovih besedah na Srbijo pritisniti tudi glede izročitve nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov, generala Ratka Mladića Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu. "Tu ne more biti kompromisa: Mladića je treba aretirati in izročiti sodišču," je poudaril.
Türk: 'Narcistična Evropa'
Med izzivi, s katerimi se bo morala v času slovenskega predsedovanja soočiti EU, je tudi vse večje število priseljencev in s tem povezano naraščanje rasizma v nekaterih državah. "Težko je sprejeti, da je rasizem resen problem v Evropi," je dejal Türk, sicer strokovnjak za mednarodno pravo in v letih 2000-2005 pomočnik generalnega sekretarja ZN za politične zadeve.
Ob tem je Türk Evropo obtožil "narcisizma" na področju človekovih pravic: "Živimo v obdobju, na katerega še vedno vplivajo ideološki boji iz preteklosti, ko je bilo videti, da do kršitev človekovih pravic prihaja le na Vzhodu in da imamo na Zahodu raj človekovih pravic. Zahod mora postati bolj samokritičen."
Srbija zaostruje stališča glede Kosova
Srbija je pred bližnjo razpravo o vprašanju Kosova v Varnostnem svetu Združenin narodov zostrila svoja stališča do tega vprašanja. Svetovalec srbskega premiera Vojislava Koštunice je danes izjavil, da bo Srbija branila Kosovo "z vsemi sredstvi", če bodo voditelji kosovskih Albancev enostransko razglasili neodvisnost pokrajine.
Svetovalec srbskega premiera Aleksandar Simić je dejal, da bo moral generalni sekretar ZN Ban Ki Mun razveljaviti morebitno razglasitev neodvisnosti Kosova, saj bi bila v nasprotju z resolucijo VS ZN 1244, ki potrjuje srbsko suverenost nad Kosovom. "Ko nekdo ne spoštuje varnostnega sveta, ki je edini odgovoren za posredovanje, ko nekdo grozi z agresijo in vojno, potem država nima druge izbire," je še izjavil Simić.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.