Mladi zdravniki so se odzvali na izjavo ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hojnik, ki je, kot smo poročali, dejala: "V vladi utemeljeno pričakujemo, da bodo zdravniki pozornost od višine svojih plač vendarle usmerili k bolnikom in jih končno postavili v ospredje. Čas je, da pozornost posvetijo ljudem oz. bolnikom, da bodo ti od višjih plač zdravnikov nekaj imeli – in to je pravočasna, skrbna obravnava."
Kot so zapisali v sporočilu za javnost: "Ministrica očitno ni seznanjena s tem, kdo in kaj je središče našega dela – to je vedno bil in vedno bo pacient ter njegova dobrobit. Iz tega razloga zdravniki že vrsto let opozarjamo na pomanjkljivosti in napake v sistemu, za katere nismo ne odgovorni ne pristojni. Da pa bi lahko vsakodnevno našim bolnikom zagotovili najustreznejšo oskrbo, pričakujemo, želimo in zahtevamo urejen javni zdravstveni sistem."
Ostro zavračajo namigovanja politike, da so zdravniki odgovorni za slab javno-zdravstveni sistem in za neučinkovitost politike na tem področju v zadnjih letih in desetletjih, dodajajo: "Sami namreč v tem sistemu že (pre)dolgo delamo prek vseh strokovnih in osebnih zmožnosti, z enim najnižjih številom zdravnikov na prebivalca v Evropi. Zdravniki se vsak dan z zadnjimi atomi moči borimo, da zagotovimo pacientom, kolikor je v danih razmerah le mogoče, dobro obravnavo. Le-te pa ravno zaradi napačne zdravstvene politike in nepoznavanja stanja s strani politikov pogosto ni več možno zagotoviti."
Kot poudarjajo, je po njihovih besedah grozljivo, da smo priča postopni normalizaciji neprofesionalnega obnašanja in izjav ministrov in s tem hujskanja množic proti določeni poklicni skupini – zdravnikom. "To zdravstva v Sloveniji ne bo rešilo. Izjava ministrice omalovažuje izjemne napore, ki jih zdravniki, ki še nismo odšli, vlagamo v reševanje pacientov iz potapljajočega se slovenskega zdravstva." Ministrico vabijo, naj se v naslednjih dneh (kadar koli – podnevi, ponoči, med vikendom ali praznikom – delajo namreč ne glede na dan ali uro, so izpostavili) pridruži komu od njih in se na lastne oči prepriča, kdo je pri njihovem delu v ospredju: "To je vedno bil in vedno bo bolnik. Verjamemo, da se bo tako zavedela neustreznosti svoje izjave ter se za neprimerno komunikacijo in namigovanja tudi opravičila."
Do izjave ministrice kritični tudi v Fidesu
Do izjave ministrice Ajanović Hovnik, ki se je po napovedi zdravniške stavke vprašala, ali je del neke poklicne skupine morda izgubil stik z realnostjo in razmerami v državi, so kritični tudi v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. V sporočilu za javnost so poudarili, da je v medicini odločanje kompleksen proces, sestavljen iz pridobivanja znanja in izkušenj.
Sprašujejo se, kakšno sporočilo vlada s ponudbo o zvišanju plač daje večini zdravnikom in zobozdravnikom, ki v javnem zdravstvenem sistemu praktično opravijo 44 odstotkov delovnih ur, v času katerih se med drugim odločajo pri najzahtevnejših bolnikih, uvajajo novosti in mentorirajo mlajše kolege. Vlada je namreč mlajšim zdravnikom po večini ponudila dodatnih pet plačnih razredov, izkušenim pa dodatna dva razreda.
"Če bomo v javnem zdravstvenem sistemu izgubili te najizkušenejše zdravnike in zobozdravnike, bo za iskanje rešitev s 1. januarjem 2024 že prepozno," so poudarili.
Označevanje odločitve glavnega odbora Fidesa kot neutemeljene, še preden je sindikat napovedal stavkovne zahteve, ni pot k rešitvi, so še poudarili v sindikatu. Kot je znano, je odbor v četrtek sprejel odločitev, da se bo zdravniška stavka začela v januarju. Odločitev so sprejeli po anketi med članstvom, ki je izrazilo nezadovoljstvo z vladnim predlogom o dvigu zdravniških plač. Ta po oceni sindikata ustvarja dodatne anomalije in plačna nesorazmerja.
KOMENTARJI (308)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.