Danes ob štirih popoldne so se trenerji številnih slovenskih nogometnih klubov po vsej državi postavili vsak na svoj konec igrišča. Boštjan Kamenšek iz Združenja nogometnih trenerjev Maribor je ob dogajanju pojasnil, da so s tem dejanjem želeli simbolno izraziti, da so pripravljeni. Skupaj je pripravljenih 1300 trenerjev, pripravljena so igrišča, manjkajo le še otroci.
"Upam, glede na stanje, ki se izboljšuje, da bomo čimprej prišli na to zelenico in da damo otrokom to veselje, ki ga komaj čakajo," priznava Amir Karić, nekdanji reprezentant, danes trener NK Jarenina. Dejan Ramšak, predsednik in trener NK Pobrežje, pa medtem opozarja. "Ena polovica otrok je zaprta doma za štirimi stenami, ne izvaja nič športnih aktivnosti, druga polovica pa na teh igriščih izvaja nekontrolirano. Torej ni distance, ne razkužujejo rok in ne upoštevajo ostalih priporočil NIJZ."
V primeru odprtja bi znotraj klubov zagotovili večji nadzor, skupine otrok bi zmanjšali na denimo pet igralcev. Tega si želijo čimprej. Brez otroškega smeha ni veselja, so še zapisali. "Ogromna škoda se je zgodila otrokom, ki bodo dolgo potrebovali, da bodo vsaj na podobno raven prišli, da ne govorim naprej, kaj to pomeni za rezultate v prihodnosti. To je deset, enajst generacij zdaj tukaj vključenih," na škodo, ki se dogaja otrokom, opozarja Lovro Savernik, predsednik NK Jarenina.
Z nogometom se v Sloveniji ukvarja približno 30.000 otrok. Koliko se jih bo na igrišča po zdaj že 200 dneh brez treninga vrnilo, pa je veliko vprašanje. Športni psiholog Matej Lunežnik pravi, da je škoda že storjena. "Vsi vemo, da je za otrokov dober razvoj potrebno ne samo, da ga pazimo. Ladja je tudi varna v pristanišču, ampak ne vem, ali je za to narejena. Otrok potrebuje tudi zdrav razvoj, torej socialni razvoj, potrebuje telesni razvoj. Gibanje in igra zelo zelo močno vplivata na razvoj možganov," opozarja in dodaja, "en otrok, ki je treniral štiri- do petkrat na teden oziroma imel pet aktivnosti na teden, je zdaj bolj ali manj prikovan doma k računalniku, k nekim zadevam, ki so nasprotje tega, česar je bil vajen."
Trenerji v trenutnih okoliščinah poudarjajo, da smo Slovenci, kar zadeva karanteno oziroma ukrepe, ki dislocirajo otroke od športa, med vodilnimi. Ne samo da ni to dobro, ampak je tudi škodljivo, pustilo pa bo tudi resne posledice na naših otrocih.
Je vlada pozabila na svoj semafor?
Vlada ves čas vztraja, kako se je treba držati vladnega semaforja, a se ga sami pri odpiranju športnih aktivnosti ne držijo. Oranžna faza, ki bi jo lahko vlada že razglasila, predvideva tudi več sproščanja na področju športa.
Ta bi tako lahko prižgala zeleno luč brezkontaktnim športom, denimo golfu, tenisu in badmintonu. Dovoljena bi bila rekreativna vadba do deset oseb, tudi v fitnescentrih in v obliki skupinskih vadb, a pod pogojem, da je med osebami dovolj razdalje. Najverjetneje pa bi vlada omejila tudi število oseb, ki so lahko naenkrat v prostoru.
Trenutno vprašanje je, ali se bo vlada tokrat vladnega semaforja držala in ukrepe sproščala oranžni fazi primerno.

KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.