Interesna skupina delojemalcev na čelu s predstavnikom Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušanom Semoličem zahteva sklic izredne seje Državnega sveta (DS), na kateri bi odločali o sklepu za razpis referenduma o zakonu o malem delu, ki ga je DZ v torek vnovič potrdil, je povedal Semolič. Državni svet za to zahtevo potrebuje absolutno večino, vendar Semolič poudarja, da so svetniki malo delo že dvakrat zavrnili.
Seja državnega sveta, na kateri bodo odločali o zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o malem delu, bo predvidoma v torek.
Interesna skupina delojemalcev v DS je namreč prepričana, da bo malo delo povzročilo nepopravljive posledice na trgu dela. Številni brezposelni in mladi, ki so ostali brez dela, potrebujejo "normalno delo" oziroma redno zaposlitev in ne malega dela, je vnovič poudaril prvi sindikalist Semolič.
Uvedba malega dela bi po njegovih besedah še dodatno pospešila zaposlovanje v negotovih oblikah dela in bila za delodajalce ugodnejša kot redna zaposlitev. Opozarja še, da bo zakon o malem delu prizadel zlasti delavke, ženske, ki so zaposlene v storitveni dejavnosti.
Semolič: Svetniki so se že dvakrat odločili
Za sprejem zahteve za razpis referenduma morajo državni svetniki zbrati absolutno večino oziroma 21 glasov. Toda Semolič opozarja, da so svetniki že dvakrat odločili, da se z malim delom ne strinjajo, zato po njegovih besedah obstaja realno in upravičeno upanje, da bo sklep za zahtevo za referendum izglasovan.
V tem primeru bodo zaustavili aktivnosti zbiranja podpisov za referendum, ki so jih sicer že začeli skupaj s Študentsko organizacijo Slovenije. Zahteva za referendum prek DS je namreč po Semoličevih ocenah hitrejša in lažja pot. Zveza svobodnih sindikatov in študentska organizacija sta v DZ že predložili več kot 10.000 podpisov za začetek postopka za razpis referenduma o malem delu.
ŠOS: Zakon je slab
Za Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS) pa je pomembno, da postopki glede referenduma tečejo, ne glede na to v kakšni smeri, je pojasnila predsednica organizacije Katja Šoba. V kolikor imajo tudi drugi posamezniki in skupine namen in vidijo potrebo po referendumu, "študenti nimajo nič proti".
Iz tega lahko namreč po besedah Katje Šoba sklepajo, da v tem boju niso sami, "da se veliko skupin zaveda, da je zakon o malem delu slab za dijake, študente in brezposelne, na splošno pa za celoten trga dela v Sloveniji". Zato za ŠOS ni pomembno, kdo in kako bo vodil postopek za referendum, "ampak da se o tej novi obliki dela, ki se razširja na vse skupine, odločajo prav te skupine, ki se jih zakon tiče", še dodaja.
Možnost za zahtevo za referendum s podpisi poslancev so sicer sprva napovedali v SDS in SNS, vendar se, vsaj po dosedanjih informacijah, o tem še niso odločili. DZ je malo delo kljub negotovosti številnih poslancev v torek vnovič potrdil s 47 glasovi za in 28 proti. Po izglasovanem vetu so potrebovali absolutno večino.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.