V resnici je skozi evolucijo prišlo do mutacije gena, zaradi katere velika večina Evropejcev mleko dobro prenaša. Tvorba encima se tako ne ustavi pri treh letih, kot je bilo to v prazgodovini, ampak traja vse življenje. To velja za večino Evropejcev in Američanov, ne velja pa za Azijce, mnoge Afričane ... A pozor, res je, da ima netoleranco na mleko tudi okrog 15 odstotkov Evropejcev. Vedno starejši smo, večja je verjetnost, da imamo intoleranco na mleko (v mlajših letih je ta odstotek zelo nizek, v starejših letih pride celo do 50 odstotkov). Znaki so napenjanje, driska, bolečine v trebuhu ... A tu pozor še enkrat: velika večina ljudi, ki so netolerantni na mleko, lahko povsem brez težav uživa fermentirane mlečne izdelke (kefir, jogurt, kislo mleko, sir, skuta, sirotka, pinjenec ...), saj vsebujejo veliko manj laktoze kot mleko (v procesu jo namreč razgradijo mikroorganizmi), a hkrati številne za naše telo zelo koristne bakterije.
Odstotek tistih, ki imajo intoleranco na laktozo, ne narašča, je pa izogibanje mleku in mlečnim izdelkom postalo modno. Zato, če sumite, da imate intoleranco na mleko, se o tem posvetujte z zdravikom.
Še veliko več o mitih in resnicah o mleku in mlečnih izdelkih pa jutri v rubriki 24UR Inšpektor v oddaji 24UR ob 19. uri na POP TV.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.