Zgodba z izginulim tovornim vozilom z maskami se je začela razpletati. Te bi, spomnimo, do konca marca, torej do konca torka, moralo dostaviti podjetje Labena. A jih ni.
Sledi za goljufijo so vodile v Bosno in Hercegovino (BiH), kamor je Labena za dobavo mask že plačala 300.000 evrov.
Bosanska Sipa (kriminalistična državna agencija za preiskavo in zaščito) je sporočila, da so preiskali štiri podjetja in dve osebi, zaradi suma storitve kaznivega dejanja pranja denarja. Zasegli so video posnetke, mobilne telefone in dokumente.
Preiskava pa poteka tudi v Sloveniji.
Kjer pa - vsaj za zdaj - lažje dihamo. Po nekaj neuspešnih dobavah je gospodarski minister Zdravko Počivalšek danes zagotovil, da je v logističnem centru Civilne zaščite ta hip preko milijon mask. Samo včeraj je prišla s Češke še ena večja pošiljka. Po besedah Počivalška, gre za milijon novih kirurških mask in 200.000 mask tipa FFP2.
Vse skupaj so k nam pripeljali z madžarskim letalom, ki ga je odstopila njihova vlada. Poleg tega pa še - tako minister - v nabavi je dovolj zaščitnih sredstev za dezinfekcijo, pa tudi rokavic, oblek, vizirjev in očal. In kdo bo to opremo najprej dobil? "Zdravstveni delavci in vsi, ki so zdaj najbolj izpostavljeni," odgovarja minister.
Za vse ostale, to je tiste, ki ne delajo v zdravstvenem sistemu, na primer humanitarni delavci, tisti, ki delajo za proizvodnimi trakovi in tudi trgovci, pa bo država poskrbela z maskami, ki jih šivajo slovenska podjetja.
Zakaj je to pomembno? Prav včeraj je Kitajska, ki ima monopol nad proizvodnjo mask, prepovedala prodajo vsem svojim podjetjem, ki se doslej niso ukvarjala z medicinsko opremo. Eden glavnih razlogov je, da so ta podjetja tudi v Evropo prodajala maske brez ustreznih certifikatov. Enega takšnih primerov smo pred dnevi razkrili tudi na naši televiziji, ko je slovenski dobavitelj prejel dva certifikata. Ker sta imela oba enako številko, ki jo lahko ima le eden, so po preverjanju ugotovili, da je drugi ponarejen.
Posledica Kitajske prepovedi pa bodo višje cene - v tednu dni celo za od 30 do 50 odstotkov. Prav tako so se podražile surovine - za tretino. Minister za gospodarstvo Počivalšek ob tem poziva vse ostale domače proizvajalce, "da napnemo vse moči, da v čim večji meri zagotovimo proizvodnjo in pa izdelke za zaščito doma". Po njegovih besedah je namreč tudi na tem področju treba postati samooskrben.
Prispela pa je nova pošiljka tudi 20 respiratorjev. Polovico so jih namestili v UKC Ljubljana, drugo polovico pa v Maribor. Naročenih oziroma doniranih pa bo še skupno skoraj 400 respiratorjev.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.