Gašpar Gašpar Mišič, ki je tožil Luko Koper zaradi razrešitve z mesta predsednika uprave aprila 2014, je na prvi stopnji dobil tožbo.
Okrožno sodišče je ugotovilo, da je sklep nadzornega sveta ničen. V Luki se bodo na sodbo pritožili. "Okrožno sodišče je ugotovilo, da je sklep nadzornega sveta ničen. Iz sodbe izhaja, da se niti nadzorni svet sam ni mogel odločiti, zakaj so ga razrešili. Sodišče pa je dodalo, da ni pristojno za iskanje razloga za razrešitev," je za spletne Finance povedal njegov odvetnik Uroš Križanec. Kot so še povedali v družbi, je nadzorni svet pri razrešitvi deloval z največjo možno mero skrbnosti in previdnosti. Pri pripravi vsebine sklepa o razrešitvi je sledil pravni pomoči odvetniške pisarne Senica ter naknadno pridobil tudi pravno mnenje neodvisnih strokovnjakov, ki so potrdili zakonitost izglasovanega sklepa.
Mišič, ki je z odločitvijo sodišča zadovoljen, je za 24ur.com povedal, da je njegov bolj z Luko namenjen predvsem temu, da ne pusti, da mu pokopljejo osebno dostojanstvo: "Odškodnine ne potrebujem. Mislim pa, da bi bila za Luko Koper najbolj koristna moja reintegracija na mesto predsednika uprave."
Kot je pojasnil Mišič, iz 23 strani sodbe, ki sicer še ni pravnomočna, izhaja, da nadzorniki niso imeli prav v nobeni točki. "Štirje nadzorniki od devetih so me odstavili na silo, nekateri od teh štirih so se celo opravičevali, češ da so morali tako ravnati."
A te igrice so največjo škodo naredile prav Luki, trdi Mišič: "Za svoje početje bi se morali nadzorniki opravičiti predvsem delavcem, javnosti, pa tudi meni." Mišič poudarja, da je Luka pod njegovim vodstvom dosegala dobre rezultate, čemur po njegovem pritrjuje tudi sodišče, in da je imel vizijo njenega nadaljnjega razvoja, ki bi jo povzdignila v večjega regionalnega igralca. "Zato bi bilo najbolje, da gremo nazaj na delo!"
Mišič meni, da njegova vrnitev v družbi ne bi ponovno zbudila starih duhov in nasprotij, saj - kot pravi - z družbo in v njeno dobro deluje tudi zdaj kot svetovalec župana. "Prav bi bilo, če bi razumeli, da je potencial Luke Koper pri nas premalo izkoriščen. Logistika bi lahko bila eden temeljev slovenskega gospodarskega razvoja," meni Mišič, ki pa je tudi prepričan, da se številni ključni igralci tega pri nas ne zavedajo. Oziroma se je med kratkim izletom v politiko - kot pravi sam - naučil, da je pri nas edina sposobnost nesposobnih ta, da onemogočijo sposobne.
Med ključnimi težavami pa izpostavlja tudi dejstvo, da nadzorniki za svoje odločitve pri nas ne odgovarjajo: "Ne morete nadzirati gospodarske družbe in sprejemati odločitve, ki so v škodo te družbe, jo oškodovati za nekaj milijonov, ne nosite pa nobenih posledic. Takšna država ne more obstati!"
Sporno se mu zdi tudi, da ga je, ko je vložil tožbo, Luka v postopku mediacije želela odpraviti s simbolično odpravnino: "Ne želim se finančno okoristiti, ampak da sodišče ugotovi, kaj je prav, tisti, ki so kršili zakon pa naj nosijo odgovornost." Če bo Luka nadaljevala sodni boj, ga bo tudi Mišič: "Stvari se morajo razčistiti in takšna ravnanja se ne smejo nadaljevati." Kot pravi pa si želi epiloga, v katerem bi bili zadovoljni obe strani.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.