Člani društva Velik srček.si so sklicali novinarsko konferenco, na kateri so predstavili svojo stran zgodbe glede spremembe programa otroške srčne kirurgije v UKC Ljubljana. Na konferenci so gostili izraelskega strokovnjaka Davida Mishalyja ter slovenskega srčnega kirurga Roberta Blumauerja, ki sta bila vodilna zdravnika v prejšnjem programu. Poleg njiju sta svojo stran zgodbe povedala tudi Tina Hrastar, mama umrle deklice Pike, ter predsednik društva Velik srček.si, Mark Žitnik Strle, ki mu očitajo, da je neupravičeno odpeljal svojega sina na operacijo v Izrael.
Še ena velika izguba za slovensko zdravstvo
Na konferenci je slovenski srčni kirurg Robert Blumauer, ki je v prejšnjem programu skupaj z izraelskim kirurgom opravil večino operacij, dejal, da zaradi številnih diskreditacij s strani UKC Ljubljana, ki jih je deležen zadnjih šest mesecev, zapušča klinični center. Pravi, da tako ne more več delati, zato se je po temeljitem premisleku in posvetu z družino odločil, da da odpoved. "Opravil sem več kot 400 operacij, tudi na novorojenčkih, ki so že takoj po rojstvu potrebovali nujno srčno operacijo," pravi Blumauer. Na vprašanje, kam odhaja, odgovarja, da še ne ve. "Če ti nekdo vzame krila, ne moreš leteti," pravi Blumauer.
Vodstvo UKC Ljubljana je doktorja Blumauerja ovadilo za smrt deklice Pike Hrastar, ki je januarja letos umrla zaradi odpovedi srca po šestih dneh čakanja na nujno operacijo. Blumauer je pojasnil, da ga od decembra lani, ko je program prevzel doktor Tomislav Klokočovnik, nihče ni obvestil, kaj se dogaja z dveletno Piko. Prav tako o Piki ni bil obveščen doktor Mishaly. Krivdo za njeno smrt oba strokovnjaka zavračata.
Mamica umrle deklice: šest dni sem prosila za operacijo, ki je bila nujna
Svojo tragično izkušnjo je še enkrat predstavila mamica male Pike Tina Hrastar, ki je pojasnila, kaj se je dogajalo zadnje mesece Pikinega življenja. Ponovila je, da je zadnjih šest dni Pikinega življenja, ko se je njeno stanje izrazito slabšalo, ves čas poslušala, da Pika nujno potrebuje operacijo, a ko je zdravnike spraševala, kdaj bo sklican nujni konzilij, na katerem bodo določili, kdaj in kje bo Pika operirana, pa ji nihče ni znal odgovoriti. Zadnji dan, ko so Piko morali oživljati, je prišel doktor Klokočovnik, ki je poskušal Piko priključiti na zunajtelesni krvni obtok, pripoveduje mamica Tina, a mu ni uspelo in Pika je umrla. Takrat sta z možem čisto po naključju na hodniku srečala doktorja Blumauerja, ki pa o Pikinem zdravstvenem stanju in zapletih ni bil obveščen.
"Naju z možem bega tisoče vprašanj, a odgovore nanje nisva dobila," pretreseno razlaga Hrastarjeva in se sprašuje, ali je sploh komu še moč verjeti. Nikakor ji ni jasno, zakaj ni bilo v šestih dneh sklicanega konzilija, čeprav je šlo za nujno zadevo.
Doktor Mishaly je na novinarski konferenci dejal, da bi Pika lahko živela, če bi še obstajal program otroške srčne kirurgije. "Če bi program delal, tako kot prej, bi zanjo lahko poskrbeli," je bil jasen doktor Mishaly. "V vseh sedmih letih programa nismo imeli takšnega primera. Vedno je bila neka oseba na voljo, ki je stopila v kontakt z nami."
Tudi doktor Blumauer je pojasnil, da je bilo v prejšnjem programu otroške srčne kirurgije vedno tako, da je v primeru, če je bil sprejet otrok s poslabšanjem, konzilij sklican pod nujno, tudi sredi noči, če je bilo treba.
Na vprašanje, kaj si misli o trenutnem programu otroške srčne kirurgije, je Mishaly dejal, da programa v Ljubljani ni. Kot pravi, je Pikina smrt posledica tega, da program ni deloval. Mishaly ima sicer s kliničnim centrom pogodbo sklenjeno do meseca oktobra, a pravi, da ne bo pritiskal na UKC Ljubljana, naj ga pokličejo. Pravi, da lahko operacije opravlja, ko ve, da je pacient v dobrih rokah in da je zanj po operaciji dobro poskrbljeno.
Vodstvo UKC Ljubljana je sicer v začetku junija zatrdilo, da je nov program otroške srčne kirurgije boljši, saj se sedaj prilagaja otrokom in ne otroci programu. Zagotovili so, da so po novem programu otroci pravočasno oskrbljeni, kar prej niso bili, prav tako ni več dolgih obdobij čakanja na operacijo na intenzivni negi, so zatrdili. Trenutno program deuje tako, da dvakrat mesečno otroke prihaja operirat doktor Janez Vodiškar, ki je v tem programu sodeloval že pred leti, še vedno pa otroke pošiljajo na operacije v München. Tudi pogovori s centrom v Padovi se še vedno nadaljujejo.
A vse te obljube niso pomirile staršev otrok s prirojenimi srčnimi okvarami. Nikakor jim ni jasno, da je lahko nekdo zrušil že uveljavljen in kakovosten program, brez da bi prej pripravil učinkovito alternativo.
Mark Žitnik Strle je danes večkrat poudaril, da starši otrok s prirojenimi srčnimi napakami vedo marsikaj o dogajanju v kliničnem centru, a si ne upajo spregovoriti v javnosti, saj njihovi otroci še vedno potrebujejo tamkajšnje zdravnike. Zelo ga je strah, da bi zaradi vseh zapletov in nedelovanja programa umrl še kakšen otrok. V društvu so deležni široke podpore, njihovo peticijo v podporo doktorju Mishalyju in doktorju Blumauerju pa je podpisalo že 18.700 oseb. V društvu opozarjajo, da je Slovenija zaradi nekaterih skritih interesov izgubila odličen in učinkovit program ter odlično ekipo strokovnjakov.
KOMENTARJI (274)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.