Slovenija

Mirno lahko spimo

Ljubjana, 24. 01. 2006 19.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ogroženost Slovenije po napotitvi vojakov v Irak ni bistveno večja, ugotavlja parlamentarna komisija.

Davorin Terčon
Davorin Terčon FOTO: POP TV

Po sprejetju odločitve o napotitvi štirih inštruktorjev Slovenske vojske v Irak se varnostna ogroženost Slovenije ni "bistveno poslabšala", je danes po seji parlamentarne komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb odgovore predstavnikov pristojnih služb strnil predsednik komisije Davorin Terčon (LDS). Seja komisije v državnem zboru je potekala za pred javnostjo tesno zaprtimi vrati t.i. tihe sobe.

Parlamentarna komisija je varnostne razmere obravnavala na predlog poslanca SD Dušana Kumra, in sicer po vladni odločitvi o napotitvi štirih inštruktorjev v Irak. Člane komisije je zlasti zanimal vidik morebitne večje teroristične ogroženosti Slovenije in njenih državljanov. O tem vprašanju so članom komisije poročali direktor Slovenske varnostno obveščevalne agencije (SOVA) Iztok Podbregar, minister za obrambo Karl Erjavec, notranji minister Dragutin Mate, predstavniki obveščevalno-varnostne službe obrambnega ministrstva in slovenske policije.

Pristojne službe so tako po Terčonovih navedbah zaznale "določene aktivnosti", ki bi lahko poslabšale varnostne razmere, ni pa ni nujno, da bi bile povezane ravno z vladno odločitvijo o napotitvi inštruktorjev v Irak. Terčon je ob tem omenil dejstvo o Sloveniji kot tranzitni državi, ko bi lahko državo teroristične skupine uporabile za prehod do ciljnih držav.

Pristojne službe, tako Terčon, so zagotovile, da se varnostne razmere po sprejetju omenjene odločitve na vladi niso "ne bistveno ne posebej spremenile". Ne glede na to, da so predstavniki vlade zagotovili, da zaradi napovedane napotitve slovenskih inštruktorjev v Irak Slovenija ni bolj ogrožena, pa je Terčon v predstavljenih ocenah vendarle zaznal nekatere spremembe.

Komisija je sprejela nekaj sklepov. Tako bo vlado pozvala, naj redno, najkasneje pa v treh mesecih po napotitvi teh inštruktorjev v Irak, poroča tudi državnemu zboru oz. komisiji o varnostnih razmerah in morebitni spremembi varnostnih razmer v Sloveniji.

Slovenski vojaki bodo po oceni obrambnega ministra na relativno varnem območju
Slovenski vojaki bodo po oceni obrambnega ministra na relativno varnem območju FOTO: POP TV

Inštruktorji na 'relativno varnem kraju'

Obrambni minister Karl Erjavec je članom komisije povedal, da je ocena o ogroženosti Slovenije enaka kot pred sprejetjem sklepa o napotitvi štirih inštruktorjev v Bagdad. Ta ocena je nizka, je novinarjem dejal Erjavec. Inštruktorji bodo po oceni Erjavca "relativno na varnem kraju", kar sklepajo na podlagi tega, da center, v katerega bodo napoteni inštruktorji, deluje od decembra 2004, od takrat pa ni bilo v njem nobene žrtve ali kakšnega incidenta.

Policija bo ukrepala, če bo treba

Da je stopnja ogroženosti Slovenije nizka in da Slovenija ni bolj ogrožena kot pred sprejetjem omenjene odločitve, je prepričan tudi notranji minister Dragutin Mate. Takšno oceno so sprejeli na podlagi omejenih podatkov, s katerimi razpolagajo v policiji, priznava Mate. Če bi prišlo do kakršnih koli sprememb, bo policija vsekakor ukrepala v skladu s svojimi pooblastili in pripravljenimi načrti in ukrepi.

Dušan Kumer
Dušan Kumer FOTO: POP TV

Anderlič: 'Sem pomirjen'

Današnje seje komisije se je udeležil tudi predsednik parlamentarnega odbora za obrambo Tone Anderlič (LDS), ki je bil zadovoljen z odgovori predstavnikov vlade. "Sem pomirjen," je dejal Anderlič in dodal, da so najverjetneje bojazni odveč.

Poslanec Dušan Kumer (SD) je povedal le, da je dobil vse odgovore. Na novinarsko vprašanje pa je odvrnil, da "smo lahko mirni, mirno spimo, lahko gremo domov, lepo povečerjamo in gledamo televizijo in zjutraj pridemo nazaj v službo".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10