Slovenija

Mirko Bandelj

Ljubljana, 13. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Generalni sekretar vlade Mirko Bandelj je v zadnjem času na medijskem udaru, saj mora v imenu vlade opravičevati nakup luksuznega letala Falcon 900 EX, ki bo po zadnjih podatkih stal 14,5 milijarde tolarjev.

Svojo kariero znotraj državne uprave je štiriinštiridesetletni pravnik Mirko Bandelj začel davnega leta 1982 kot pripravnik. Mirko Bandelj se je hitro vzpenjal po hierarhični lestvici in neobičajno mlad leta 1985 postal šef kabineta podpredsednika izvršnega sveta Janeza Bohoriča, ki je danes prvi mož kranjske Save.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Janez Bohorič se takratnega Mirka spominja: "Mirko je bil že od vsega začetka izjemno odgovoren, delaven, pripravljen sprejemati izzive. Zato je tudi napredoval do vodje kabineta podpredsednika izvršnega sveta, ter to funkcijo do konca mojega mandata tudi izjemno kvalitetno opravljal."

Skoraj tako kot zveze v politiki, so v karieri Mirka Bandlja usodna poznanstva iz časa študija na pravni fakulteti. Nekdanji sošolec Andrej Šter: "Z Bandljem sva bila sošolca na fakulteti. Potem naju je usoda spet povezala kot prejšnjega in naslednjega ministra za notranje zadeve."

Kariera Mirka Bandlja se prvič zalomi ravno potem, ko postane minister za notranje zadeve. Zaradi afere Vič Holmec ga spodnese interpelacija v parlamentu, vendar ima ob pomoči prijateljev že načrte za nadaljevanje kariere. Miro Senica: "Z gospodom Bandljem se poznava s fakultete in zato se mi je zdelo normalno, da bivšega sošolca zaposlim, če se je pač odločil za delo v advokaturi".

Med kolegi v letniku na pravni fakulteti najdemo tudi nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega sekretarja liberalne demokracije. Bogdan Biščak ga označuje takole: "Ta njegova zavezanost k racionalnim argumentom povzroča v politiki marsikdaj probleme. Zato se mi ne zdi čudno, da vedno izgublja v situacijah, ki jih lahko označim za pregrete politične situacije, kjer racionalni argumenti nimajo veliko opraviti."

Bandelj nikogar ne pušča hladnega. Med vnetimi zagovorniki je tudi ministrska svetnica Nevenka Črešnar Pergar: "Ne vem če se je znašel v kakšnih težavah. Ne gre za njegove težave, on je pač zagotovil da so se sklepi vlade, ki so bili soglasno sprejeti, uresničili."

V biografijah Mirka Bandlja izstopata dve zanimivi karakteristiki in sicer, da je šahist, ter da ne zna plavati. Bandelj pa o sebi pravi: "Jaz sem vedno trdil, da je potrebno računati hipotetično tudi z najbolj črnimi scenariji. Takšno dogajanje okoli letala sem z grenkobo ob šampanjcu napovedal ob podpisu pogodbe."

Njegovi biografi tudi zapišejo, da se Bandelj pri svojem delu drži dveh načel. Dobrega birokrata spoznaš po tem, da ve kateri dokument sme položiti na dno predala in naj pozabiti in katerega pa ne. Ter dober birokrat se mora vživeti v razmišljanje svojega šefa biti korak pred njim in poiskati odgovor še preden ga šef utegne od njega zahtevati. Ali je v komunikaciji glede aviona med predsednikom vlade Janezom Drnovškom in generalnim sekretarjem Mirkom Bandljem ostalo kaj nedorečenega ali neizrečenega vesta najbolj sama. Bandelj je na tiskovni konferenci v zvezi zapleti z letalom dejal: "Težko bi sprejel osebno krivdo v imenu skupine. Težko bi rekel, da bi nekdo lahko prevalil odgovornost za politično odločitev za nakup letala na to skupino. Odločitev pa je bila sprejeta s konsenzom v slovenski politiki."

Po nekaterih informacijah je do komunikacijskega šuma med njima prišlo, ko je predsednik vlade Bandlja vprašal ali bi lahko letalo zamenjali za manjše in koliko bi stalo brez penalov. Bandelj je dejal da enako ker so se letala podražila. Na vprašanje kako se bo zadeva razpletla Bandelj odgovarja: "Če bi to javno napovedoval, bi rekli da se iz izkušenj nisem nič naučil. Jaz opravljam svoje delo tako, kot mislim da ga moram in znam, ocenjujejo pa ga seveda drugi."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.