Slovenija

Mirko Bandelj zavrača namigovanja

Ljubljana, 11. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nekdanji sekretar vlade Mirko Bandelj meni, da mediji zlorabljajo njegovo ime v zvezi z ukinitvijo registracijskih nalepk.

Mirko Bandelj
Mirko Bandelj FOTO: POP TV

V sporočilu za javnost Mirko Bandelj poudarja, da ni zagovornik registracijske nalepke, še manj pa pobudnik ideje o njej, saj je prometni zakon, ki je uvedel nalepke prevzel 'tako rekoč v zadnji fazi parlamentarne obravnave' ob nastopu svojega ministrovanja.

Kot navaja, se je v nalepko 'vtaknil' v razpravah v zvezi s spreminjanjem zakona o varnosti v cestnem prometu, ko je kazalo, da bi morali državljani za registracijo vozila opraviti postopke na treh različnih mestih in v treh različnih sistemih, kar bi, po Bandljevem mnenju povečalo stroške in administracijo. 'Zapisnik seje vladnega odbora, kjer je potekala obravnava o tem, danes državni organi zlorabljajo za prevračanje krivde za svoj neuspeh in zlonamerna podtikanja,' piše Bandelj v sporočilu za javnost.

Če bo novela prometnega zakona sprejeta, bo vsebina, ki jo je do zdaj zajemala registracijska nalepka, vključena v prometno dovoljenje. S to ureditvijo se bo registracija novega vozila pocenila za 2.939 tolarjev (namesto 10.931 tolarjev bo 7.992 tolarjev, podatek pa ne vključuje cestnine in zavarovanja).

Bandelj še navaja, da je takrat, ko je izrecno podprl idejo, da nalepka, ki je že bila uvedena, postane dokazilo tako za tehnično brezhibnost vozila, kot tudi o plačanem obveznem zavarovanju in davka na uporabo cest, v bistvu podprl le idejo Gospodarske zbornice, ki je takšen predlog poslala vladi. "Nedvomno lahko rečem, da sem takrat s svojim stališčem pomagal vsaj preprečiti večje zlo," piše Bandelj.

Mirko Bandelj zanika kakršnekoli osebne interese, ki naj bi jih imel v zvezi z nalepko. V medijih so se namreč pojavila namigovanja, da naj bi izkoriščal posebej poznanstvo z lastnikom podjetja Mirage, ki tiska nalepke, pa tudi potne liste in osebne izkaznice, Robertom Rotarjem. Bandelj vsa ta namigovanja zavrača.

Na koncu Bandelj dodaja, da gre v primeru registracijskih nalepk 'najbrž res v veliki meri nedosledno izveden projekt, da pa je hkrati tudi velika zamujena priložnost'. O ponovni uvedbi prometnih dovoljenj meni, da gre za vračanje za 20 let nazaj, prav tako pa meni, da 'vlada z lahkotnostjo in populistično vehemenco ukinja enega od delujočih informacijskih sistemov in hkrati že razpisuje drugega', pri čemer misli na ukinjanje nalepk in uvajanje vinjet in elektronskega sistema plačila za uporabo avtocest.

Na koncu Mirko Bandelj še izraža upanje, da davkoplačevalci z novimi potezami vlade ne bodo 'krepko nategnjeni'. Bandelj namreč poudarja, da zakon glede cene novega sistema ne daje nobenih garancij, pa tudi finančnih posledic sprememb ne obravnava.

SORODNI ČLANKI