Slovenija

Mirageova milijonska tožba

Ljubljana, 26. 01. 2007 14.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Novomeško podjetje Mirage toži državo zaradi povzročene škode v višini skoraj petih milijonov evrov.

Podjetje Mirage, ki je izdelovalo registracijske nalepke za osebna vozila, je izračunalo, da mu je država povzročila za 4,886.326 evrov škode. Zaradi spremembe zakona o varnosti cestnega prometa in odpravi nalepk aprila 2005 je namreč ministrstvo za notranje zadeve še pred iztekom razdrlo pogodbo za izdelavo nalepk, ki sta jo Mirage in Cetis podpisala z državo, piše v časopisu Delo.

Direktor podjetja Mirage Robert Roter
Direktor podjetja Mirage Robert Roter FOTO: POP TV

Direktor podjetja Mirage Robert Roter danes za izjave glede tožbe ni bil dosegljiv za izjave. Celjsko podjetje Cetis zaradi posla ni tožilo države, medtem ko pa Mirage toži državo in zahteva plačilo škode, ki je nastala zaradi izgubljenega dobička in zalog neporabljenega materiala. Pogodba o izdelavi avtomobilskih nalepk je bila podpisana 27. novembra 2001. Veljala naj bi do 30. novembra 2006. Obvezne registrske tablice, ki jih je po tej pogodbi izdelovalo podjetje Mirage, je novi zakon o varnosti cestnega prometa ukinil.

Mirage je v postopku prisilne poravnave, zato se gospodarski spor obravnava prednostno, na prvem naroku za obravnavo na ljubljanskem okrožnem sodišču pa je bilo določeno, da bodo priče zaslišali 21. marca. Vodja službe za odnose z javnostjo na notranjem ministrstvu Nina Klun je poudarila, da se stališče ministrstva ni spremenilo. Menijo namreč, da je zahtevek podjetja Mirage neupravičen. Dodajajo še, da je notranje ministrstvo pravi čas obvestilo Mirage, da bodo v zvezi z nalepkami nastale spremembe, še piše Delo.

Na notrenjem ministrstvu menijo, da je zahtevek podjetja Mirage neupravičen.
Na notrenjem ministrstvu menijo, da je zahtevek podjetja Mirage neupravičen. FOTO: POP TV

Državni sekretar na notranjem ministrstvu Vinko Gorenak je še poudaril, da so bile nalepke donosen posel za podjetje Mirage. Ker z državo ni našel skupnega jezika in ker ni bil pripravljen pogoltniti škode, ki mu je nastala zaradi odprave nalepk, je vložil tožbo.

Odvetnik podjetja Mirage Borut Škerlj je za 24ur.com povedal, da od države tako zahtevajo en od skupaj petih miljonov evrov zaradi uničenja zalog in dodatnega materiala, ki so ga na podlagi naloga notranjega ministrstva uničili. Ministrstvo ni plačalo tega računa, poudarja Škerlj. Argument, ki ga po mnenju Škerlja navaja ministrstvo je, da je podjetje imelo prevelike zaloge nalepk in materiala. Več kot tri milijone evrov pa Mirage zahteva od države prav zaradi prekinitve posla, ki ga niso mogli izpeljati do konca. Škerlj je še poudaril, da so se ob sklepanju pogodbe skušali dogovoriti, kaj bi se zgodilo v primeru, če bi se zakon o cestnem prometu spremenil in kakšne finančne posledice bi to imelo, vendar se ministrstvo o tem ni želelo dogovoriti.

Škerlj je povedal, da so o zadevi obvestili tudi ministra za javno upravo Gregorja Viranta, ker je v javnih nastopih večkrat okrcal državno pravobranilstvo, da bi moralo pogosteje sklepati poravnave. Minister Virant se sicer zavzema, da bi država sklepala poravnave, vendar le v tistih primerih, ko je verjetno, da bo spor izgubila. Dodal je še, da sta se z notranjim ministrom Dragutinom Matejem dogovorila, da pri pogajanjih s podjetjem Mirage ne bo sodeloval, saj pogovore vodi notranje ministrstvo. Zato podrobnosti tožbenega zahtevka ne pozna, so še zapisali v Delu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

andinrej
26. 01. 2007 17.39
Dejstvo je, da se pri dvomilijonskemu prebivalstvu v tranziciji ne delajo take zaloge, torej je šlo za (prikrito) hitro bogatenje čez noč, na vseh nas račun.(Če se ne motim, so pred časom krožile tudi neke zanimive slike po spletu.)Pa naj se že enkrat razišče, kaj je res in kaj ni. Dandanašnji se je moderno prilepiti na državni proračun, pa naj gre za tožbe ali zlorabe. Narod naj pa plačuje grehe konkretnih posameznikov. Ajde, na dan z imeni vpletenih in debelino njihovih denarnic.Sicer pa me prav zanima odziv in mnenje spoštovane Kos-ove komisije !?
krašvc
26. 01. 2007 15.57
Predlagam,da vsi državljani tožimo podjetje Mirage,za stroške ki smo jih imeli,ker smo morali plačevati in lepiti nalepke na avtomobile,to pa zato ker je podjetje dobro lobiralo in so nekateri spravili v žep velike denarce,hvala bogu, da je temu naredila ta vlada konec.
hinko.murovec@siol.net
26. 01. 2007 15.46
Hinko MUROVEC, Mirage je bil pač izigran, Cetis bo svojo izgubo , če je pokril skozi posel z tiskanjem " čudežnih " potnih listov. Sicer pa je Cetis posredno povezan z Mariborsko škofijo kar tudi nekaj velja v naši " Demokraciji " in ločenosti cerkve od Države. Hiko MUROVEC