Na ministrstvu za zdravje poudarjajo, da so zelo zadovoljni s povratnimi informacijami, ki jih s strani uporabnikov zdravstvenega sistema dobivajo glede klicnega centra. Pozdravljajo tudi aktiven angažma, ki ga je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenija (ZZZS) napovedal v sredo, a so ob tem dodali, da se poraja vprašanje, zakaj so to storili šele ob vzpostavitvi klicnega centra.
"Na ministrstvu smo se sicer na navedbe direktorice takoj odzvali in poslali kontaktne številke območnih enot ZZZS, ki smo jih pridobili na spletni strani ZZZS v klicni center. S tem smo zagotovili še večjo dostopnost uporabnikov zdravstvenih storitev, saj lahko državljani pokličejo na 080 18 01 in tam dobijo neposredno prevezavo na ustrezno številko kontakta ZZZS," so sporočili z ministrstva, a pripomnili, da bi glede na sredino novinarsko konferenco ZZZS lahko že veliko prej prek svojih območnih enot aktivno in bolj ažurno posodabljal podatke na svoji spletni strani.
Dodali so namreč, da so imeli očitno na voljo orodja, da bi izboljšali svojo odzivnost. Menijo pa tudi, da bi lahko uporabnikom zdravstvenih storitev približali tudi s prečiščenjem nepregledne spletne strani o razpoložljivosti zdravnikov, saj je trenutno največja težava pri delovanju klicnega centra očitno prav neažurnost podatkov. "Tako sicer pozdravljamo angažma, ki ga je predstavila generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar, vendar pa na podlagi tega še dodatno ugotavljamo, da ZZZS svoje funkcije ne opravlja dovolj učinkovito v korist zavarovancev," so dodali.
Poudarili so še, da je namen klicnega centra v enotnosti delovanja: "Do vzpostavitve klicnega centra so bili uporabniki in zavarovanci v sistemu prepuščeni sami sebi, ko so iskali podatke po nepregledni množici spletnih strani o prostih aktivnih zdravnikih."
Ministrstvo je klicni center ustanovilo, da bi uporabnikom zdravstvenega sistema omogočili večjo dostopnost do zdravstvenega sistema in do informacij o izbiri prostega aktivnega zdravnika, pojasnjujejo. Dodali so še, da lahko tako zdaj državljani, ki se morda na podstraneh spletne strani ZZZS ne znajdejo, neposredno pokličejo v klicni center ministrstva na 080 18 01 in tako dobijo neposredno pomoč in prevezavo na ustrezno številko kontakta ZZZS.
Generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar je sicer na sredini novinarski konferenci pojasnila, da bo ZZZS najkasneje do 24. marca podatke o prostih zdravnikih začel objavljati dnevno in jih tudi dnevno pošiljal izvajalcem. Ob tem je dejala, da je ustanovitev klicnega centra za pomoč uporabnikom zdravstvenih storitev podvajanje obstoječih klicnih centrov, in dodala, da operaterji nimajo dovolj znanja. Izobraževanje naj bi namreč opravili uro pred vzpostavitvijo centra. Zdravstveni minister pa je na predstavitvi klicnega centra zagotovil, da so agenti ustrezno usposobljeni.
Zveza pacientov: Kritika ZZZS do novega klicnega centra za pomoč pacientom je nerazumljiva
V Zvezi organizacij pacientov Slovenije, ki združuje 30 različnih zvez, združenj in društev s področij različnih bolezni, ne razumejo kritike ZZZS glede novega klicnega centra za pomoč uporabnikom zdravstvenega sistema. Poudarjajo, da od vseh profesionalnih organizacij v slovenskem zdravstvu pričakujejo, da bodo na prvo mesto postavile paciente namesto prelaganja odgovornosti.
Da podpirajo vse aktivnosti, ki vplivajo na boljšo dostopnost bolnikov do zdravstvenih storitev, so zapisali v sporočilu za javnost, so dejali. Na tem področju so lani jeseni v posebni delovni skupini oblikovali stališča o dostopnosti in enakopravnosti ter jih dopolnili s sedmimi konkretnimi ukrepi. Ti vključujejo tudi vse tisto, kar lahko njihove organizacije pacientov prispevajo k reševanju te problematike. Stališča in predlog ukrepov so predstavili ministru za zdravje, so pojasnili.
Podprli so tudi klicno številko 080 18 01 kot novo pot do informacij, ki je na voljo pacientom. Razumejo težave, s katerimi se spopadajo ob začetku delovanja in poudarjajo, da je v njihovem interesu, da številka preživi in se razvije do polne funkcionalnosti. Zanje je nerazumljiva kritika nove klicne številke, ki jo je izreklo vodstvo ZZZS. "Še posebej, ker smo pogrešali njihov odziv ob hudih problemih z dostopnostjo pacientov tako neposredno do izvajalcev v zdravstvu in še posebej z neodzivnostjo na telefonskih številkah oz. elektronski pošti," so zapisali.
ZZZS pa je pohvalno napovedal nekatere izboljšave tudi v njihovem načinu zagotavljanja ažurnih informacij, so poudarili pri zvezi. Ob tem so dodali, da ne le od ZZZS, temveč od vseh profesionalnih organizacij v slovenskem zdravstvu, pričakujejo, da bodo na prvo mesto postavile paciente, namesto prelaganja odgovornosti eden na drugega pa naj pričnejo sodelovati. Zveza vsem ponuja takšno sodelovanje, so poudarili.
Klicni center za pomoč uporabnikom zdravstvenega sistema je začel delovati 1. marca. Na telefonski številki 080 18 01 je dostopen ob delavnikih med 9. in 16. uro. Klicni center je med drugim namenjen pomoči ljudem pri iskanju osebnega zdravnika in pri iskanju ambulant za neopredeljene.
Kmalu po delovanju klicnega centra so z ministrstva za zdravje sporočili, da seznami ZZZS o razpoložljivih zdravnikih niso ažurirani. ZZZS so pozvali, naj sezname ažurira.
Generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar je nato v sredo napovedala, da bo zavod najkasneje do 24. marca začel dnevno posodabljati podatke o razpoložljivih zdravnikih. "Tovrstno dnevno posodabljanje dejansko ne bo rešilo izhodiščnega problema, zaradi tega ne bomo imeli več prostih zdravnikov, ampak samo večkrat ažurirane podatke," je ob tem opozorila Mlakar.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.