V sredo je odjeknila novica, da sta program otroške srčne kirurgije zaradi nemogočih razmer zapustila še zadnja dva slovenska srčna kirurga. Kot glavni razlog za odhod sta navedla slabe medosebne odnose, svoj odhod pa upravičila s tem, da otroškim kardiologom preprosto ne zaupata več in da z njimi ne moreta več sodelovati.
"Vsi vidimo, da so razmere v programu otroške srčne kirurgije nedopustne in nesprejemljive. To kaže, da so vodstvu UKC dokončno ušle iz rok vse niti nadzora. Še zlasti, ker sami po strokovni plati ocenjujejo, da težav ni. To je naravnost neverjetno in evidentno ne drži," je po seji vlade dejal premier Miro Cerar.
Po njegovem mnenju UKC potrebuje na vodstvenih položajih ljudi, "ki bodo dovolj močni, pogumni, da bodo zasledovali interes in potrebe bolnikov". "Kot predsednik vlade ne želim voditi države, ki bo dovolila, da starši ne bodo mogli zaupati institucijam in bodo v strahu," je dejal in dodal, da ne more tudi dovoliti, da se težke zgodbe otrok in njihovih staršev zlorabljajo za politične namene.
"Naš zdravstveni sistem akumulira veliko znanja ter sposobnih in požrtvovalnih delavcev, zato ne smemo dovoliti, da zaupanje v zdravstveni sistem zasenčijo takšne sramotne zgodbe. Pričakujem, da se bo obračunavanje znotraj UKC takoj prenehalo," je še dejal.
Zahteval je, da vlada nemudoma razreši člane sveta UKC Ljubljana, ki v svetu predstavljajo ustanovitelja in v najkrajšem možnem času imenuje nove, kompetentne člane. Vlada je odločitev soglasno sprejela.
Ker Slovenija po njegovih besedah potrebuje kakovosten program otroške srčne kirurgije, je vlada potrdila tudi predlog, da se v najkrajšem času ustanovi samostojni center za zdravljenje otrok in odraslih s prirojenimi srčnimi napakami. "Pričakujem, da bo ministrstvo za zdravje in drugi pristojni organi naredili vse, da ta center čim prej zaživi," je še dejal.
Sklep o ustanovitvi centra za zdravljenje otrok in odraslih s prirojenimi srčnimi napakami je sicer vlada sprejela že 26. oktobra. Vodja bo svetovno priznani srčni kirurg Igor Gregorič.
Kolar Celarčeva: Globoko sem pretresena in prizadeta
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je povedala, da je za novico o odstopu kirurgov izvedela v sredo pozno zvečer iz medijev. Od njiju bo zahtevala, naj pisno obrazložita, v čem je problem, da ne želita več sodelovati v programu.
"Kot človek in mama sem globoko pretresena in prizadeta, ker so osebne razprtije zdravnikov v programu zaslepile plemenit cilj, to je skrb za zdravljenje in zdravje otrok."
Kot je dejala, bi vodstvo UKC zaradi neureditve razmer na otroški kardiologiji zamenjala že junija, če bi imela takšne pristojnosti.
Napovedala je, da se bo sestala z vsemi člani sveta UKC in od njih zahtevala, naj takoj skličejo sejo sveta in "razrešijo zadevo", torej odločajo o odgovornosti vodstva UKC za razmere.
Sicer pa ministrica meni, da še uživa podporo premiera, saj da je to Cerar jasno pokazal "z nastopom in podporo na seji vlade".
Bo vodstvo odstopilo?
Kopač in strokovna direktorica UKC Marija Pfeifer sta na današnji novinarski konferenci dejala, da ne nameravata odstopiti, kljub temu da sta očitno brez podpore vrha slovenske politike.
Kopač je zatrdil, da poteka obravnava bolnikov s prirojenimi srčnimi napakami varno in kakovostno. "To je tudi glavni cilj in mislim, da to zanima ustanovitelja," je dejal na današnji novinarski konferenci.
Kopač je glede zamenjave članov sveta zavoda dejal, da je to pravica oziroma pristojnost vlade.
Strokovna direkotrica Pfeiferjeva pa je pojasnila, da so "kavazi afere" precej naporne in da zato nima več volje hoditi v službo. Kot je spomnila, gre z začetkom prihodnjega leta v pokoj, umaknila pa se bo že prej, saj ima še dopust.
Operacije bo opravljalo šest kirurgov iz tujine
"Obravnava bolnikov poteka kakovostno in varno," je znova dejal generalni direktor UKC Ljubljana Andraž Kopač. Nanizal je nekaj podatkov, s katerimi je to želel poudariti.
Program se bo izvajal naprej, saj so sklenili sodelovanje s češkim centrom za otroško srčno kirurgijo. Dejal je, da je pogodba s tujim centrom že podpisana. "Zdaj bo zagotovljena prisotnost kirurga vsak teden," je dejal, "kar pa bo manj stresno tudi za oddelke, ki sodelujejo pri tem programu". V Ljubljano bo prihajalo šest kirurgov iz tujine, sodelovanje pa bo po Kopačevih besedah potekalo na precej višji ravni kot sedaj. Doslej je namreč tuji kirurg bil prisoten le enkrat na dva tedna. Na podlagi pogodbe bodo sodelovali tudi na ostalih področjih, ki sodelujejo v otroški srčni kirurgiji.
"Na prvem mestu je skrb za paciente, njihove starše in svojce," je še dejal Kopač. Poudaril je, da je ekipa, ki dela na programu kompetentna.
Glede današnje odločitve vlade, da se bo center za obravnavo otrok in odraslih s prirojeno srčno napako do ureditve razmer v UKC oblikoval kot samostojni javni zdravstveni zavod, pa je Kopač dejal, da postopki ustanavljanja vendarle trajajo nekaj časa in da je UKC podpisal s Čehi sodelovanje za šest mesecev.
Dva slovenska kirurga ne odhajata iz UKC, še vedno bosta asistirala tujim kirurgom
"Jaz bi podčrtala uspešno zdravljenje. V prvi vrsti skrbimo za otroke, ki so zelo bolni," je dodala strokovna direktorica UKC Ljubljana Marija Pfeifer. Poudarila je, da so vsi njihovi zdravniki predani bolnikom. "Sigurno pa imamo na tem programu neke probleme in en tak problem se je pojavil pred kratkim," je dejala. Kot je dejala sarkastično, je bil čas "odličen", saj sta dva zdravnika svojo odločitev sporočila ravno med časom, ko je potekala seja odbora za zdravstvo.
"Nekoliko smo bili presenečeni, ko sta ta dva zdravnika sporočila, da ne bosta sodelovala pri programu," je dejala Pfeiferjeva. Pojasnila je še, da sta sicer oba kirurga obljubila, da bosta asistirala tujim kirurgom.
Za enega kirurga so že vedeli, da odhaja iz programa, saj je to sporočil že pred petimi meseci, je pojasnila. "To ni bila katastrofalna novica." Pojasnila je še, da zdravnika ne odhajata iz UKC, sporočila sta le svojo odločitev, da ne bosta nadaljevala izobraževanja in aktivno sodelovala v programu otroške srčne kirurgije. Bosta pa še vedno pomagala in asistirala češkim kirurgom, ki bosta v prihodnje opravljala operacije.
"Kirurg je lepo napredoval v vseh teh letih, ni bil pa še samostojen kirurg," je za enega od dveh kirurgov, ki sta se odločila, da ne bosta več aktivno sodelovala na programu, dejal Kopač. Priznal je, da je to škoda za UKC. "Ni pa to katastrofa za program. Ta bo deloval kakovostno še naprej," je še dodal.
Odstopila sta zato, ker se ne počitita dovolj varno zaradi premajhnega števila primerov, operacij, ki jih opravita, kot je to v drugih večjih centrih, je o njunih razlogih še povedala Pfeiferjeva.
Odnosi so težava, potrjujejo dokumenti ...
Nasprotno kot je želelo vodstvo prepričati javnost, pa dokument, ki ga je pridobilo tudi uredništvo oddaje 24UR in pod katerega se je podpisal strokovni direktor kirurške klinike Matjaž Veselko, navaja, da so med razlogi za odhod dveh slovenskih kirurgov iz programa tudi "nezaupanje v strokovnost in kolegialnost, korektnost med posameznimi strokami, zaradi česar se počutita dodatno izpostavljena". To so po navedbah Veselka izpostavili tudi drugi sodelujoči v programu. Kopač je na to dejal, da organizacijske težave rešujejo interno.
Dokument tudi razkriva, da so glavna ovira za realizacijo Strategije programa medosebni odnosi in nezaupanje med strokovnimi timi. Veselko je zato zapisal, da v novem centru ne bi smeli biti zaposleni zdravniki, ki so kakorkoli obremenjeni s programom od 2007-2013.
Profesor Veselko v poročilu navaja še, da sta Klinični oddelek za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo postala talec slabih medosebnih odnosov in izpostavljenosti medijem, zaradi tega pa odhajajo strokovnjaki, novi pa nimajo interesa za zaposlitev.
Čebašek-Travnikova: Krivično je stresti krivdo za otroško kardiologijo le na sedanje vodstvo UKC Ljubljana
Predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek-Travnik meni, da je krivično stresti krivdo za stanje na področju otroške kardiologije le na sedanje vodstvo UKC Ljubljana, saj da so se prve anomalije na programu otroške srčne kirurgije kazale že leta 2009. Ob tem je poudarila, da ima ministrstvo za zdravje možnosti za upravni nadzor nad programom.
Čebašek-Travnikova je na novinarski konferenci, ki je sicer bila namenjena predstavitvi njihovega mnenja o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, opozorila, da ima ministrstvo za zdravje vse možnosti, da izvede nadzor nad stanjem na programu otroške srčne kirurgije. Iz tega programa namreč odhajata edina dva slovenska kirurga, ki sta se izobraževala za otroška kardiokirurga.
Zbornica pa po besedah njene predsednice možnosti za takšen nadzor nima.
V okoljih, kjer se ljudje v takšni meri ne razumejo, da ne morejo skupaj delovati, je "najbolj logično, da daš te ljudi narazen", je dejala Čebašek-Travnikova, a ob tem opozorila, da se potem postavi vprašanje, kdo bo sploh opravljal to dejavnost, saj je denimo zelo malo ozko usmerjenih specialistov otroških kardiologov, medtem ko sploh nimamo polno usposobljenega otroškega srčnega kirurga.
Po njenih besedah je tako rešitev, ali da se vse otroke s prirojeno srčno napako pošlje na zdravljenje v tujino ali pa da se pridobi strokovnjaka iz tujine, ki bi bil pripravljen živeti in delati v Sloveniji. Če bi najeli takšnega specialista, se takoj postavi vprašanje, ali bo lahko na leto opravil dovolj operacij, da bo obdržal potrebne spretnosti. "Odgovor je ne. Za to potrebuje 150 operacij letno, medtem ko je v Sloveniji 100 takšnih operacij na leto," je opozorila. Tako po njenem mnenju stalna zaposlitev strokovnjaka iz tujine ni najboljša rešitev.
Kot je dodala, se je UKC pogajal za sodelovanje s centrom za otroško srčno kirurgijo v češki Pragi tako, da bo ta center zagotavljal neprestano prisotnost kirurga, od tega pol meseca izkušenega kirurga. Hkrati bi se v okviru tega sodelovanja izobrazili domači kirurgi. "Zakaj se to v dveh letih ni zgodilo, ne znam odgovoriti," je dejala predsednica zbornice.
Poleg tega ocenjuje, da bi bilo treba za program otroške srčne kirurgije najti bolj smiselno organizacijo. Na to vprašanje naj bi odgovoril projektni svet, ki ga vodi Igor Gregorič.
Predstavnica Mladih zdravnikov Tina Bregant, ki je prav tako sodelovala na novinarski konferenci, pa je dejala, da ji je ob teh dogodkih hudo za vse bolne otroke in njihove starše, kot tudi za vse kolege na pediatrični kliniki. "To so dobri ljudje in dobri strokovnjaki," je poudarila. Kot je dodala, je problem v Sloveniji v tem, da nimamo razvite kulture kakovosti in varnosti. "Ni toliko pomembno, da se nekoga lična in javno okrivi. Napake se ne smejo ponavljati, zato moramo vsi ustvariti okolje, v katerem bo varno delati," je dejala in dodala, da ta sistem ne omogoča varnosti ne za bolnike ne za zdravnike.
Medvedova: Nov center za otroke s prirojenimi srčnimi napakami bo zaživel v roku pol leta
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Ana Medved, ki je v prvem odzivu priznala, da jo je informacija o odhodu kirurgov šokirala, in ocenila, da je v tem primeru resno vprašanje o prihodnosti tega programa v Sloveniji, je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnila, da sta bila omenjena kirurga učeča se specialista kardiovaskularne kirurgije, ki sta se izobraževala za otroške posege. Eden od njiju je po podatkih generalnega direktorja UKC Ljubljana že opravil 86 odstotkov operacij tega tipa znotraj UKC.
Na vprašanje, kdo bo zdaj opravljal to delo, je odgovorila, da se problem vleče že dlje časa, zato ima UKC Ljubljana že pogodbe oz. trajno sodelovanje z dvema evropskima centra – s centrom v Pragi in v Massi. "Zdaj smo se bolj navezali na center v Pragi. Njihovi kirurgi redno prihajajo k nam in bodo še naprej – to je vsake 14 dni za štiri dni. Po novi pogodbi, ki naj bi bila že podpisana, pa naj bi bili prisotni ves čas," je dejala. Tako v svojem kot v imenu ministrice je zagotovila, da bo za otroke dobro poskrbljeno.
Po njenem mnenju je razlog za slabe medosebne odnose v tem, da pri obravnavi enega otroka sedaj sodelujeta dve različni kliniki in trije različni oddelki. "Naš namen je, da združimo vse službe, ki zdravijo te otroke znotraj enega centra, da so vsi zaposleni v tem centru, se med seboj povežejo ter začnejo sodelovati. Ker so otroci kritična populacija, imajo kritične bolezni in zanje bomo najbolj poskrbeli, če bomo med seboj sodelovali." Na vprašanje, kdaj lahko to pričakujemo, je odvrnila, da v roku šestih mesecev.
KOMENTARJI (342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.