Častno razsodišče Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije meni, da je pravilnik o organizaciji in izvajanju verske duhovne oskrbe v bolnišnicah in pri drugih izvajalcih zdravstvenih storitev diskriminatoren. V zbornici med drugim ocenjujejo, da "ne zagotavlja enakih pravic do verske duhovne oskrbe pripadnikom različnih veroizpovedi".
"Pravilnik je diskriminatoren tudi zato, ker ne določa enakih pravil za vse zdravstvene ustanove, kar kaže na možnost neenakomerne duhovne oskrbe posameznikov. Ne velja namreč za tiste zdravstvene zavode, ki nimajo vsaj 500 pacientov oziroma na psihiatriji vsaj 300 pacientov enake veroizpovedi," je v sporočilu za javnost zapisala predsednica zbornice Darinka Klemenc.
Pravilnik odreja več oskrbe pacientom s psihiatričnimi ter onkološkimi obolenji in tistimi na rehabilitaciji. Ločevanje pacientov po obolenjih in diagnozah pomeni diskriminacijo. V pravilniku nadalje ni točno opredeljeno, ali gre za izvajanje verske duhovne oskrbe le v bolnišnicah ali tudi tam, kjer se izvaja samo nujna medicinska pomoč, je še pojasnila.
V pravilniku je postavljena zahteva, da ustanova zagotovi poleg prostorskih tudi tehnične pogoje za versko oskrbo, je zapisala. Ob tem se v zbornici sprašujejo, "kako bodo ob neprestanih racionalizacijah in ob soočanju s premalo sredstev za zaposlovanje medicinskih sester zagotovili sredstva za ureditev prostorov za vse veroizpovedi in za zaposlovanja profesionalnih duhovnikov", je zapisala Klemenčeva.
Kot še ocenjuje, pravilnik pomeni poseganje v integriteto posameznika, v njegovo intimno sfero, človekove pravice, kamor med drugim sodijo tudi pravica do soodločanja in do zasebnosti. "V bodoče želimo imeti o tako pomembnem področju, kot je duhovna oskrba pacienta, možnost sodelovanja kot enakopravni partnerji v zdravstvenih in drugih timih," je sklenila Klemenčeva.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.