Zaradi vseh razkritij, ki so se zgodili v zadnjih dneh, pa tudi napetih odnosov, tako v politiki kot med prebivalci, je danes razburila objava iskanja ponudb za javni razpis, ki ga je objavil Mors. V razpisu, ki se je na javno dostopnem portalu pojavil danes, tako kupujejo "čelade z vizirjem, zaščitne maske s torbico, ščitnike za zaščito telesa in rokavice 600 kpl, gumijevko/tonfo z držalom - 600 kosov, gasilni aparat s torbico - 600 kosov, ščit za vzdrževanje JRM - 600 kosov."
Kot so pojasnini na Mors, je ta oprema mišljena za potrebe slovenskih vojakov, ki delujejo na misijah v tujini, predvsem na misiji KFOR na Kosovu. Tam je tudi misija Slovenske vojske, ki je aktivna že od leta 2000. Trenutno je tam 40. kontingent, v katerem je 248 vojakov. Ta že poseduje opremo za nadzorovanje množic in vzdrževanje javnega reda in miru, kar je tudi primarna naloga vojakov na Kosovu. A ta oprema je bila že precej zastarana, na določeni so bile prisotne garje, kar je predstavljalo nevarnost pri njeni uporabi, zato je bil nakup nujen.
Slovenska vojska se je že leta soočala s pomanjkanjem in slabim vzdrževanjem opreme, katerega glavni razlog je bilo večletno varčevanje po gospodarski krizi leta 2009. V letu 2019 je vojska dobila 30 milijonov evrov za investicije, večina tega denarja je šla za nakup opreme in vozil, ki jim je potekel rok trajanja ali pa je bila oprema že toliko obrabljena, da ni bila uporabna.
Konec aprila bi sicer moralo priti do redne rotacije slovenskih vojakov na Kosovu, a so se na Morsu odločili za zamik rotacije do konca junija. "Glavna razloga za zamik sta zagotovitev varnega, kontinuiranega in ustrezno prilagojenega sodelovanja v mednarodnih operacijah, tudi v okoliščinah epidemije novega virusa, ter sočasno s tem zagotovitev ustrezne razpoložljivosti sil v domovini," so pred kratkim sporočili z Ministrstva za obrambo.
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.