Na ministrstvu za javno upravo so zapisali, da je leta 2022 povprečna plača gasilca s srednješolsko izobrazbo znašala 2.128,66 evra, gasilca z višješolsko izobrazbo 2.619,08 evra, gasilca z visokošolsko izobrazbo pa, glede na tarifni razred, 2.976,95 evra oziroma 3.231,03 evra. V primerjavi z letom 2015 podatki kažejo, da se je povprečna plača gasilcu s srednješolsko izobrazbo povečala za 32 odstotkov, za enak odstotek tudi tistemu z višješolsko izobrazbo, tistemu z visoko šolo pa se je plača med letoma 2015 in 2022 povečala za 28 odstotkov oziroma 17 odstotkov, glede na tarifni razred, so pojasnili na ministrstvu.
"Ker se v javnosti gasilci pogosto primerjajo z vzgojitelji in ostalimi strokovnimi delavci v vrtcih, dodajamo podatke, ki kažejo, da so se plače gasilcem poviševale bistveno bolj kot vzgojiteljem. Iz podatkov izhaja, da gredo ta nesorazmerja znatno v prid gasilcem, kljub zadnjim predvidenim povišanjem plač vzgojiteljic," so zapisali in dodali, da so imeli lani vzgojitelji s srednješolsko izobrazbo povprečno plačo 1.240 evrov, medtem ko so imeli gasilci s srednješolsko izobrazbo 2.130 evrov. Povprečna plača vzgojiteljice z visokošolsko izobrazbo je bila lani okoli 2.100 evrov, medtem ko je za gasilca z visokošolsko izobrazbo znašala skoraj 3.000 evrov.
'V prvi vrsti problematiziramo porazno nizke osnovne plače'
Na Sindikatu poklicnih gasilcev so nam povedali, da podatkov o plačah nimajo ter da tako ne vedo, do katere mere so višine navedenih plač lahko točne. "Je pa dejstvo, da je govora o obračunanih bruto plačah z vsemi dodatki (delo za praznike, nedelje, ponoči, izmensko delo, dodatek za delovno dobo, dodatek za nevarnost in posebne obremenitve)," je povedala generalni sekretar sindikata David Švarc. Ob tem pa je tudi dodatek za stalno pripravljenost v svojem prostem času, nadurno delo zaradi pomanjkanja kadra.
"Na višine plač pa vplivajo tudi napredovanja, ki izhajajo iz letnih ocen nadrejenih in tako ni nekaj zagotovljenega. To naj bi se za kar nekaj let zamrznilo," je dodal.
V prvi vrsti v sindikatu problematiziramo porazno nizke osnovne plače, ki naj bi bile odraz zahtevnosti in odgovornosti nekega dela, v tem primeru poklicnega gasilca. "In tu so plače pod vsakim nivojem, v tem trenutku tudi pod nivojem minimalne plače," je dejal in ob tem navedel primere plač.
Gasilec: 1.134,27 evra (bruto)
Gasilec I.: 1.179,63 evra (bruto)
Gasilec specialist: 1.226,82 evra (bruto)
Ministrica: Gasilci so slišani
Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik pravi, da ne drži, da gasilci niso slišani ter da so se prva pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja imeli že 20. junija, ta pa da so se nadaljevala praktično tedensko. "Teh pogajanj so se udeleževali tudi poklicni gasilci, oktobra lani smo celo podpisali skupni dogovor za plače v javnem sektorju, za leti 2022 in 2023. V tistem skupnem dogovoru smo na eni strani povišali plače vsem, tudi poklicnim gasilcem, na drugi strani pa smo se dogovorili za naše skupne korake naprej," poudarja ministrica.
Zavezali pa da so se tudi k pripravi reforme plačnega sistema do 30. junija letos. "V teh korakih za pripravo reforme smo identificirali nekaj prioritet, ena od teh pa je prav naslavljanje minimalne plače oz. delovnih mest, ki se nahajajo pod minimalno plačo." Prav zato meni, da je bil shod pred vladnim poslopjem neutemeljen. "Protesti so za tiste, ki niso slišani."
"Če bomo želeli pripeljati reformo do pričakovanega cilja, torej da pravično naslovimo vse poklicne skupine v javnem sektorju, se bomo morali začeti pogovarjati na podlagi podatkov, in ne na ulici," še poudarja.
Na ministrstvu so še povedali, da vidi vlada v gasilcih enakovredne partnerje, zato verjame, da imajo iskreno namero realizirati tisto, kar so se vlada in reprezentativni sindikati javnega sektorja zavezali z dogovorom oktobra 2022 in pričakuje odziv na predlog izhodišč za prenovo plačnega sistema javnega sektorja ter na izhodišča za odpravo plačnih nesorazmerij, ki so bila predstavljena vsem sindikatom javnega sektorja 9. februarja. Prav tako iz omenjenega oktobrskega dogovora, ki ga je podpisal tudi Sindikat poklicnih gasilcev, izhaja, da se bodo do 30. junija letos pogajali in ne protestirali, poudarjajo na ministrstvu.
Na ministrstvu še pojasnjujejo, da so gasilci pred prehodom v nov plačni sistem 2008 imeli bistveno nižje plače kot denimo policisti, vojaki in cariniki. S prehodom v nov plačni sistem pa so se uvrstili v skupino primerljivih poklicnih skupin, kot so policisti, vojaki, pravosodni policisti in uradniki finančne uprave.
Zahteve gasilcev po povišanju plač za osem plačnih razredov pomenijo, da želijo imeti bistveno višje plače kot primerljive skupine. Konkretno njihova zahteva pomeni 35 odstotkov višje plače od policistov, so še zapisali na ministrstvu in dodali, da vlada njihovo zahtevo razume kot neupravičeno, saj želi plačna razmerja med omenjenimi poklicnimi skupinami, ob zavedanju, da predstavljajo izjemno pomemben del za delovanje države, ohranjati.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.