Slovenija

Minister: Z ukrepi še nismo zaključili, razmišljamo tudi o drugih obdavčitvah

Ljubljana, 05. 09. 2023 10.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Maja Pavlin, STA, A.K.
Komentarji
412

Banke v Sloveniji so lani povečale svojo dobičkonosnost, ki se po navedbah ministrstva za finance še naprej povečuje. Zato so se na finančnem ministrstvu odločili za dodatno začasno obdavčitev bank v višini 0,2 odstotka bilančne vsote za obdobje petih let. Minister za finance Klemen Boštjančič je ob tem dodal, da z ukrepi še niso zaključili ter da se pogovarjajo tudi o drugih obdavčitvah. "Želel bi si, da to ne bi bilo potrebno. A razmere so takšne kot so. Vse pove dejstvo, da je obseg te krize primerljiv sli celo večji od posledic, ki jih je imel na javne financecovid-19," je dejal minister.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Janša o ukrepih vlade
    12:49
    Iz 24UR ZVEČER: Janša o ukrepih vlade
  • Iz 24UR: Prispevek gospodarstva?
    02:45
    Iz 24UR: Prispevek gospodarstva?
  • Klemen Boštjančič o začasni dodatni obdavčitvi bank
    01:00
    Klemen Boštjančič o začasni dodatni obdavčitvi bank

"Zdaj je jasno. Odločili smo se, da bomo začasno dodatno obdavčili bilančno vsoto bank, in sicer v višini 0,2 odstotka za obdobje petih let," je povedal minister za finance Klemen Boštjančič, ki pa je ob tem poudaril, da gre za napoved ukrepa, podrobnosti pa da še niso dorečene.

"Napovedana začasna bančna obdavčitev bo hkrati z drugimi ukrepi, ki posegajo na bančno področje urejena zakonodajno v prihajajočem zakonodajnem paketu, ki bo naslovil sistemske ukrepe za odpravo posledic te naravne nesreče." - Klemen Boštjančič

"Odločitev ni bila sprejeta čez noč, temveč smo se o tem z bankami intenzivno pogovarjali, opravili vrsto analiz v okviru ministrstva za finance, prav tako pa smo upoštevali tudi podatke o poslovanju bank in podatke, ki so bili na voljo od Banke Slovenije," je pojasnil. Poudarja, da so ves čas ugotavljali tudi, kako bi tovrstni ukrep vplival na stabilnost finančnega sistema: "Zavedamo se namreč, kako pomemben del tega sistema so banke in kakšno vlogo imajo na finančno stabilnost celotne države."

Začasna obdavčitev bank v višini 0,2 odstotka bilančne vsote za obdobje petih let.
Začasna obdavčitev bank v višini 0,2 odstotka bilančne vsote za obdobje petih let. FOTO: Adobe Stock

Dobički bank so se tako v letu 2022 kot tudi v letošnjem letu izrazito povečali, v primerjavi s preteklimi leti. "Banke povečujejo svoje dobičke zaradi razlik v obrestnih merah. Na eni strani se torej ohranjajo nizke depozitne obrestne mere, na drugi pa naraščajo posojilne obrestne mere. Ob tem pa tudi banke nadaljujejo z relativno nizkimi oslabitvami in rezervacijami." Tu pa je tudi še en napovedan dvig obrestnih mer Evropske centralne banke, kar bo po besedah Boštjančiča znova kratkoročno pozitivno vplivalo na dobičke komercialnih bank.

Minister je poudaril, da so nedavne ujem za seboj pustile tudi veliko javnofinančno krizo, ki se lahko primerja s krizo covida-19. "Primarni del pri financiranju je seveda sprememba prioritet vlade ter na žalost dodatno zadolževanje, nato pa pridejo dodatni prispevki, za katere menimo, da so ustrezni in tudi pošteni," je dejal.

Pogovarjajo se tudi o 'produktih, ki jih bo bančni sektor ponudil'

Na ministrstvu pričakujejo in si želijo, da bi tudi sam bančni sektor razumel situacijo, v kateri se je znašla Slovenija po največji naravni nesreči v zgodovini države. "Upoštevaje sistemske vloge, ki jo imajo banke v finančnem in širšem finančnem prostoru, da bodo razumele, da morajo tudi one pomembno prispevati k obnovi Slovenije po tej nedavni katastrofi."

Klemen Boštjančič
Klemen Boštjančič FOTO: POP TV
"Proračunske prioritete bodo zaradi škode preoblikovane. Prioriteta ostaja sanacija škode. Velik del sanacije škode se bo izvajal z dodatnim zadolževanjem. Gre za takšno škodo, ki je približno tako velika, kot covid." - Klemen Boštjančič

 Pojasnil je, da so iskali rešitve, da ta ukrep ne bi posegel v finančno stabilnost bank. V končno verzijo pa bodo verjetno vključili tudi nekaj varovalk, je dodal. "Stabilnost tako finančnega sistema kot tudi posameznih subjektov na njemu namreč ni statična kategorija. Zavedamo se, da čeprav banke letos stojijo stabilno, da morda ne bo tako tudi v prihodnje." Dodal pa je tudi, da se bodo prostovoljna vplačila bank v sklad odštevala od obdavčitve te bilančne vsote. Največja banka je namreč že napovedala, da bo prostovoljno v sklad za obnovo Slovenije vložila približno 0,1 odstotka bilančne vsote.  Minister upa, da bodo njihovemu zgledu sledili tudi drugi gospodarski subjekti.

Je pa dodal, da je ta obdavčitev le en del, ki se tiče bančnega sektorja. Pogovarjajo se namreč tudi o drugih ukrepih, "predvsem o produktih, ki jih bo bančni sektor ponudil" za obnovo posledic naravnih nesreč, kot so na primer ugodni krediti, subvencionirane obrestne mere ipd.

Ukrepi na finančnem področju, z ukrepi še niso zaključili

Čeprav se ne ve natančno, kakšen bo celoten ukrep stroškov, vedo, da bo obnova stala nekaj milijard evrov. "Vlada bo seveda najprej postrgala pri sebi. To se bo poznalo že v proračunu za leto 2023, predvsem pa tudi v proračunih pri naslednjih let. Proračunske prioritete bodo seveda preoblikovane," je jasen Boštjančič. Dodaja, da se bo velik del sanacije škode, financiral z dodatnim zadolževanjem.

Odločitev o obdavčitvi bank so sprejeli na podlagi precej natančnih analiz, tudi na podlagi drugih držav, ki so že obdavčile bančni sistem. "V najboljši možni meri smo tudi kritike iz tujine upoštevali pri nas. Je pa ena ključna razlika med nami in ostalimi državami - da to delamo zaradi največje naravne nesreče v Sloveniji. Razmere so takšne kot so."

"Okvirno gre za škodo, ki je tako velika, kot v času covida-19," je pojasnil veličino bremena javnih financ. Kar se tiče solidarnostnega prispevka, pa je Boštjančič dejal, da gre za prispevek prebivalcev, ki bodo skupno v dveh letih prispevali okoli 160 milijonov, škoda po poplavah pa da je visoka nekaj milijard evrov.

Na kritike, da so nekateri ukrepi prehitri, pa odgovarja, da se s tem ne strinja: "Zaradi špekulacij, ki se pojavljajo že od prvega dne poplav, smo želeli biti transparentni. Zato tudi danes napovedujemo dodatno obdavčitev bank. Glede na obseg škode pa je popolnoma jasno, da so ti zneski prebivalcev in da ne gre za primarni vir financiranja. To sta namreč sprememba prioritet vlade in žal tudi dodatno zadolževanje."

Dodaja, da z ukrepi še niso zaključili. "Banke ne morejo biti edine, ki bodo nosile svoj delež pri obnovi. Gre pa seveda za specifične razmere na bančnem področju. Banke ne morejo in ne smejo biti edine."

Pojasnjuje, da ima vlada na voljo različne ukrepe. Omenja se tudi energetski sektor, ostale družbe, v katerih ima vlada prevladujoč vpliv, in zavarovalnice. "Seveda bomo v naslednjih tednih podrobno proučili, že danes delamo analize, če so ti dodatni prispevki še potrebni. Če pa bo do tega prišlo, se bo to zgodilo skozi dialog z gospodarstvom," je jasen.

'Če nekdo ne želi, da si pomagaš, mu težko pomagaš'

Vodja največje opozicijske stranke Janez Janša medtem nad odločitvijo vlade ni preveč navdušen. Meni namreč, da je preveč zaletava ter da je z njo vlada prelomila svojo besedo, ki jo je dala na sestanki predsednikov parlamentarnih strank. "Takrat je vlada predlagala dvotirni pristop, ki smo ga podprli, saj je bil tudi smiseln," pravi predsednik SDS.

Najprej torej interventni ukrepi, s katerimi bi pomagali ljudem, da se stvari sanirajo, vode vrne v struge ipd. "Potem pa se popiše škoda in šele, ko je ta znana, se sprejme še zakon o obnovi, kjer se zagotovijo tudi viri za obnovo. Zdaj pa je vlada vire stlačila v interventni zakon, kar je tudi glavni razlog za konflikt," pojasnjuje.

Dodaja tudi, da njihova poslanska skupina zakonu ne nasprotuje, saj da je noter nekaj res dobrih zakonov, da pa ga prav tako ne more podpreti. Podobno je tudi v primeru napovedane dodatne začasne obdavčitve bank. "Še vedno menimo, da gre tu za nekakšno zaletavanje, ki nima neke jasne časovnice. Najprej je treba popisat škodo, nato je treba postrgati po proračunu in izločiti nenujnih stvari. Če se potem izkaže, da sredstev še vedno ni dovolj, lahko podpremo tudi določene dodatne dajatve, ne pa seveda prej," je jasen.

Ob tem meni, da bi se lahko nekatere stvari opravile hitreje, pa tudi, da so vladi iz opozicije ponudili več dobrih ukrepov, za katere pa se naposled niso odločili. "Predlogi, ki smo jih dali, so šli v to smer pomoči Sloveniji. Vendar pa nekomu ne moreš pomagati, če si on tega ne želi," je dejal.

Namero v ponedeljek razkril premier Robert Golob

"Predlog smo oblikovali ob upoštevanju mnenja Evropske centralne banke (ECB) in primera španske ureditve obdavčitve, da odločitev za obdavčitev bank zahteva predhodno analizo njenega vpliva na stabilnost finančnega sistema," so namero, ki jo je v ponedeljek zvečer razkril premier Robert Golob, pojasnili na ministrstvu.

Zavedamo se, kako pomemben del finančnega sistema so banke in kakšno vlogo ima njihovo poslovanje za finančno stabilnost države, so zagotovili in dodali, da so predlog oblikovali tudi po posvetovanju s slovenskim bančnim regulatorjem, Banko Slovenije, in da je ta "sprejemljiv tudi z vidika vpliva na bančni sektor in širše finančne stabilnosti".

Evro
Evro FOTO: Shutterstock

 

Po opozorilu ECB o španskem primeru z dodatno obdavčitvijo zbrana sredstva po njihovih navedbah ne smejo biti namenjena pokrivanju primanjkljaja državnega proračuna, ampak morajo biti sredstva porabljena namensko. "Tako predlagamo, da bo dodatna obdavčitev bank vir sredstev v Skladu za obnovo Slovenije, iz katerega se bodo zagotavljala nepovratna in povratna sredstva za financiranje sanacije škode po poplavah," so navedli.

Ob tem so napovedali razmislek v smeri zagotavljanja sorazmernosti ukrepa dodatne obdavčitve. "Opravili bomo razmislek, da se pri odmeri davka upoštevajo na primer že plačana prostovoljna vplačila bank v Sklad za obnovo oziroma vplačila prispevkov bank v ta sklad iz naslova solidarnostnih delovnih sobot ali solidarnostnega prispevka," so dodali.

Napovedano začasno obdavčitev bank bodo po napovedih ministrstva uredili v zakonodajnem paketu. "Razumemo, da je bančni sektor zadržan do novih davčnih obremenitev, a si kot vlada želimo, da bi tudi ta sektor pomembno prispeval k obnovi Slovenije po nedavni naravni katastrofi," so obrazložili. Ob tem so izrazili odobravanje nad potezami bančnega sektorja, ki se je takoj po ujmi odzval z določenimi aktivnostmi in predlogi.

Banka Slovenije: Ukrepe z vplivom na poslovanje bank je treba presojati v povezavi z drugimi ukrepi

Banka Slovenija pa pravi, da je treba morebitne ukrepe z vplivom na poslovanje bank in stabilnost finančnega sistema ocenjevati in presojati v povezavi z drugimi ukrepi na področju davčne politike in za odpravo posledic ujm. Slednje proučuje z vidika zagotavljanja finančne stabilnosti, trenutni podatki pa kažejo, da je vpliv posledic ujm na finančno stabilnost obvladljiv, so zapisali v sporočilu za javnost.

"Gledano srednjeročno banke poslujejo v za njih ugodnem gospodarskem okolju in imajo še posebej v letošnjem letu visoke dobičke," so dodali. K temu po pojasnilih centralne banke pomembno prispevajo ukrepi na področju denarne politike - višje neto obrestne prihodke bank tako poganja višja raven obrestnih mer, ki izvirajo predvsem iz terjatev do centralne banke in višje ravni obrestnih mer posojil. Po drugi strani pa banke obrestne mere za depozite prilagajajo veliko počasneje.

Banka Slovenije
Banka Slovenije FOTO: Shutterstock

Glede načrtovane davčne obremenitve bank in hranilnic so pojasnili, da oblikovanje davčne politike države ne sodi med njihove pristojnosti, je pa zanje ključni vidik, da sprejeti ukrepi ne bodo vplivali na stabilnost bančnega sistema.

Pri presoji morebitne dodatne obdavčitve je, kot so izpostavili na Banki Slovenije, pomembno dejstvo, da morajo banke za zagotovitev varnega in učinkovitega izvajanja svojega poslanstva izpolnjevati regulativne zahteve glede kapitala in upravljanja tveganj, ki so namenjeni zagotavljanju finančne stabilnosti bančnega sistema.

"Hkrati je pomembno tudi, da se pri presoji uvedbe dodatne obdavčitve upošteva tudi vidike, ki veljajo na ravni celotnega evrskega sistema in je nanje opozorila Evropska centralna banka. Mednje sodijo vpliv na dobičkonosnost bank, njihovo sposobnost pridobivanja kapitala, zmožnost kreditiranja, konkurenčni položaj v primerjavi z bankami iz držav brez tovrstnih davkov ter pogoji kreditiranja," so še zapisali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (412)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NoviceResnice
06. 09. 2023 18.44
+2
Vse uzemte...razen seb...banda napačno razmišljujoča
Jernej Sekirnik
06. 09. 2023 13.58
+2
frenk tvoj idol laže in zavaja še celo pri BDP. To je nedopustno!!!
pekoči paradižnik
06. 09. 2023 12.12
-5
Vlada, ki ima v parlamentu 53 glasov ne potrebuje predlogov opozicije, lahko jim je vseeno kako opozicija sprejema te ukrepe, še manj je pomembno, kako bo opozicija glasovala o predlaganih ukrepih, sploh če so to janševci. Vladi Roberta Goloba smo podelili mandat, da vlada v našem imenu in odpravlja škodljive posledice janšizma.
pekoči paradižnik
06. 09. 2023 12.09
-3
Mnenje starega komunista, ki serijsko izgublja volitve in ga pri političnemu življenju ohranja največja svojat naše družbe, me ne zanima. Lahko pa pojasni od kod mu premoženje, trgovino z orožjem, nakup respiratorjev, financiranje stranke SDS in njenih medijev itd. Še bolje kako se mu je uspelo izogniti roki pravice.
DEPE
06. 09. 2023 12.28
+0
Frenk7 ti moraš najprej poiskat kdo, kdo so ponosni nasledniki komunistov... Če ne znaš, pa vprašaj prijatelje...
pekoči paradižnik
06. 09. 2023 12.42
+0
Včasih člani ZK in zdaj SDS: Janez Janša član zveze komunistov Slovenije (ZKS) med leti 1975-1984. V tem času je bil tudi član predsedstva republiške ZSMS, član predsedstva. Leta 1984 je bil iz zveze komunistov izključen, na kar se je neuspešno pritožil. Milan Zver, član ZKS od 1979 do 1989, bil je tudi predsednik ZSMS Desternik. Tone Krković, član ZKS, članstvo mu je prenehalo avtomatično, ni izstopil sam. Barbara Brezigar članica ZKS od srede 70 do leta 1988. Peter Jambrek, član ZKS od leta 1966 do leta 1989, sekretar partijske celice aktiva Pravne fakultete, član partijskega komiteja Ljubljane, predsednik marksistične centra Pravne fakultete. Vinko Gorenak, clan ZKS do leta 1989, mentor marksističnega krožka na tacenski policijski soli. Zvonko Černač, clan ZKS, dolžina članstva ni javno znana. Tone Jerovšek, član ZKS od leta 1976, datum izstopa ni znan. Bil je sekretar zveze komunistov v slovenski skupščini, za svoj družbeno politični angažma je prejel medaljo zaslug za narod in red dela z zlatim vencem, na volitvah 1990 je kandidiral na listo SZDL. Andrej Šircelj, član ZKS od leta 1985. Jože Dežman, komunist 20 let, predsednik Komisije za ohranjanje in razvijanje revolucionarnih izročil pri RK ZSMS, urednik revije Borec. Bojan Požar, komunist od 1982 do 1991 zaposlen na CK-ju , sodelavec in urednik Komunista, pisec Programskega dokumenta predsedstva ZKS (skupaj z Borutom Pahorjem),….
jutri_pa_res
06. 09. 2023 13.17
+3
Nekateri so se spreobrnili, nekateri pa nikoli. Kaj pa tako misliš o Kučanu in po lastnih izjavah o ponosnih naslednikih Zveze komunistov Socialnih demokratih in Levici?
Jernej Sekirnik
06. 09. 2023 10.52
+5
Zdaj se pa šušlja, da so namerno priredili podatke o rasti BDP. Samo lažejo in zavajajo. Najslabše vladanje SLO do sedaj.
VelikoVedro
06. 09. 2023 11.12
-3
Katero je bilo pa doslej najboljše? Je bilo katero dobro?
pekoči paradižnik
06. 09. 2023 12.01
-4
Golobova vlada je pravi balzam po dveh letih janšizma, ker samo takrat, ko vlada pacient, oblast pretepa in z vodnimi topovi šprica svoje državljane. To se je zgodilo v času druge Janševe vlade leta 2013, nato pa zopet v času tretje Janševe vlade 2020–2022.
DEPE
06. 09. 2023 12.30
+2
Že mesece pišeš enake komentarje... Spomni se kaj novega, drugače pa prosi prijatelje naj ti kaj novega napišejo...
VelikoVedro
06. 09. 2023 10.32
+5
Tako je, ko so javne finance že tako nategnjene čez vse zmožnosti, pole roparjev in parazitov. Tako pač politiki vidijo javne finance, kot plen. Ne kot nekaj, kar dobijo v varstvo in dobro upravljanje. In dokler gre dobro, smo malo v minusu in se zadolžujemo. Ko pa pride izreden strošek (npr. poplave - bog ne daj da kdaj pride močen potres, pa je zelo realna možnost), pa ni kje vzet, treba še obdavčit. Kakšna nadloga, a, politiki? Da se je ravno *vam* zgodilo, ko ste *vi* na vrsti? Ker to je doseg - da se *nam* ne zgodi, med kratkim mandatom, po tem pa koga briga.
Pa to
06. 09. 2023 10.27
-4
Hvala vlada le tako naprej.
DEPE
06. 09. 2023 10.41
+3
jutri_pa_res
06. 09. 2023 09.49
+9
Kakšna svinja, takšna mast, kakšen narod, takšna oblast.
VelikoVedro
06. 09. 2023 10.44
+1
Jernej Sekirnik
06. 09. 2023 09.22
+10
Strokovnjaki so mnenja, da daš finance takšnemu ministru in njegovi ekipi je strel v koleno.
Jernej Sekirnik
06. 09. 2023 08.51
+11
Klemen Boštjančič vodi državo v propad. Boštjančiča so stari “Adriaši” ocenili za enega najslabših direktorjev Adrie v njeni zgodovini, ki je pomembno prispeval k njenemu bridkemu koncu. Tak smo že zdaj zabredli in samo tonemo.....
pekoči paradižnik
06. 09. 2023 12.03
+0
pacienta smo volivci izbrali za najslabšega PV vseh časov, zato smo ga poslali na čakanje, za vedno.
DEPE
06. 09. 2023 12.32
+1
frenk7 a vi pacienti imate volilno pravico.... samo vprašam...
apage
06. 09. 2023 08.47
+9
Gospodarstvo je postala molzna krava. Vsi vedo, da mora gospodarstvo dihati, če želi država biti uspešna. Zadolževali smo se na podlagi izračuna BDP, ki se je kasneje izkazal, da je POL MANJŠI. Gospodarstvo se vsak dan zbudi v nek novi davek in to že postaja kaotično. Ta vlada mora čim prej odstopiti, včeraj je že prepozno! Ta vlada ne razmišlja trezno oziroma ni sposobna, dejstva so dejstva. Dosti je tega "sam da ni janša". K ne boste več mogli v trgovino boste pa bogi a ne?
jutri_pa_res
06. 09. 2023 08.43
+9
Počakajmo vendar, da dobimo najprej boljše podatke, kolikšna je sploh škoda. Če govorijo, da imajo firme kakih 400 milijonov škode in če je porušenih 300 hiš po 250 jurjev, še to skupaj ni niti 500 miljonov. Pa če je še kakih 20 mostičkov in 10 km cest, še nismo niti približno pri milijardi. Holob pa o škodi 5 milijard in kako bo zato vse poprek obdavčil. Halo!!!
Astalaviva1958
06. 09. 2023 08.36
+5
Seveda, zaj tajni vodje služijo z ujmami in vetrovi itd. Po principu lisica je ukradla kuro, plačat je treba 10...
KVAJSTABO
06. 09. 2023 08.36
+8
A kaj, ko bi vlada enkrat rekla... Dragi državljani, ne bomo dvignili davkov ker smo se odločili, da bo vlada z ministri vred, 1x letno prejela plačo v višini 1000.-€ in razliko nakazala na Karitas, a? BODIMO SOLIDARNI, draga vlada!
zdravkob
06. 09. 2023 08.26
+6
Tole je tako inovativna rešitev. Še nikoli v zgodovini ni bilo česa podobnega. Za patentirat. Kolk so v tujini neumni, ne moreš verjet.
jodr
06. 09. 2023 08.23
+10
Boštjančič spelji se že,; dovolj je bilo, da si zafural Adrijo, sedaj bi rad pa kar celo Slovenijo.
Pikopiko
05. 09. 2023 21.52
+10
V Evropi pa leži denar pa ga levičarji ne znanjo počrpat.
Dark Knight
06. 09. 2023 08.11
+11
Ne, da ga ne znajo, NOČEJO ga počrpati, ker eu denar se težko krade.
Dolar Kramp
05. 09. 2023 21.47
+15
Ja seveda, najlažje je pa davke pobirat pa na račun drugih žvet.
ZIPPO
05. 09. 2023 21.36
+13
TEMU MINISTRU NI ZA ZAUPATI,glede na njegove prejšnje škodljive podvige za državo!!! Upam da se tega večina zaveda! Če odstranimo njegovo lepo naučeno besedičenje, lepo obleko in kravato, KAJ OSTANE? Odgovorite si sami.
ZIPPO
05. 09. 2023 21.42
+14
Uvajanje davkov bo nekega lepega dne doseglo KRITIČNO TOČKO. Ne bo prvič v zgodovini. V Sloveniji 60% delavcev dela za minimalno plačo in manj. 62% ljudi NE PRIDE S svojimi dohodki čez cel mesec. Očitno je še premalo. No pa še malo počakajmo dragi Slovenci.
Delavec_Slo
05. 09. 2023 21.34
+16
A ti dam kar celo plačo-pa še takrat ne bo zadovoln-toliko o sposobnosti! Eno firmo zapufal, zdaj pa državo!