Slovenija

Ministrstvo vztraja pri črtanju evidentiranja odmora med delovnim časom

Ljubljana, 28. 06. 2024 08.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ministrstvo za delo je pripravilo nov osnutek sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Osrednji predlog ostaja črtanje evidentiranja izrabe in obsega izrabe odmora med delovnim časom, ni pa več predvidene možnosti drugačne ureditve evidentiranja podatkov s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti.

Novela zakona o evidentiranju je v uporabi od 20. novembra lani, tik pred tem pa je med delodajalci povzročila precej nejevolje, saj da so spremembe neživljenjske. Minister za delo Luka Mesec je zato odredil odprtje posebnega elektronskega naslova, na katerem so tri mesece zbirali pripombe.

Ministrstvo je v treh mesecih prejelo 226 različnih vlog, od tega 179 predlogov. Glede na delovno gradivo, ki ga je pridobila STA, so bili ti po vsebini precej raznoliki. Največ se jih je nanašalo na ukinitev zakona, ker je "neumen ali nesmiseln" (34); težko izvedljivost zakona oz. dodatno birokratiziranje (29); ureditev delovnega časa, odmorov in počitkov, ki jih sicer ureja zakon o delovnih razmerjih (25); ter nepotrebno in neustrezno beleženje izrabe odmora (15).

Ministrstvo je prvi osnutek sprememb zakonodaje na podlagi prejetih pripomb pripravilo že februarja, ko je predlagalo vnovičen poseg v definicijo delavca, za katerega se zahteva evidentiranje delovnega časa, tako da bi bilo zajetih manj delavcev, ter črtanje evidentiranja odmora in možnost drugačne ureditve evidentiranja s kolektivno pogodbo dejavnosti.

Evidentiranje delovnega časa
Evidentiranje delovnega časa FOTO: Shutterstock

Do uskladitve tega osnutka na ravni socialnih partnerjev spomladi ni prišlo. Sindikati, ki se jim spremembe niso zdele potrebne, so se počutili izigrane, saj da delodajalci namesto pogajanj na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) lobirajo pri vladi. Tudi delodajalci niso bili povsem zadovoljni, ker naj bi bile predlagane rešitve nezadostne. Poleg tega se niso strinjali, da bi se izjeme iskalo v kolektivnih pogodbah ali pa v drugih zakonih.

A zadnji osnutek sprememb zakona, ki nosi datum 7. junij, ne prinaša bistvenih sprememb. Ministrstvo ostaja pri predlogu posega v definicijo delavca, za katerega se zahteva evidentiranje delovnega časa. Določilo, da je treba evidenco voditi tudi za osebe, "ki opravljajo delo na način, da pretežno uporabljajo sredstva za opravljanje dela, ki so del delovnega procesa delodajalca", s čimer se je novembra uvedlo evidentiranje tudi za zaposlene na avtorskih in podjemnih pogodbah ter študente in dijake, je tako tudi v najnovejšem osnutku sprememb zakona odstranjeno.

Prav tako zadnji osnutek vnovič predvideva črtanje evidentiranja izrabe in obsega izrabe odmora med delovnim časom. Ministrstvo je namreč ocenilo, da ta ukrep ni bil primeren, saj ne zagotavlja izkazovanja dejanskega stanja na področju izrabe odmora med delovnim časom.

Ni pa v najnovejšem delovnem gradivu več predloga, da bi se lahko evidentiranje preostalih z novembrom zahtevanih podatkov v prihodnje drugače uredilo s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti.

Zadnja novela namreč delodajalcem ob vodenju evidenc o številu opravljenih ur in nadur narekuje še vpisovanje časa prihoda in odhoda delavca z dela; izrabo in obseg izrabe odmora med delovnim časom; ob tem pa še opravljene ure v drugih posebnih pogojih dela ter v neenakomerno razporejenem delovnem času ali v začasno prerazporejenem delovnem času, da je razvidno, ali gre denimo za izmensko ali nočno delo. V evidenci mora biti vpisan tudi tekoči seštevek ur v tednu, mesecu oziroma letu, da so jasno razvidne plus ali minus ure.

V zadnjem osnutku sprememb so predvidene še nekatere manjše spremembe, med njimi, da lahko delodajalec zaposlenega o podatkih iz evidence obvesti tudi na dogovorjeni elektronski naslov.

Socialni partnerji naj bi delovno gradivo obravnavali že na današnji seji ESS, prvi po skoraj letu dni. Uskladitev bo trd oreh. Delodajalci namreč podpirajo drug osnutek, ki naj bi ga v DZ vložil državni svet. Ta gre, kot je razvidno iz dokumenta, ki ga je pridobila STA, v smeri, da bi morali od novembra zahtevane podatke evidentirati le kršitelji zakonodaje.

Spremembe zakonodaje, ki je razdelila javnost, je sicer vrsto let zahteval Inšpektorat RS za delo, da bi pridobil podlago za ustrezno ugotavljanje kršitev. A inšpektorji za delo naj bi ob nadzoru izvajanja novele zaradi hudega nasprotovanja delodajalcev na terenu že vse od novembra opravljali le vlogo svetovalca, sankcij pa naj ne bi izrekali.

STA je Inšpektorat RS za delo od konca maja že večkrat zaprosila za pojasnila, kako poteka njihovo delo, koliko kršitev so zaznali, kako so ukrepali in podobno, a kljub temu, da morajo državni organi medijem na vprašanja odgovoriti najpozneje v sedmih delovnih dneh, odgovorov ni prejela.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

boboljš
30. 10. 2024 08.27
Ne vem zakaj se tako nekateri razburjate. Pri nas se evidentiramo že leta in leta, pa to sploh ni nek problem. Problem naredijo tisti, ki se reda ne držijo in čas za malico izkoristijo na dolgoooo. Pri nas je to urejeno tako, da če nisi prišel pravočasno z malice, štempljaš privatni prihod in se to šteje v minus ure. Seveda moraš te ure prinesti notri.
Rudolf Maister
28. 06. 2024 20.18
+1
Luka Mesec vztraja pri črtanju zakona ,ki ga je predlagal Luka Mesec z razlago da je zakon neumen. Marija nebeška kako so pa tile zmešani , da kar res ni
flojdi
28. 06. 2024 17.32
+4
..ok../ampak poznam primere ko smo bli eni pow ure na malci...prjatlca od tajnice ipd..so bli pa po uro ali vec jih (sumim da dandanes ni nic drugace) ( ni pa nekako Prav..ker so sihti kjer tudi na vc ne mores ce nimas zamenjave"
Grma53
28. 06. 2024 17.10
+2
Levica si je izmislila evidentiranje delovnega časa in časa za malice s tem, da njeni člani pojma nimajo, kaj sploh je to "delo"
zmago56
28. 06. 2024 15.48
+4
Tako delajo naši nesposobni ministri. Z glavo se nepremišljeno v zid zaletavajo, nato pa protibolečinske tabletke iščejo.
Banion
28. 06. 2024 15.04
+5
tega ministra najprej za eno leto na delo v železarno ali rudnik in potem bo morda kaj razumel
FlatyEric
28. 06. 2024 14.49
+3
Jezus, levičarji sami sebe negirajo. Ne vem ali se je za smejat ali za jokat.
konc
28. 06. 2024 14.20
+9
Mesec, človek, ki v življenju ni naredil nič koristnega in ne bo nikoli naredil nič koristnega. Neproduktivni osebki, ki jih vsako leto, na naše stroške, redimo čedalje več. Potem pa začudenje, zakaj ni denarja za pametne reči.
Julijann
28. 06. 2024 14.06
+6
Minister, ki vsakih 5 minut spreminja lastne odločitve. Sicer je pa taka tako kar cela vlada. Danes pozabijo kaj so rekli včeraj.
zoran pušenjak
28. 06. 2024 13.36
+11
Ko imaš ministra, ki še ne ve kako se pride v službo. Dela tako ali tako nič
NLKP
28. 06. 2024 13.28
+6
Kdo kontrolira zdravnika na vasi ko vsak delovni dan zamuja minimalno 20min v službo?
flojdi
28. 06. 2024 17.36
+2
.nekoc je ena dr prisla uro in pol kasneje..sla cez pol ure na kofe..od tam k sosedu zobarju na stol( Videno !)..ko se je koncno vrnila na svoje mesto..smo se zaletaval med vrati.(lahko napisem priimek in kraj.
zeko2105
28. 06. 2024 13.24
+7
najprej bi se morali evidentirati zdravniki, ti imajo malico po eno uro in več, učitelji, občinarji, ne pa delavci, katerim šefi visijo za vratom, kot da so v taboriščih........
2mt8
28. 06. 2024 13.17
+4
Mesec bi uvedel tudi beleženje časa, ki ste ga porabili na WC.
Grma53
28. 06. 2024 17.12
+1
Bi bilo pošteno, glede na to, da nekateri ministri cel dan serjejo po nas.
CenterDesno
28. 06. 2024 13.12
-2
Kaj je javno upravci ???? A vam je problem k ste po malcah 3 ure, medtem ko raja čaka na vaše storitve ?????
JApajaDAja
28. 06. 2024 12.10
+11
lahko je pisati zakone tistim, ki le hodijo v službo, niso pa nikoli delali !
Maxx365
28. 06. 2024 12.20
+5
Očitno jim ni tako lahko, ker se zaženejo in sprejemajo zakone na vrat na nos, za katere šele po sprejetju zbirajo pripombe več mesecev in jih nato popravljajo. Narobe svet. Logično in normalno bi bilo, da najprej zberejo pripombe in šele nato sestavijo primeren zakon.
JApajaDAja
28. 06. 2024 12.30
+5
je lahko...zakon napišeš po navdihu,potem ti ga "pripombe" kontra strani pomagajo narediti smiselnega, uporabnega...:-)
Lojze Biber
28. 06. 2024 11.49
+6
V javni upravi bi se mogli vsake 20 min štemplirat. Že tko je nula. Bi vsaj vedli da ste bili tam. Privat sektor nima s tem težav.
medusa
28. 06. 2024 11.24
+9
Mesec je sam sebe v koleno... Nihče ne bo več z njim sodeloval ...še lastni ne ...
optimistikus
28. 06. 2024 11.11
+2
to pomeni da pridem v službo ob sedmih, ob osmih grem ven na malico in se lahko vrnem malo pred iztekom šihta da se potem ob odhodu spet štemplam, kje je tu logika, čas za malico je določen 30 min in v čem je spet težava če se moraš štemplat, saj ni določeno ob kateri uri lahko greš na malico, le da ti zato pripada le trideset minut
flojdi
28. 06. 2024 17.44
+2
Ponekod" je cas malce dolocen...tam kjer ni plasticnih fikusov..ampak so masine..
jutri_pa_res
28. 06. 2024 11.06
+10
Levica je glavna težava te vlade in te države. Volilci so jih na zadnjih volitvah skenclali na polovico, za mišji klinac (0,3 %) so sploh prišli v parlament, sedaj pa imajo kljub temu nesorazmerno politično moč in vpliv na plačno, zdravstveno, delovnopravno in socialno politiko. Tega nismo izvolili in smo prevarani.
glavcaena
28. 06. 2024 10.57
+17
jaz bi dal vsem vam na ministrstvu, ki se sploh s tem ukvarjate, odpoved!!! potem bi vam pa dal v roke kramp pa gremo jarke kopat, pa bi mogoče čez čas videli, kaj je pomembno v službi in kaj ne, stotine vas je tam pa palamudite po pisarnah kak bi vi nekaj pogruntali za delavca, da bi ga še bolj ožemali, sram naj vas bo...