Računsko sodišče je v reviziji smotrnosti izvajanja protidobav med letoma 2000 in 2008 ugotovilo, da sistem protidobav pri nakupu vojaške opreme ni učinkovit. Vlada in ministrstvo za obrambo po navedbah sodišča namreč ne poznata ne stroškov ne koristi sistema protidobav.
Zato je sodišče obrambnemu ministrstvu med drugim priporočilo, naj vzpostavi evidenco programov protidobav po vrstah protidobav in naj vladi predlaga industrijsko politiko v zvezi z opremo nacionalnega varnostnega interesa, v kateri naj opredeli "strateško opremo", ki bo zagotavljala manjšo varnostno odvisnost od drugih držav.

Na ministrstvu za obrambo se zavedajo problematike, na katero je opozorilo računsko sodišče. V zadnjih letih so zato podali že več pobud za izboljšanje organizacije in sistema protidobav, in sicer na medresorsko skupino za področje protidobav in na ministrstvo za gospodarstvo.
Od leta 2008 do danes je ministrstvo svoje evidence še dopolnilo in predvsem novejše programe protidobav spremlja, kot priporoča računsko sodišče, zagotavljajo na ministrstvu. Kot so zapisali, tvorno sodelujejo tudi z omenjeno medresorsko delovno skupino, poleg tega pa so od leta 2008 dali že več konkretnih pobud, da se sistem protidobav v Sloveniji začne prilagajati novim evropskim smernicam in zakonodaji.
Vlada je medresorski delovni skupini naložila, naj pripravi posodobitev smernic za protidobave z novimi evropskimi usmeritvami. Na ministrstvu si bodo prizadevali, da se bo večina priporočil računskega sodišča uveljavila v novih smernicah, ki naj bi bile sprejete v drugi polovici letošnjega leta, nekatera priporočila pa so se uveljavila že med revizijskim postopkom.
Na ministrstvu med drugim tudi pojasnjujejo, da velike in manjše države namreč še vedno nimajo enakega položaja na trgu, "še posebej ne na obrambnem, ki ga obvladuje peščica največjih". Enakopraven dostop do obrambnega trga in tehnologij je zato brez protidobav še vedno nemogoč.
Slovenija je sicer od leta 1996 do danes realizirala za 436 milijonov evrov protidobav, ki so bile posledica nakupa vojaškega orožja in opreme v tujini. "Pri tem je ustvarila za 436 milijonov evrov neposrednih in vsaj še za faktor 2,5 posrednih koristi za slovensko gospodarstvo," so zapisali.
Glavni delež nerealiziranih protidobav se nanaša na projekt oklepnikov 8x8. Predvideno je bilo, da se bodo protidobave, povezane s projektom, do konca leta 2017 uresničile v višini 100 odstotkov pogodbene vrednosti, vendar je pričakovati, da tudi v prihodnje realizacija protidobav ne bo dosegla pričakovanega obsega glede na realizacijo projekta 8x8.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.