Ministrstvo za izobraževanje s 1. januarjem ukinja financiranje učne pomoči, ki je ena od oblik dodatne strokovne pomoči. O tem ukrepu, ki bo prizadel predvsem tiste otroke, ki so najbolj ranljivi, je ministrstvo z okrožnico obvestilo šole 5. januarja. V okrožnici so navedli, da zaradi nujnosti varčevanja ministrstvo začasno ukinja financiranje učne pomoči, kot ene izmed oblik dodatne strokovne pomoči. Hkrati pa učiteljem v šolah nalaga, da naj nadaljujejo z nudenjem učne pomoči otrokom. "Šole boste morale kljub temu te ure izvajati na podlagi odločb o usmeritvi (čim več skupinsko, če to odločbe o usmeritvi dopuščajo), zagotovile pa jih boste v skladu s svojo organizacijo dela," je navedeno v okrožnici.
Na naša vprašanja, do kdaj naj bi trajala ukinitev financiranja, na ministrstvu odgovarjajo, da do takrat, dokler ne bodo spet na voljo proračunska sredstva. Kdaj naj bi bila, pa niso pojasnili. So pa opozorili, da ta ukrep velja za ure učne pomoči in ne za ure, ki so namenjene pomoči pri premagovanju primanjkljajev, ovir in motenj.
Za kakšen zneske gre?
Na ministrstvu za izobraževanje so izračunali, da je za učno pomoč v odločbah o usmeritvi zapisanih 8.346,5 ur tedensko. Tako bi na letni ravni ministrstvo za ta namen namenilo 3.313.602 evrov.
SVIZ: Ukrep ukinjanja financiranja ni sprejemljiv!
Na okrožnico in na ukrep ministrstva so se odzvali v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ). »V SVIZ temu ukrepu, ki je med zaposlenimi v osnovnih šolah povzročil ogorčenje in izjemno nezadovoljstvo, nasprotujemo,« so zapisali v pismu ministrici Stanislavi Setnikar Cankar in jo pozvali, da ukrep umakne, saj ni v skladu z veljavno ureditvijo učne pomoči kot dodatne strokovne pomoči.
"Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) v 119. členu omenjene pomoči ne uvršča med delovne obveznosti učitelja, izvajanje te pomoči pa v skladu s Pravilnikom o normativih in standardih za izvajanje programa osnovne šole prav tako ni več element za sistemizacijo delovnih mest učiteljev. Glede na veljavno ureditev delo, povezano z izvajanjem učne pomoči kot dodatne strokovne pomoči,praviloma ne spada med delovne obveznosti učitelja. Zato je tudi plačilo ur učne pomoči, ki je odvisno od dejanske realizacije, ločeno od plačil iz naslova delovnega razmerja," navajajo v SVIZ in dodajajo, da veljavni pravilnik v 43.a členu posebej ureja plačilo ur učne pomoči kot dodatne strokovne pomoči, in sicer tako, da ministra, pristojnega za šolstvo, pooblašča, da s sklepom določi merila za plačilo ur te pomoči. "Navedena pravna ureditev učne pomoči kot ene od oblik dodatne strokovne pomoči se z novim koledarskim letom ni spremenila," navajajo v SVIZ, kjer ocenjujemo, da sklep, ki ga je pripravilo ministrstvo in, ki plačilo enostavno ukinja, v nasprotju z omenjenim pravilnikom oziroma po svoji vsebini lahko predstavlja poseg v normative in standarde.
Poleg finančnega vidika in bremena, ki se ga prelaga na učitelje in strokovne delavce na šolah, pa ukrep začasne ukinitve financiranja učne pomoči prinaša zaskrbljujoče posledice za otroke, ki jim je bila z odločbo dodeljena dodatna strokovna pomoč. "Ukrep ni le v nasprotju z veljavno ureditvijo izvajanja učne pomoči kot dodatne strokovne pomoči, temveč resno ogroža njeno kakovost ali celo izvajanje te pomoči nasploh," še opozarjajo v SVIZ in dodajajo, da od zaposlenih ni mogoče pričakovati, da bi naloge, za katere niso plačani, tudi opravili.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.