Ministrstvo bo pridobilo novo izmero s pomočjo geodetskega podjetja, ki ga bo izbralo, storitev pa bo plačal Sebastjan Vežnaver, prodajalec nepremičnine.
Ministrstvo bo pridobilo oceno vrednosti nepremičnine po zapriseženem sodnem cenilcu v najkrajšem možnem času, so zapisali v aneksu. Prodajalec se je zavezal, da bo cenilcu, ki ga bo angažiralo ministrstvo zaradi ocene vrednosti nepremičnine, omogočil njen ogled ob navzočnosti skrbnikov pogodbe oziroma njunih pooblaščencev, navaja Delo.
Če bo izmera nepremičnine odstopala od pogodbeno dogovorjene navzdol, sta se ministrstvo in prodajalec zavezala, da bosta za manjkajočo površino zmanjšala kupnino, in sicer ob upoštevanju pogodbeno dogovorjene cene za kvadratni meter. Ministrstvo bo stavbo prevzelo v posest v petih delovnih dneh po prejemu ponovljenih izmer in nove cenitve. Za kvadratni meter nepremičnine po prvotni izmeri je prodajalec prejel okoli 1500 evrov, po plačilu davkov pa 1360 evrov, še navaja Delo.
Neto tlorisna velikost po kupoprodajni pogodbi znaša 5124 kvadratnih metrov, medtem ko je v dokumentaciji javne dražbe iz leta 2019 navedeno, da neto tlorisna površina z atrijem znaša 4603,5 kvadratnega metra. V tem primeru bi prodajalec prejel približno 6,9 milijona evrov brez vključenega davka.
Na ministrstvu so v torek za STA navedli, da je bila kupnina v višini 7.690.350 evrov že plačana. Ministrstvo pa stavbe še ni prevzelo, prav tako kot njen lastnik še niso zavedeni v zemljiški knjigi.
Pogodba (še) ni notarsko overjena, aneks podpisan v naglici
Novinarji oddaje 24UR pa so danes od zanesljivih virov prejeli potrditev, da je tudi cenitev, ki so jo pri KF Financah pred kratkim naročili v Diagnostičnem centru Bled, postavljena pri sedmih milijonih evrov, a – pozor – ob predpostavki, da je tam delujoč, torej prenovljen medicinski center in ne propadajoča zapuščena stavba.
V oči zbode še en podatek. Pogodbo je ministrstvo podpisalo 28. decembra lani, le dan kasneje so Vežnaverju že nakazali 7, 7 milijona evrov kupnine. A pozor, pogodba do danes sploh še ni bila notarsko overjena. Vežnaver je namreč šele včeraj plačal 154 tisoč evrov davka na promet nepremičnin. In to kljub temu, da ga pogodba zavezuje, da "overjene prodajne pogodbe ministrstvu izroči najkasneje deset delovnih dni po prejemu kupnine."
Očitno je bil tudi sinočnji aneks podpisan v naglici. Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan ga je podpisala pozno zvečer - ob 19. uri in kar na roke pripisala podatke Republike Slovenije oziroma ministrstva za pravosodje. Prav tako je naknadno popravila napačen vrstni red členov. Poleg njih zabeležene njene inicialke.
Švarc Pipanova je sicer v četrtek v izjavi ob robu izredne seje DZ dejala, da se ministrstvo z državnim odvetništvom pogovarja o sprožitvi postopka za ugotovitev ničnosti oziroma razveljavitvi pogodbe za nakup prostorov na Litijski. Kot so še v torek popoldne pojasnili na ministrstvu, državno odvetništvo možnosti glede tega še proučuje.
Domnevne nepravilnosti nakupa prostorov na Litijski preverja Nacionalni preiskovalni urad (NPU). Ministrstvo namreč ni naročilo svoje preverbe cene stavbe, ampak je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec, to je podjetnik Vežnaver.
Sodna cenilka gradbene stroke in nepremičnin je stavbo, preden jo je leta 2020 kupil Vežnaver, ocenila na 2,9 milijona evrov. Kot so sicer v četrtek razkrili v oddaji Tarča na Televiziji Slovenija, je cenilec, podpisan pod zadnjo cenitvijo stavbe, ob prodaji ministrstvu za pravosodje novinarjem dejal, da je ni opravil sam, ampak je to storila cenilka, ki je pripravila tudi prvotno, nekaj milijonov evrov nižjo cenitev vrednosti stavbe.
KOMENTARJI (512)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.