Ministrstvo za zdravje od direktorja Zdravstvenega doma Ravne na Koroškem zahteva poročilo o sporazumevanju s policisti glede primera emigranta iz Nigerije, pri katerem so policisti posumili okužbo z ebolo. Po besedah ministrice Milojke Kolar Celarc so se s policijo tudi dogovorili, da bodo dopolnili protokol ravnanja v takšnih primerih.
Kolar Celarčeva je pojasnila, da dokler ne bodo dobili poročila ravenskega zdravstvenega doma ob petkovem primeru emigranta iz Nigerije, ne more komentirati oz. ocenjevati, kako je potekalo sporazumevanje med policisti in zdravstvenimi delavci.
Sicer pa so z ministrstva za zdravje danes dopoldne sporočili, da je bil "žal prehitro postavljen sum na ebolo, zaradi česar je prišlo do nekaterih pretiranih reakcij. Izkazalo se je namreč, da je oseba iz Nigerije v Evropi že tri leta in ni bila v stiku z obolelimi za ebolo," so dodali.
Po podatkih Policijske uprave Celje so policisti v petek na Ravnah na Koroškem obravnavali ilegalni prehod državne meje. Po informacijah celjske policijske uprave so se policisti za pomoč obrnili na predstavnike Zdravstvenega doma Ravne na Koroškem, "ki so na policijsko postajo prišli z zamikom, po večkratnem urgiranju policije". Dva delavca zdravstvenega doma naj bi namreč odklonila prihod na kraj in obravnavo preložila na policiste, ki naj "nataknejo rokavice in dajo obolelemu lekadol".
Po treh urah je na kraj prišel šele tretji zdravstveni delavec z ustrezno zaščito, so navedli v sindikatu policistov in zapisali, da je zdravnik po vizualnem pregledu ocenil, da ne gre za obolenje z ebolo, ampak drugo bolezensko stanje.
Oba ilegalna pribežnika so nato odpeljali v Center za tujce v Postojno.
'Dogovorili smo se za okrepljeno komuniciranje glede ebole'

Danes se je sestala tudi koordinacijska skupina strokovnjakov za spremljanje ebole v Sloveniji. Po besedah v. d. generalne direktorice direktorata za javno zdravje na ministrstvu Mojce Gobec se je koordinacijska skupina dogovorila za okrepljeno komuniciranje glede ebole. Z ministrstvom za notranje zadeve, policijo, centrom za tujce oz. azilnim domom so se dogovorili, da jim bodo posredovali več informacij, da bodo lažje opravljali svoje delo in bili bolj seznanjeni, tudi bolj varni, pravi Gobčeva.
Prav tako so se dogovorili, da bosta tako ministrstvo in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) sprotno posodabljali svoje spletne strani z novicami, aktivnostmi in protokoli glede ebole.
Povedala je tudi, da v Sloveniji že obstaja dežurna epidemiološka služba, ki je ves čas na voljo za informacije zdravstvenim delavcem. Po besedah predstojnice centra za nalezljive bolezni na NIJZ Alenke Kraigher pa bodo odprli tudi telefonsko številko, namenjeno podajanju informacij na vprašanja glede ebole. Kdaj bodo to storili, ni pojasnila.
MNZ: Situacijo glede ebole skrbno spremljamo
Z ministrstva za notranje zadeve pa so ob nedavnem dogodku na Ravnah sporočili, da so enotam ministrstva, predvsem enotam policije, razdelili zaščitno opremo, skladno s potrebami, ki so jih navedle posamezne enote. "Ker situacijo glede ebole skrbno spremljamo, tudi sproti ugotavljamo ustreznost in količino zaščitne opreme, s katero razpolagamo," so zapisali v sporočilu za javnost. V teh dneh znova ugotavljajo, ali je zaščitna oprema prilagojena aktualnim razmeram in v kratkem času pričakujejo oceno primernosti, ki jo bo podalo ministrstvo za zdravje. Prav tako bodo v najkrajšem možnem času obnovili sicer redna usposabljanja zaposlenih za primere ravnanja ob nevarnih nalezljivih boleznih, so še zapisali.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.