Ministrstvo za zdravje je odpravilo odločbo o začasnem odvzemu licence pediatrinji Zlatki Kanič, je sporočil njen zagovornik Boštjan Penko. ''Odločitev pomeni, kot da te odločbe ni bilo. Ne obstaja več,'' je dejal Penko. Zdravniška zbornica se je za odvzem licence odločila zaradi večje strokovne pomanjkljivosti ali napake pri delu v primeru zdravljenja Bora Nekrepa, po pritožbah Penka pa je ministrstvo odločbo odpravilo. Kot je zapisal odvetnik Penko, je bila odpravljena tudi odločitev, s katero zbornica Kaničevi ni priznala pravice, da se pred očitki brani s pomočjo pooblaščenega odvetnika.
Kot je dejal Penko, so na ministrstvu upoštevali argumente njihove pritožbe, in dodal, da so enako kot oni presodili, da je bil postopek nezakonit, da je bilo kršeno materialno pravo in da so bile storjene bistvene kršitve postopka v škodo Kaničeve. Penko je še pojasnil, da so zoper odgovorni uradni osebi zbornice vložili tudi kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi. Obe uradni osebi – predsednico zbornice Gordano Živčec Kalan in njenega generalnega sekretarja Marijana Štrikerja – so prijavili tudi upravni inšpekciji.
"Pozdravljamo pokončno in pogumno držo pristojnih oseb na ministrstvu za zdravje, ki so bile kljub nevarnosti, da se bo tudi nanje vsul plaz kritik in očitkov, sposobne sprejeti zakonito in strokovno utemeljeno odločitev v korist pritožnici v tej odmevni zadevi," je dodal Penko. Pojasnil je, da pričakujejo, da bodo v novem postopku pred zbornico, ki se mora opraviti po navodilih ministrstva, na enak način postopale in odločale tudi uradne osebe zbornice, seveda v drugačni sestavi kot do sedaj.
Na ministrstvu pričakujejo nov postopek
Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da iz konkretne odločbe o odvzemu licence ni bilo mogoče razbrati, na podlagi česa se določi odvzem licence za dva meseca v odnosu do možnih petih let začasnega odvzema licence. Poleg tega Zdravniška zbornica Slovenije v izreku odločbe celo ugotavlja večjo strokovno pomanjkljivost ali napako pri delu, kar skladno z zakonsko podlago lahko ustreza tudi pravni posledici trajnega odvzema licence, so zapisali v sporočilu za javnost.
''Vrnitev zadeve v ponovno odločanje Zdravniški zbornici Slovenije torej ne pomeni, da ministrstvo nasprotuje odvzemu licence Kaničevi, pač pa mora zbornica v ponovnem postopku slediti navodilom oziroma opozorilom ministrstva in upoštevati načelo zakonitosti in vezanosti upravnega organa na zakonsko podlago,'' so poudarili. Na ministrstvu pričakujejo, da bo zdravniška zbornica takoj pristopila k ponovnemu odločanju v zvezi z odvzemom licence.
''Po vsebinski plati ta odločba ne spremeni odločitve zbornice''
Na zdravniški zbornici so v odzivu na odločbo zapisali, da je zbornica postopek do predaje drugostopenjskemu organu izpeljala odgovorno tako do članov kot javnosti, kljub vsem mogočim pritiskom, tako medijev kot nekaterih udeležencev in stranke v postopku. Ministrstvo je v svoji odločbi zapisalo, da ne gre za ponovitev postopka v isti zadevi, temveč nov upravni postopek, in pritrdilo zbornici, so še dodali. Zbornica je vodila prvi tak postopek v svoji zgodovini, so pridali. Poudarili so, ''da je bil postopek z zdravniško-strokovnega vidika izredno zahteven in so se iz njega izločili ali se ga izognili številni domači in tudi tuji strokovnjaki''.
Odločbi ministrstva bodo preučili ter dopolnili obrazložitvi in njeni utemeljitvi v delu, kjer jim je ministrstvo to naložilo, so zapisali in zaključili, da ''po vsebinski plati ta odločba ne spremeni odločitve, ki je bila pretehtana in primerljiva z dosedaj izrečenimi ukrepi stanovske organizacije''.
Ogorčeno družino poklicali tudi z ministrstva
Odvetnik družine Nekrep Andrej Pitako je za 24ur.com pojasnil, da je z odločitvijo ministrstva seznanjen le prek medijev. Pojasnil je, da je tako njega kot družino Nekrep zdravniška zbornica že pred časom iz vseh postopkov izločila . ''Obravnava nas popolnoma nehumano in krivično kot tretjo osebo, ki ni stranka v postopku. Ves postopek je za družino zelo boleč in nehuman,'' je pojasnil Pitako. Kot je še dodal, je družina ogorčena, ker vsi postopki okoli zdravnice tečejo že štiri leta. "Ukrep odvzema licence za dva meseca je bil že tako zelo mil ukrep in še ta se bo odpravil. Upam samo, da je odpravljena samo odločba in da bodo o ukrepu odločali še enkrat," je za 24UR OB ENIH dejal Pitako.
Direktorica direktorata za zdravstveno varstvo Barbara Jamnik je danes tudi poklicala Matjaža Nekrepa in mu pojasnila vsebino odločbe ministrstva. "Gospod Nekrep se je strinjal, da je treba odpraviti procesne napake zdravniške zbornice. Ministrstvu in zbornici pa bo posredoval še dodatno gradivo in dokaze o vodenju postopka s strani zbornice. Na osnovi preučitve gradiva bomo obvestili zbornico o morebitnih dodatnih potrebnih korektivnih ukrepih, ki jih morajo upoštevati pri vodenju postopka v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku in podeljenim javnim pooblastilom," so po pogovoru sporočili z ministrstva za zdravje.
Dvanajstletni Bor Nekrep je umrl marca 2008 zaradi možganskega edema. V mariborsko pediatrično kliniko je bil sprejet 12. marca 2008, od tam pa je bil dan pozneje premeščen v Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer je po osmih dneh umrl. Njegova starša Matjaž in Tatjana Nekrep sta prepričana, da zdravnika Zlatka Kanič in Robert Pogorevc, ki sta otroka obravnavala v UKC Maribor, nista ustrezno opravila svoje naloge, saj naj bi opustila vrsto nujnih ukrepov, ki bi mu lahko rešili življenje.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.