S predlaganimi izhodišči za pripravo predloga sprememb in dopolnitev zakona o zaščiti živali želijo nadgraditi dve ključni področji: zapuščene živali in eksotične živali. Na področju zapuščenih živali si s preventivnimi ukrepi prizadevajo zmanjšati število živali, ki potrebujejo oskrbo v zavetiščih. Zato iščejo transparentne in vzdržne rešitve za financiranje zavetišč, pri čemer bo poseben poudarek na dolgotrajni oskrbi, ki bo prijazna do živali, zatrjujejo.
V izhodiščih se kot eden od možnih virov financiranja občin za oskrbo zapuščenih živali in potrebne infrastrukture predlaga tudi zamisel občinskega oziroma lokalnega prispevka za pse. Pri tem poudarjajo, da gre trenutno zgolj za zamisel za razpravo in ne za zakonski predlog. Morebitni prispevek bi občinam omogočil, da same sprejmejo akt, s katerim bi zagotovile dodatne vire za financiranje skrbi za zapuščene živali, za zagotavljanje in vzdrževanje infrastrukture za pse (pasji parki, koši za iztrebke ...) in za sofinanciranje izvajanja kastracij in sterilizacij. Končna odločitev o uvedbi tega prispevka bi bila izključno v pristojnosti posameznih občin, razlagajo.
Če občine s to možnostjo ne bodo soglašale – glede na odzive v medijih z njo ne soglašajo –, občinskega prispevka za pse v predlogu zakona, ki bo šel v javno obravnavo, ne bo. V javni obravnavi pričakujejo predloge javnosti in deležnikov glede vzdržnega financiranja oskrbe zapuščenih živali, saj je to odgovornost občin in zavetišč, ki so lokalna zadeva javnega pomena.
Pri tem dodajo, da zamisel prispevka za pse ni novost, saj ga poznajo tudi nekatere druge evropske države, kot je na primer Avstrija (Dunaj), kjer je to uveljavljen davek lokalnih skupnosti. V slovenskem zakonu o zaščiti živali bi šlo samo za pravno podlago, ki bi občinam omogočila sprejetje takega ukrepa, če bi ga ocenile kot ustreznega, trdijo.
Ker gre šele za izhodišča za pripravo predloga sprememb in dopolnitev zakona, v tej fazi na konkretna vprašanja glede občinskega prispevka za pse še ne morejo podati konkretnih odgovorov. Zamisel bo v zakon vključena le, če se bodo združenja občin z njo strinjala, v nasprotnem primeru tega v predlogu zakona ne bo, mirijo.
Številna nasprotovanja tej zamisli
Kot smo poročali, da ideja ni dobra, opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali, ki menijo, da bi obdavčitev padla na ramena predvsem odgovornih lastnikov psov, ki pse registrirajo in zanje skrbijo, psi pa bi na ta način spet postali obravnavani kot lastnina. Reševanje problematike zavetišč zahteva bolj sistematičen pristop – od vzgoje otrok v odgovorne lastnike do ozaveščanja in kaznovanja tistih, ki za svoje živali ne poskrbijo. Veliko težavo predstavlja tudi tihotapljenje psov in preprodaja brez papirjev.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.