Do izvajanja dokazov v današnjem nadaljevanju glavne obravnave ni prišlo, saj je sodnica Alenka Podjed prebrala le prošnjo vrhovnega državnega tožilstva mobilnemu operaterju, naj jim posreduje izpiske dohodnih in odhodnih klicev s telefonske številke Ivana Zidarja ter identiteto imetnikov številk s spiska.
Še pred tem je eden od Zidarjevih zagovornikov Boštjan Penko opozoril, da mora sodišče še odločiti o zahtevi po izločitvi nekaterih dokazov. Sporno se mu je zdelo tudi branje dokazov, ki bi bili lahko pridobljeni na nezakonit način oziroma, kot je dejal, je "treba presoditi, ali gre za sadež zastrupljenega drevesa".
Penko je tudi vztrajal, da je treba pred kakršnim koli nadaljevanjem zaslišati nemškega kriminalista Gerharda Schaffnerja, vprašati ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) glede odveze molčečnosti in odločiti o predlogu obrambe za soočenje prič.
Zaslišanj danes ni bilo, za kriminalista Roberta Slodeja trenutno namreč ni vprašanj, tajnega policijskega sodelavca pa ni bilo. Se je pa nekoliko zapletlo zaradi ene od navzočih na obravnavi. Ko je sodnica namreč odslovila Slodeja, so zagovorniki obtoženih opozorili, da je kot javnost prisotna tudi ženska, ki je prišla v Slodejevi družbi. Pozneje so ugotovili, da gre za zaposleno na Nacionalnem preiskovalnem uradu, senat je zato odločil, da mora razpravno dvorano zapustiti. Ženska je sicer pojasnila, da je na obravnavo prišla zasebno. Zagovorniki so zahtevali, naj se ugotovi, ali je na sodišče prišla v službenem času, a jim sodnica ni ugodila.
Penko je po odhodu s sodišča komentiral, da policija na tak način ne more biti prisotna na glavni obravnavi, zlasti če se ne ve, ali so prišli službeno ali zasebno. Kljub temu Penko meni, da sodišče korektno vodi postopek.
V zadevi Čista lopata so Zidar, Hilda Tovšak, Dušan Črnigoj, Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič obtoženi sprejemanja in dajanja daril oz. pomoči pri kaznivih dejanjih v povezavi z gradnjo letališkega stolpa na Brniku.
Tožilka Bojana Podgorelec je obtožnico uspela prebrati šele na tretjem naroku 17. decembra lani – glavna obravnava se je začela 22. oktobra 2010, vsi obdolženi pa so jo označili za neutemeljeno. Prav tako večina ni želela podati zagovora, dokler ne bo odločeno o zahtevi obrambe po izločitvi po njihovem mnenju nezakonito pridobljenih dokazov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.