Zbornica komunalnega gospodarstva je v ponedeljek opozorila, da se je januarja na dvoriščih in v skladiščih komunalnih podjetij zaradi zastojev prevzema komunalne odpadne embalaže nakopičilo dodatnih 5700 ton odpadne embalaže. Skupaj je tako neprevzete embalaže več kot 12.700 ton. Več bodo predstavniki komunalnega gospodarstva povedali v nadaljevanju tedna na novinarski konferenci.
Neprevzete embalaže iz leta 2018 in 2019 je še več kot 7000 ton
"Po črnem scenariju se bo do konca leta 2020 pri komunalnih podjetjih nakopičilo več kot 65.000 ton komunalne odpadne embalaže, kar je skoraj polovica komunalne odpadne embalaže, ki jo komunalna podjetja v Sloveniji zberejo v enem letu," so opozorili v komunalnem gospodarstvu.
Težava z odpadno embalažo nastaja zaradi neprevzemanja s strani družb za ravnanje z odpadno embalažo. Neprevzete embalaže iz leta 2018 in 2019 je še več kot 7000 ton, januarja pa se je nadaljevalo kopičenje, so opozorili v zbornici, ki deluje pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije. Kopičita se tudi steklena in lesena embalaža.
Okoljsko ministrstvo je težavo nakopičene odpadne embalaže reševalo z interventnim zakonom, sprejetim decembra 2018. Po izvedenih ukrepih interventnega odvoza v 2019 je ob koncu lanskega leta minister Simon Zajc sprejel še en sklep o izvedbi interventnih ukrepov, ki se nanaša na 7370 ton komunalne odpadne embalaže. Sklep se nanaša na komunalno odpadno embalažo, ki se je nakopičila tekom leta 2019.
Javno naročilo za prevzem te komunalne odpadne embalaže je bilo objavljeno konec leta, ponudbe pa bodo odpirali 28. februarja, so zapisali na okoljskem ministrstvu, kjer so z vnovič povečano stisko komunalnih podjetij seznanjeni.
Ocenjujejo, da gre za tekoč posel vlade
Zato iščejo rešitev tudi za to, na kakšen način bo država prevzela komunalno odpadno embalažo za leto 2020, ki je družbe za ravnanje z odpadno embalažo ne bodo prevzele. Po ocenah zbornice bo te predvidoma okoli 50.000 ton.
Na ministrstvu pripravljajo tudi že napovedano, a potem začasno opuščeno spremembo uredbe o embalaži in odpadni embalaži, s katero bi po eni strani znižali prag za plačevanje embalažnine (ta je zdaj pri 15 tonah letno), kot tudi v nacionalno zakonodajo prenesli evropsko direktivo, ki jo mora Slovenija v pravni red prenesti do 5. julija 2020.
Na vprašanje, ali se postopek priprave novele zakona o varstvu okolja, ki naj bi med drugim sistemsko uredila področje proizvajalčeve razširjenje odgovornosti in povečala učinkovitost sistema ravnanja z odpadki, nadaljuje tudi v času, ko vlada opravlja le tekoče posle, so na ministrstvu odgovorili pritrdilno.
Ocenjujejo namreč, da gre za tekoč posel vlade, saj gre za odpravo kršitve prava EU, za pravilen prenos evropske direktive, ki bi jo morali v nacionalno zakonodajo prenesti že lani jeseni, in za prilagoditev zakonske ureditve.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.