Na ministrstvu za pravosodje pozdravljajo izjavo izvršnega odbora Društva državnih tožilcev Slovenije, saj iz nje izhaja, da se državni tožilci zavzemajo za enak cilj kot ministrstvo, in sicer za krepitev samostojnosti in neodvisnosti državnega tožilca v razmerju do vodij državnih tožilstev. Ministrstvo podpira predlog društva o ukinitvi sopodpisa.
Na ministrstvu pričakujejo, da bo generalna državna tožilka Barbara Brezigar ministru za pravosodje predlagala črtanje določbe državnotožilskega reda, po kateri se mora poleg državnega tožilca v dnevnik podpisati še vodja državnega tožilstva ali po njegovem pooblastilu drug državni tožilec. Ministrstvo namreč po veljavnem zakonu o državnem tožilstvu teh sprememb brez njenega predloga ne more predpisati, pojasnjujejo v sporočilu za javnost.
Generalna državna tožilka je po njihovih navedbah januarja ministru za pravosodje Alešu Zalarju sicer že predlagala dopolnitev omenjene določbe, a po vsebini povsem drugače, kot to predlaga društvo državnih tožilcev. Medtem ko društvo tožilcev predlaga ukinitev sopodpisa, je generalna državna tožilka predlagala širitev instituta sopodpisa in s tem krepitev pooblastil vodje tožilstva na škodo samostojnosti tožilca. Ministrstvo za pravosodje temu predlogu ni sledilo, stališče društva državnih tožilcev pa potrjuje pravilnost odločitev ministrstva, menijo.
Obenem zagotavljajo, da bodo v okviru priprave sprememb zakona o državnem tožilstvu in državnotožilskega reda k sodelovanju povabili tudi društvo.
V društvu so črtanje omenjene določbe državnotožilskega reda predlagali, ker ta ne omogoča popolne neodvisnosti in samostojnosti državnega tožilca, ki je svojo odločitev že sprejel, obenem pa omogoča različne razlage. Kot je v izjavi izvršnega odbora društva zapisal predsednik društva Primož Suknaič, bi morala nova ali spremenjena zakonodaja zagotoviti tak položaj državnega tožilca, ki ga bo glede odločanja o kazenskem pregonu čim bolj približal položaju sodnika.
Osnutek obveznih navodil za uporabo državnotožilskega reda je Zalar pripravil po tem, ko je nadzor na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani pokazal določene nepravilnosti, o teži katerih imajo sicer na ministrstvu in tožilstvu različna mnenja. Brezigarjeva je glede osnutka navodil izrekla odklonilno mnenje, saj po njenem mnenju predlog posega v zakon o državnem tožilstvu in spreminja ter dopolnjuje državnotožilski red, kar pa z obveznim navodilom ni dopustno storiti.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.