Koprski občinski svet od okoljskega ministra Roka Žarnića zahteva takojšnje javno pojasnilo, zakaj ministrstvo še ni odločilo o izdaji IPPC dovoljenja za obratovanje kemične tovarne Kemiplas v Dekanih pri Kopru. Svetniki zahtevajo tudi takojšnje prenehanje obratovanja tovarne, dokler ne bo znan vzrok požara, ki je v tovarni izbruhnil februarja.

S tem, ko ministrstvo o izdaji okoljskega dovoljenja še ni odločilo, dopušča, da Kemiplas s prekomernimi emisijami škodljivo vpliva na zdravje ljudi, zastruplja okolje in prostor ter kljub temu v posmeh vsem nemoteno obratuje, so zapisali koprski občinski svetniki. Sklep so soglasno sprejeli na seji v četrtek.
Koprski občinski svet je znova opozoril, da je rok o izdaji okoljevarstvenega dovoljenja potekel že leta 2007. Vlado in DZ je občinski svet pozval, naj takoj začneta s postopkom spremembe zakonodaje, po kateri meritev izpustov ne bo več naročal in plačeval onesnaževalec, pač pa ministrstvo za okolje. Sprememba zakona bi po mnenju občinskega sveta morala vključevati tudi možnost vzpostavitve stalnih in nenapovedanih meritev zraka, vode, hrupa in zemlje.
Občinski svetniki so se v sklepu zavzeli še za začetek usklajenega delovanja med koprsko občino, okoljskim ministrom in direktorjem Agencije RS za okolje (Arso), usmerjeno v iskanje skupne rešitve za trajno zaprtje Kemiplasa.
'Mislim, da se bo zelo hitro tukaj nekaj radikalnega zgodilo'

Kemiplas je med tistimi industrijskimi proizvajalci, ki so v postopku pridobivanja dovoljenja IPPC problematični, pa je danes poudaril Žarnić, a hkrati dejal, da ima družba 50 do 60 zaposlenih. Mestna občina Koper naj bi neformalno že nakazala, da zaposlitev tolikšnega števila oseb v primeru izgube delovnih mest zanje ne bi bil problem, je pojasnil Žarnić.
"Kemiplas bomo pregledali enako ostro kot vse ostale in zelo hitro odločili," je poudaril Žarnić. Dodal je, da je za njegovo ministrstvo to ena od prioritet. "Mislim, da se bo zelo hitro tukaj nekaj radikalnega zgodilo," je še dodal. Generalni direktor Arso Silvo Žlebir pa je dejal, da bo odločba v primeru Kemiplasa izdana kmalu. Kakšna je, pa ne na Arso ne na ministrstvu ne morejo vedeti.
Spomnimo
Žarnić je že v začetku marca napovedal spremembo zakona o varstvu okolja, s katero bi meritve izpustov poslej izvajal neodvisen ekspert. Izbira o pooblaščeni ustanovi za izvajanje meritev tako ne bi bila več prepuščena tovarni, ki stroškov meritev tudi ne bi več plačevala neposredno izvajalcu meritev, kakor to velja zdaj. Stroške meritev bi upravljavec tovarne plačeval v proračun, s čimer bi po mnenju ministra zagotovili neodvisnost pooblaščenca.
Inšpektor za okolje po požaru v dekanski kemični tovarni Kemiplas 24. februarja ni ugotovil kršitev, zaradi katerih bi bilo potrebno zoper tovarno izreči ukrep ali sankcijo. Po navedbah inšpektorata za okolje in prostor pri pregledu ni bilo mogoče ugotoviti, da je prišlo do okoljske škode.
Zakaj je 24. februarja ponoči zagorelo v črpalki pod na srečo skoraj povsem praznim rezervoarjem anhidrid ftalne kisline, za zdaj še ni znano. Po mnenju poveljnika koprske policijske brigade Vilija Bržana do nesreče večjih razsežnosti ni prišlo zaradi sklopa srečnih naključij, hitrega posredovanja gasilcev in ugodnih vremenskih okoliščin. V neposredni bližini so bile namreč tudi polne cisterne, koprski gasilci pa od Kemiplasa niso dobili požarnega načrta.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.