Kot je ob robu izjave za medije ob odprtju novih prostorov direkcije za vode v Celju poudaril minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, je skladno s študijo za Slovenijo optimalna rešitev izgradnja treh do štirih primerno regionalno razporejenih monosežigalnic.
Ministrstvo bo ob dveh lokacijah, ki vztrajata pri načrtih za izgradnjo monosežigalnic, tako zdaj vnovič preverjalo interes po Sloveniji, je pa treba pri načrtih, tako minister, upoštevati tudi ekonomijo obsega, torej količino.

Vizjak je spomnil na nedavno sprejet program sklada za podnebne spremembe, ki del sredstev predvideva tudi za vzpostavitev monosežigalnic komunalnega blata. Gre za občinsko gospodarsko javno službo in po ministrovih besedah je ključno, da lokalne skupnosti tak projekt prepoznajo tudi kot zanimiv zanje.
Posušeno komunalno blato je namreč uporabno za številne druge namene. Tako gredo nekatere občine v izgradnjo sušilnic, naložba vanje pa se povrne razmeroma hitro. Kot pravi Vizjak, so z zakonom o varstvu okolja vzpostavili podlage za prehod odpadka v proizvod, t. i. kompozit, ki se lahko uporablja kot gradbeni material. "To je ena opcija za komunalno blato, druga je monosežig," je pojasnil Vizjak, ki je prepričan, da bodo problem s komunalnim blatom v nekaj letih vendarle uspeli pospraviti z mize.
Spomnimo
Kot smo že poročali, v Sloveniji nimamo dovolj ustreznih kapacitet za obdelavo komunalnega blata (monosežigalnice, sežigalnice, sosežig). Ko je Madžarska leta 2019 zavrnila naše komunalno blato, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Vendar pa pri Zbornici komunalnega gospodarstva opozarjajo, da smo še vedno na točki iz leta 2019.
Eno najsodobnejših in učinkovitih sežigalnic, ki je tudi edina prava sežigalnica pri nas, imamo v Celju, sosežigalnico pa imamo v Anhovem, a tam sežigamo le tuje odpadke, domače pa morajo podjetja izvažati v tujino. Ker je zanimanja za obdelavo odpadkov vedno več, objektov za obdelavo in sežig pa malo, temu primerno narašča tudi cena te storitve na trgu.
Ljubljanska, novomeška in goriška čistilna naprava imajo vse tri sušilnico odpadnega blata, zato so šle v skupni javni razpis in izbrale podjetje, ki bo skrbelo za obdelavo odpadkov. Ker gre tu za precejšnje zneske, so se odločili za mednarodno podjetje Lafarge v Avstriji, čeprav so sprva upali, da bodo lahko odpadke sežigali v bližnjem Anhovu.

KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.