Razpis za štipendije za deficitarne poklice je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razveljavilo. Razloge za razveljavitev sta pojasnila ministrica za delo Anja Kopač Mrak in direktor sklada za razvoj kadrov in štipendije Franc Pristovšek.
Nov razpis bo objavljen 4. septembra
Ministrica se je vsem za nastale zaplete opravičila in obljubila, da bodo v drugo poskrbeli, da tehničnih težav tokrat ne bo. Kot je dejala, je zgolj v prvih urah prispelo okoli 1300 vlog, kar je res velik naval. "Ker sistem ni deloval, vsi niso imeli enakih možnosti, zato bo razpis preklican in ponovljen. Ob koncu naslednjega tedna bo nov javni razpis dosegljiv na spletni strani sklada, zraven pa tudi vloga, medtem ko boste razpis lahko oddali od 11. septembra dalje," pravi ministrica Kopač Mrakova in pojasnjuje, zakaj večjih sprememb v razpisu ne bo. Kot pravi, jih v tem kratkem času ne morejo sprejeti. V primeru sprememb pravnih aktov prihodnji teden razpisa ne bi mogli izvesti, opozarja ministrica. Je pa obljubila, da bodo do prihodnjega leta poskrbeli tudi za spremembo zakonodaje.
Ponovni razpis prinaša manjšo spremembo, saj bo navedeno, da imajo prednost 1. letniki, torej tisti, ki se prvič vključujejo v šolanje. Ostaja pa pogoj, da bo še vedno imel prednost tisti, ki bo prej oddal vlogo, torej princip 'kdor prej pride, prej melje'.
Na vprašanje, ali bo ta razveljavitev razpisa zamaknila izplačilo prvih štipendij, je Kopač Mrakova dejala, da bodo prve štipendije iz tega naslova izplačane šele konec leta, bodo pa izplačane tudi za nazaj.
Za naslednje šolsko leto bo razpis že januarja
Je pa ministrica obljubila, da bo za naslednje šolsko leto razpis že meseca januarja, da bodo imeli dijaki dovolj časa. Kopač Mrakova je še pojasnila, da bo žal tudi v prihodnjih dveh letih na voljo le tisoč štipendij za deficitarne poklice. Ministrica se je dotaknila tudi očitka, da je veliko povpraševanja in malo denarja. Kot je dejala, bi bilo res najbolje zagotoviti več sredstev, a teh žal ni, pravi ministrica.
Številni zapleti, ki so pripeljali do razveljavitve
V ponedeljek je Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije na spletni strani objavil obrazec za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2015/2016. Zaradi izjemnega zanimanja oz. obiska se je spletna stran za nekaj ur sesula.
Za štipendije za deficitarne poklice je namreč razpisanih 1,2 milijona evrov, kar omogoča 1000 štipendij po 100 evrov mesečno. Dodatno paniko med dijaki pa je povzročil sistem izbire - "kdor prej pride, prej melje", kar je pomenilo, da bi bili izbrani po vrstnem redu prispelih vlog, glede na datum in uro vložitve.
Varuh opozoril na neenako obravnavo, z razveljavitvijo zadovoljen
Na nepravilnosti pri javnem razpisu za dodelitev štipendij za deficitarne poklice se je odzval tudi varuh človekovih pravic, ki meni, da bi tehnične težave s spletno stranjo, ki bi jih sklad moral predvideti, lahko pomenile neenako obravnavo. Tisti, ki so vlogo nameravali natisniti, so bili v slabšem položaju kot tisti, ki so po obrazec prišli na sklad, opozarja.
V uradu varuha so z današnjo odločitvijo ministrstva, da razveljavi razpis in ga ponovi, zadovoljni.
Odziv DOS in ŠOS: ponovitev razpisa logična
Odločitev ministrstva, da razveljavi in ponovi razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice po tem, ko na dan objave obrazcev ti niso bili dostopni na spletu in so tako kandidate postavili v neenak položaj, pozdravljajo v Dijaški organizaciji Slovenije in Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). "Ker je problematičen tudi način podeljevanja, se sprašujemo, kaj bo prinesel nov razpis. Sicer pa, še z dodatno potrditvijo, da gre za programe, za katere vlada zanimanje – o čemer je pričal tudi velik naval ob prijavi za štipendije – znova poudarjamo, da se nam tak način štipendiranja ne zdi ustrezna dolgoročna rešitev vprašanj zaposljivosti mladih in potreb trga dela," pojasnjujejo v odzivu.
"V kolikor se razpis ponovi, določeni problemi še vedno ostanejo, sploh, če se bodo štipendije podeljevale po enakem principu – hitrejšega prijavitelja, glede na zakon pa novi pogoji ne morejo biti določeni kar s samim razpisom. Ker je dijake ponedeljkova situacija »naučila« naj predvidevajo nepredvidljivo, lahko pričakujemo vrste dijakov pred Skladom, morda tudi nočno šotorjenje pred dnem, ko bodo prijave znova odprte," opozarjajo in predlagajo, da je za optimalno rešitev problema potrebno spremeniti zakon (ZŠtip-1), prav tako pa tudi samo politiko štipendiranja. "Ob tako velikem navalu pa se sprašujemo tudi, ali v resnici sploh gre za deficitarne poklice oz. izobraževalne programe," med drugim opozarjajo v DOS in ŠOS.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.