Čeprav so prejšnji teden na ministrstvu za notranje zadeve dejali, da pogodbe s podjetjem Minis glede odstranitve ograje na hrvaški meji še ne morejo podpisati, pa so danes stvari drugačne in bitka za 7-miljonski posel za odstranitev 143 kilometrov obstoječe ograje in bodeče žice na južni meji je končana. "Potem ko smo pridobili še manjkajočo dokumentacijo in je zdaj postopek tudi ustrezno zaključen, je vodstvo ministrstva sprejelo odločitev o podpisu pogodbe z na javnem natečaju izbranim ponudnikom podjetjem Minis," so sporočili po tem, ko smo že poročali, da bodo pogodbo vendarle podpisali.
Pojasnili so, da iz ugotovitev končnega revizijskega poročila namreč ne izhajajo zadržki, da pogodbe z izbranim ponudnikom ne bi mogli skleniti. "Na ministrstvu tako izpolnjujemo koalicijsko zavezo, da bomo odstranili ograjo na slovensko-hrvaški meji," so sporočili.
Ograja je bila postavljena leta 2015, ko je število nezakonitih prehodov državne meje skokovito naraslo zaradi kriznih razmer v svetu. A kot so dodali, so se okoliščine do danes bistveno spremenile. "Ograja, še zlasti pa rezilna žica, je nesorazmeren ukrep, ki ne preprečuje nezakonitih prehodov meje, ima pa številne negativne posledice. Obenem pa moramo upoštevati dejstvo, da je z vstopom Hrvaške v schengensko območje meja med Slovenijo in Hrvaško postala notranja meja EU," so jasni.
Razlog, da do podpisa ni prišlo že prej, so bile prav ugotovitve revizije, ki jo je takoj po nastopu mandata naročil minister Boštjan Poklukar. Ta je namreč pokazala nekaj administrativnih nedoslednosti zaradi česar se je postopek zapletel in zavlekel. Na ministrstvu za notranje zadeve so takrat dejali, da iz ugotovitev izhaja, da strokovne službe ministrstva niso pridobile ustreznega zagotovila, da so pravočasno oziroma predhodno (glede na določbe razpisne dokumentacije) izvedle ustrezna preverjanja lastništva za podizvajalca, ki bi sodeloval pri odstranjevanju ograje. Zato so čakali na manjkajočo dokumentacijo, ki pa so jo zdaj dobili.
Kot smo poročali, je revizija po naših informacijah med drugim izpostavila tudi nepravilnosti pri časovnici javnega naročila, datumih, krajih ter podpisih na izjavah in opredelitvi, da gre za storitev, javno naročilo pa naj bi bilo tudi bolj gospodarno, če bi se odstranjevanje razdelilo na več delov in izvajalcev, po vstopu Hrvaške v schengen pa bi lahko projekt tudi prekategorizirali.
V Minisu so sicer že prejšnji teden povedali, da obstaja elektronska sled v sistemu EJN, kdaj je dokument oddan v sistem in kdaj ga je naročnik prejel. "V datum dokumenta ni nobenega dvoma prav zaradi sistema EJN. Ugotovitve revizije so tako kratko malo smešne," so dejali in poudarili, da obrazec za predračun in povzetek predračuna nimata črte za datum in podpis.
Pri Minisu vložili več kazenskih ovadb
Žalska družba Minis je zaradi poslovne škode, povezane z očitki o preferiranju Minisa pri poslu, vložila več kazenskih ovadb proti neznanemu storilcu. Odvetnica Minisa Nina Bojovič je dejala, da si družba Minis želi le oprati svoje ime in iz njega odstraniti vsako senco dvoma o tem, da naj bi bilo s postopkom kar koli narobe.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.