Vlada je sprejela proračuna za prihodnji dve leti. Minister za finance Uroš Čufer je povedal, da sta proračuna narejena, da odpravita širši primanjkljaj. Prihodnje leto vlada načrtuje 8,63 milijarde evrov proračunskih prihodkov, kar je pol milijarde evrov več, kot naj bi se v državno blagajno steklo letos.
Proračunski odhodki bodo za 10 milijonov evrov višji kot letos in bodo znašali 9,6 milijarde evrov, je povedal Čufer. Vlada namerava najbolj varčevati pri izdatkih za blago in storitve, med drugim se zmanjšujejo tudi subvencije podjetjem, transferji posameznikom in gospodinjstvom pa bodo ostali na približno enaki ravni kot letos. Prihodki bodo leta 2014 znašali 8,6 milijarde evrov, kar je približno 200 milijonov evrov več, kot je načrtovano v lani sprejetem proračunu za prihodnje leto.
"Kar veliko naporov je bilo potrebnih, da smo prišli do teh številk," je dejal Čufer in zagotovil, da proračun zagotavlja cilje, ki jih želimo doseči: da želimo prihodnje leto zmanjšati proračunski primanjkljaj pod tri odstotke BDP in v letu 2015 do 2,5 odstotka BDP.
Čufer je še povedal, da so s proračunom zadovoljni, saj je stabilizacijski, prav tako pa prinaša tudi fiskalno konsolidacijo. Priznal je, da je vlada razmišljala tudi o zvišanju stopenj DDV, a je to misel opustila.
Leta 2015 ne bo novih davkov
Vlada že načrtuje prihodke zaradi davka na nepremičnine. Ta naj bi v proračun prinesel okoli 205 milijonov dodatnih prihodkov. A natančni izračuni še niso dokončani oziroma še vedno se niso dogovorili o stopnji davka na nepremičnine, je še povedal Čufer.
''V letu 2015 glede na leto 2014 ne načrtujemo višjih prihodkov iz naslova davčnih obremenitev,'' je povedala državna sekretarka Mateja Vraničar.
V SLS kritični
V stranki SLS ocenjujejo, da se je vlada s sprejetim proračunom odločila, da krize ne bo reševala v skladu s svojimi zavezami in priporočili. "Proračuna ne vsebujeta nobenih reformnih ukrepov, finančne posledice pri odhodkih pa se v veliki večini nanašajo zgolj na spremenjeno socialno zakonodajo in zakon o uravnoteženju javnih financ, sprejetih v prejšnjih vladnih mandatih," je dejal predsednik stranke Franc Bogovič.
Janša: Priznajte in poiščite pomoč
Predsednik SDS Janez Janša pravi, da bi morala Slovenija čim prej zaprositi za mednarodno pomoč, saj je pripravljeni proračun nerealen. ''S proračunom, ki ga sprejema vlada, se je država dokončno poslovila od ambicije, da se sama izkoplje iz krize. Če bi želeli slediti tej ambiciji, bi moral biti proračun popolnoma drugačen,'' je dejal Janša.
Vlada po njegovem mnenju ni sposobna rešiti nakopičenih težav in prej kot bo to priznala in poiskala pomoč, bolje bo. Kot je dejal Janša, pozneje, kot bo to storila, ostrejši bodo pogoji in višja bo cena za državljane. "Dražje jo bomo plačali upokojenci in zaposleni, ki polnimo proračun," je prepričan prvak opozicije, ki zato vlado poziva: "Ne odlašajte s tistim, kar je neizogibno."
Kot primer je navedel Grčijo, kjer plačujejo visoko ceno, ker svojih težav niso takoj priznali, pa tudi reševanje španskih bank. Slovenija pa je po njegovem mnenju na slabšem kot Španija. Pri pomoči namreč po njegovih besedah ne bo šlo le za banke, to bo le del. Formalno se pripravlja pristop, ki bo nekje med Grčijo in Ciprom, je dejal.
Med pogoji, ki jih bo postavila trojka, bo zagotovo znižanje stroškov funkcioniranja države, napoveduje, saj, kot je dejal, Slovenija zagotovo ne bo mogla odplačevati pomoči, če bo več porabljala kot prejemala.
Čufer pa meni, da ni potrebe, da bi razmišljali o mednarodni pomoči. ''Proračun je ustrezen in pripravili bomo načrt, kako to ustrezno financirati,'' je dejal.
Janša napoveduje predčasne volitve
Janša je tudi prepričan, da ta vlada ne bo končala svojega mandata. Imeli bomo predčasne volitve, napoveduje in dodaja, da bo do njih prišlo enako kot pred dvema letoma.
PS: Tuja pomoč je le rešitev za Janševo politično prihodnost
Na Janševe besede so se odzvali v Pozitivni Sloveniji. Pravijo, da je Janša krčenje socialnih pravic in spodkopavanje temeljev socialne države, kot smo jim priča v Grčiji, že skušal doseči. "Verjamemo, da si Janez Janša iskreno želi 'prihoda trojke' v Slovenijo, saj je bil že prej podaljšana roka takšne politike," so zapisali.
"Ker smo se takšni republiki dovolj odločno uprli, je ni mogel uresničiti, zato ne dvomimo, da je tuja pomoč rešitev. Vendar ne za Slovenijo, temveč za njegovo politično prihodnost," še pravijo v stranki.
Dodali so še, da je Janša za seboj pustil letošnji proračun, ki je bolj podoben prostemu spisu, kot pa resnemu načrtu prihodkov in odhodkov.
Predlog, s katerim predlaga zmanjšanje upravnega dela javnega sektorja za 30 do 40 tisoč zaposlenih, pa po mnenju PS kaže na nepoznavanje realnega stanja, saj bi po takem predlogu takoj zaprli vsa ministrstva, vse vladne službe in agencije, odpovedali bi se tako policiji kot vojski.
Janševo trditev, da je "program, ki se neformalno pripravlja za Slovenijo, nekje med grškim in ciprskim", pa označujejo za izmišljotino. V stranki pravijo, da se politični voditelji evropske ljudske stranke in njenih članic izogibajo srečanj z Janšo. "Janša je, podobno kot svoj čas Sanader, mednarodno osamljen, zato zelo težko kaj 'neformalno' izve," še pravijo v PS.
SD: Slovenija v boljšem položaju, kot se govori
Vodja poslancev SD Matjaž Han ocenjuje, da je Slovenija v boljšem položaju, kot se govori. V izjavah Janše in nekaterih drugih v zadnjih tednih ne gre več toliko za stališče kot pa za vedeževanje o črni prihodnosti za Slovenijo, je ocenil Han.
KOMENTARJI (3142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.