Minister Erjavec oziroma načelnica generalštaba Alenka Ermenc sta celo s pomočjo vojaških obveščevalcev preverjala izvor govoric o njenem zdravstvenem stanju. Govorice naj bi po mnenju ministrstva začel nato razrešeni brigadir Miha Škerbinc. Obveščevalno-varnostna služba je danes članom komisije za nadzor obveščevalno-varnostnih služb po naših informacijah pojasnila zakonitost svojega delovanja, a končni razlog za njegovo razrešitev niso bile govorice, ampak nočno streljanje na Počku.
Spomnimo, obrambni minister Karl Erjavec je odredbo o razrešitvi brigadirja Mihe Škerbinca podpisal na podlagi zakona o obrambi in ga razrešil formacijske dolžnosti poveljnika sil v poveljstvu sil Slovenske vojske (SV). Že tu se zaplete, saj Škerbinca niso zamenjali zaradi potreb dela, ampak kazensko.
Razlog, ki ga je navedlo ministrstvo, je bilo nočno streljanje s težkim orožjem na Počku, ki naj bi ga vlada želela omejiti, in minister, ki trdi, da o takšnem streljanju ni vedel ničesar. Tukaj je prvo neskladje, saj smo še februarja preverjali opozarjanje postojnske občine, da poteka nočno streljanje, ki je za njih zelo moteče. Takrat so nam z ministrstva za obrambo ustno potrdili, da streljanje poteka v skladu z načrtom, ki je bil potrjen prejšnje leto in predvideva tudi streljanje s težkim orožjem.
Nato so nam marca tudi pisno odgovorili in poslali načrt streljanja, ki naj bi bil usklajen z občino decembra 2018. V tem načrtu je bilo jasno, da so bila že za marec (in tudi prej) načrtovana nočna streljanja, samo za vajo Sokol, na kateri so sodelovali tudi pripadniki ameriških sil, so izvedli štiri dni nočnega streljanja, tudi z minometi, in sicer tri dni od 25. do 27. marca 2019 od 22. do 3. ure in na dan 28. marca 2019 od 22. do 24. ure. 22. marca je Mors vse vaje, ki so načrtovane za letošnje leto, tudi podrobno predstavil na novinarski konferenci, ki je bila v Cerkljah na Krki. V dopolnilu so nam nato 27. marca sporočili, da so "vse aktivnosti Slovenske vojske vnaprej napovedali in so tudi objavljene na spletni strani Slovenske vojske". Tako da minister težko trdi, da za streljanja ni vedel, pisne prepovedi pa ni nikoli izdal.
Minister za obrambo je zaradi zapleta z občino Postojna imenoval tudi delovno skupino, ki bi iskala skupne rešitve glede dolgoročne uporabe vadišča OSVAD. Več sogovornikov iz Postojne nam je sporočilo, da razumejo, da se nočna streljanja, ki so že dogovorjena, težko ukinejo, a da bi radi videli, da se k ukinitvi nočnega streljanja vsaj za naslednje leto pristopa bolj konstruktivno. Tako da so za nočna streljanja, tudi s težkim orožjem, vedeli vsi na ministrstvu in tudi na občini, čeprav je minister za obrambo trdil drugače.
V Sindikatu vojakov Slovenije medtem razkrivajo, da je minister v javnosti zamolčal, da je skoraj mesec dni pred sejo vlade, na kateri naj bi prepovedali nočno streljanje, podpisal pooblastilo za podpis Načrta skupnega usposabljanja med Slovensko vojsko in oboroženimi silami ZDA. V prilogi pooblastila so, tako SVS, navedeni natančni podatki, s čim se bo na vaji streljalo. V dokumentu z ministrovim podpisom je navedeno, da se bo streljalo z minometi (60 mm, 81 mm in 120 mm), avtomatskim bombometom Mk19, protioklepnimi raketami Javelin in mitraljezi. Še več. Minister je 18. marca letos podpisal še načrt o navedenih aktivnostih na vaji Sokol. Tudi ta načrt je vseboval identični popis orožja, predvidenega za uporabo na vaji. SVS tudi opozarja, da je bila vaja Sokol in z njo povezane aktivnosti v vseh načrtih SV ter da bi minister to moral vedeti.
Po naših informacijah so Američani neuradno zaradi Erjavčevega prenašanja krivde na njih precej razočarani in verjetno bo sodelovanje s Slovensko vojsko v prihodnje precej manjše, uporabili pa bodo sosednja, tudi hrvaška vadbišča.
Brigadir Miha Škerbinc razrešen na začetku aprila
Kljub vztrajanju ministrstva, da se načrtovane vaje s težkim orožjem težko ukine, saj so vaje napovedane in usklajene vnaprej, je brigadir Miha Škerbinc 5. aprila prejel Odredbo 830-2/2019-35, s katero ga razrešujejo dolžnosti poveljnika sil Slovenske vojske. Škerbinc naj bi bil razrešen, ker je kršil navodila ministra Karla Erjavca, da se nočnega streljanja s težkim orožjem ne sme izvajati. Sindikat vojakov Slovenije je prek informacijske pooblaščenke zahteval vpogled v kolegije ministrstva, v katerem naj bi ta navodila obstajala, a v njih ni nikjer zapisano, da je nočno streljanje prepovedano. Ministrstvo se je nato izgovarjalo, da je do teh navodil prišlo v ožjem krogu, za katerega ne pišejo zapisnika. Prav tako so se izgovarjali, da za nočna streljanja s tem orožjem niso vedeli, čeprav je po vseh odgovorih, ki smo jih dobili, in tudi tistih objavljenih, jasno, da je vaje (tudi nočne) konec marca uradno predstavilo ministrstvo nekaj dni pred samimi vajami in tudi podpisane od ministra 18. marca.
Miha Škerbinc je podal pisni ugovor na Odredbo 830-2/2019-35, na katero po naših informacijah ni dobil odgovora. Ministrstvo za obrambo (tudi odnose z javnostmi generalštaba) smo vprašali, kdaj bo odgovorilo na ugovor, in odpisalo nam je, da pisnega ugovora ni nikoli bilo. Pisni ugovor prilagamo članku in si ga lahko v celoti preberete. Na Morsu so se vprašanju izogibali in odgovorili, da je "brigadir Škerbinc vlogo za razgovor naslovil le na načelnico in razgovor je bil opravljen na začetku prejšnjega tedna. V delu, v katerem načelnica za odgovor ni bila pristojna, je vlogo odstopila v reševanje ministru." Prejetje pisnega ugovora ministrstvo zanika, saj nam na dodatno vprašanje, ali je brigadir Škerbinc podal pisni ugovor na razrešitev, odgovorilo: "Ne, temveč vlogo za uradni razgovor, ki pa je bil že opravljen."
Govorice o zdravju načelnice razlog za razrešitev
Pravi razlog o razrešitvi brigadirja so pravzaprav govorice o zdravju načelnice generalštaba Alenke Ermenc, ki so v javnost prišle konec marca. Po le nekaj mesecih na položaju so se pojavljala vedno glasnejša ugibanja, zakaj se Ermenčeva ne pojavlja v javnosti in ali je res pogosto na bolniškem dopustu. Kot poroča Delo, naj bi ministrstvo izkoristilo obveščevalno-varnostno službo (OVS), da bi preverilo, od kod te govorice. Z nekaterimi pripadniki Slovenske vojske so opravili razgovore, v katerih so spraševali, kaj naj bi brigadir Škerbinc na vojaškem postroju govoril o zdravju Ermenčeve. Minister Erjavec je za Delo rekel: "Ko smo dobili informacijo, širila se je tudi po SMS-sporočilih, kaj naj bi se na postroju govorilo, je bil pri meni direktor obveščevalno-varnostne službe Dejan Matijevič. Vprašal me je, ali naj to raziščejo, in strinjala sva se, naj se ugotovi, kaj se je zgodilo."
Varnostniki OVS imajo zelo jasne mandate in omejitve in Erjavec na očitke glede zlorabe OVS za dosego notranjepolitičnih ciljev v ministrstvu za Delo ocenjuje, da niso bili zlorabljeni. Sindikat vojakov Slovenije trdi, da je ta preiskava pokazala, da Škerbinc ni povedal nič slabega, kar je na ministra in ministrstvo vrglo še dodatno senco dvoma.
Komisija za nadzor nad obveščevalnimi službami pa ugotavlja, da je minister za obrambo Karl Erjavec zlorabil položaj in OVS za razrešitev poveljnika v poveljstvu sil Slovenske vojske Mihe Škerbinca, poroča STA.
Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil podpredsednik komisije DZ za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb Žan Mahnič (SDS), je komisija do sklepov prišla na podlagi ugotovitev pooblaščene skupine, ki je opravila nenapovedan nadzor na Obveščevalno-varnostni službi ministrstva za obrambo (OVS). Po Mahničevih besedah je OVS zaslišala 25 pripadnikov, pri tem pa se sklicevala na napačno podlago v zakonu o obrambi.
Erjavec pa je zatrdil, da je OVS izvajala aktivnosti v skladu z zakonom in pristojnostmi, ki jih ima. Prepričan je, da bodo to potrdili tudi pravni strokovnjaki.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.