Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je danes koalicijskim partnerjem predstavila reformne predloge. Koalicija meni, da so izhodišča zdravstvene reforme ustrezna in v skladu s koalicijskim sporazumom, je po srečanju z ministrico ocenila Simona Kustec Lipicer (SMC). Rešitve glede zakona o zdravstvenem zavarovanju ter zakona o zdravstvenih zavodih pa so odprte in bo koalicija razpravo nadaljevala prihodnji teden, je pojasnila.
Po ocenah vodje poslanske skupine SMC Simone Kustec Lipicer so imeli koalicijski partnerji in ministrica za zdravje intenziven, a uspešen sestanek. Ministrica jih je seznanila z izhodišči, ki jih je v sklopu reforme pripravila v temeljnih štirih zakonih.
Partnerji se strinjajo, da gresta lahko v postopek novela zakona o pacientovih pravicah in novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki se dotika dolgoletne težave podeljevanja koncesij. Pri zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter zakonu o vodenju in upravljanju javnih zdravstvenih zavodov pa so konkretne rešitve po besedah Kustec Lipicerjeve ostale odprte in nepojasnjene, zato se bo koalicija prihodnji teden ponovno sestala in nadaljevala razpravo.
Strinjajo se, da dopolnilno zdravstveno zavarovanje v sedanji obliki ni potrebno oz. je celo škodljivo in je treba najti alternativno rešitev. Ministrica jih je seznanila, da obstajajo scenariji in preračuni o rešitvah, ki pa jih še ni konkretno predstavila, je povedala Kustec Lipicerjeva.
Več o vsebini predlogov zdravstvene reforme v članku z naslovom Kaj prinaša reforma? Po novem naj bi v zdravstveno blagajno plačevali glede na dohodke.
Han: V zdravstvo bo verjetno treba dati več denarja
Vodja poslancev SD Matjaž Han pa je po vrhu povedal, da je ključni zakon, to je zakon o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, v izhodiščih. Po njegovi oceni je potrebna širša razprava in pogovor o tem, da bo v zdravstvo verjetno treba dati več denarja, a je za zdaj za to razpravo premalo pripravljenega.
"Nič takega se ni zgodilo, da bo jutri kaj boljše," je po srečanju, na katerem jim je ministrica za zdravje predstavila reformne predloge, priznal Han. Po njegovih ocenah ne gre za katastrofo, pač pa za realno oceno. Spomnil je, da so pogovori o teh vprašanjih že vrsto let v politiki enaki.
Novela zakona o zdravstveni dejavnosti gre po mnenju SD v pravo smer, dva danes predstavljena zakona pa nista reformna. Pri ključnemu, to je zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, pa je veliko vprašanj, na katere po Hanovih besedah ne bodo mogli še odgovoriti, pač pa je potreben dogovor družbenih skupin. "Da lahko gremo v takšno iskreno razpravo, pa imamo zdaj premalo napisanega," je priznal Han.
Spomnil je, da so v koalicijskem sporazumu dorekli ukinitev dopolnilnega zavarovanja, o čemer so se danes tudi pogovarjali. Odprli pa so tudi vprašanje, kako za to dobiti dodaten denar. "Iskreno moramo priti pred ljudi in reči, da se v zdravstveno blagajno zlije premalo denarja in potrebujemo večji prispevek," je povedal. Prav tako se morajo po njegovih besedah dogovoriti, da denar, ki ga imajo, ne bo odtekal v zasebne žepe.
"Sem eden od poslancev in eden od vodij poslanskih skupin, ki se trudimo, da ne bomo zavirali tam, kjer ni treba. A moramo dobiti nekaj na mizo, potrebujemo številke," je poudaril Han. Po njegovih besedah se morata uskladiti finančni in zdravstveni resor.
Prvak SD Dejan Židan je pred srečanjem izrazil pričakovanje, da bo ministrica predstavila projekt skrajševanja čakalnih dob v zdravstvu. Han pa je po srečanju na vprašanje, ali je to storila, odgovoril z besedami, da saj to določa že sporazum vlade z zdravniškim sindikatom Fides. Tako namreč trdijo na ministrstvu, medtem ko pa v DeSUS in SD sporazuma ne podpirajo.
Vodja poslanske skupine SD je sicer dejal, da po srečanju z ministrico niti niso toliko razočarani. "12. decembra ne bo padel neznani leteči predmet," je dejal in s tem opomnil na zavezo ministrice, da bo do 12. decembra v javno razpravo dala zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. To od nje pričakujejo tudi v DeSUS, kjer pa so po današnjem srečanju razočarani.
V stranki DeSUS razočarani
Podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar je po sestanku dejal, da je od predstavitve, zlasti glede zakona o zdravstvenem varstvu pričakoval precej več, saj so dobili le idejne predloge. Kaj pomeni to za usodo ministrice, se bodo v stranki še pogovorili. Poslanci DeSUS so namreč Kolar Celarčevo ob nedavni interpelaciji podprli pod pogojem, da bo do 12. decembra v javno razpravo dala zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
Glede zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je Gantar dejal, da so bila predstavljena le izhodišča, ki pa puščajo več vprašanj, kot pa dajejo odgovorov. "Strinjamo se, kar je zapisano v koalicijski pogodbi, da se ukine dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Ne vemo pa, kako se bo pokrival finančni izpad, do katerega bo ob takšni ukinitvi prišlo. Če nimamo rešitve na mizi, izračunov, potem je zelo težko govoriti zelo vsebinsko, kakšne bodo finančne rešitve," je dejal.
Ko bodo dobili na mizo predlog zakona, bi Gantar pričakoval, da bo besedilo imelo tudi načelno soglasje ministrstva za finance.
Gantar je dejal, da novela zakona o pacientovih pravicah, ki jo je ministrica pripravila, ni sporna in gre v prid bolnikom. Bi pa želeli nov zakon, ne le novele. Pričakovati je, da bo šla ta novela hitro naprej v proceduro, za vse ostale predstavljene zakone oz. izhodišča pa po njegovih navedbah ni časovnice.
Poudaril pa je, da si kljub kritikam na račun ministrice v DeSUS želijo novo zdravstveno zakonodajo in ne želijo nagajati, kakor je večkrat predstavljeno v javnosti.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.