Vlada je na seji sprejela novelo zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki predvideva prepoved vseh arom v elektronskih cigaretah in kajenja v kadilnicah ter dopolnitev nekaterih določb nadzora in kazenskih določb v zvezi s tobačnimi izdelki.
S tem bi naredili pomemben korak k uresničitvi dolgoročne strategije Za Slovenijo brez tobaka, in sicer, da bo v Sloveniji do leta 2040 manj kot pet odstotkov prebivalcev uporabljalo tobačne in povezane izdelke, je na novinarski konferenci med drugim sporočila nova ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Večina mladostnikov začne uporabljati elektronske cigarete prav zaradi arom
Kot je povedala Prevolnik Ruplova, uporaba elektronskih cigaret med mladimi strmo narašča, elektronske cigarete pa vsebujejo številne škodljive, rakotvorne snovi. Ena ključnih sestavin je nikotin, ki je močno zasvojljiv. Vse več raziskav kaže, da pri mladostnikih, ki ne kadijo, uporaba elektronske cigarete tudi do štirikrat poveča verjetnost, da bodo začeli kaditi tudi navadne cigarete.
Večina mladostnikov začne uporabljati elektronske cigarete namreč prav zaradi različnih arom, vendar te zmanjšujejo zaznavanje škodljivosti, vdihavanje pa je prijetnejše, kar olajša začetek in tudi nadaljevanje uporabe. Zato predlagajo prepoved značilnih arom, denimo sadja, začimb, zelišč, je povedala Prevolnik Ruplova. Kot je povedala ministrica, v uporabi še vedno ostajata aromi mentola in tobaka, vse druge bodo prepovedane. A tudi ti dve aromi bosta nadzorovani glede vsebnosti škodljivih snovi, je dodala. Druge arome bodo prepovedane v vseh oblikah elektronskih cigaret, so še dodatno pojasnili.
Prepoved kadilnic, saj so se izkazale kot neučinkovita zaščita pred tobačnim dimom
Kot je še poudarila Prevolnik Ruplova, predlog zakona uvaja tudi prepoved kadilnic, torej popolno prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Kadilnice so se namreč kljub prezračevanju in filtriranju izkazale za neučinkovito zaščito pred cigaretnim dimom. Zaradi možnosti kadilnic pa so Slovenijo mednarodne organizacije uvrstile med državami z nepopolno zaščito prebivalstva pred tobačnimi izdelki, kar slabša mednarodno oceno slovenske politike nadzora nad tobakom, je izpostavila ministrica.
Z namenom preprečevanja črnega trga in učinkovitejšega izvajanja zakona so dopolnili tudi nekatere določbe nadzora in kazenske določbe, ki vključujejo sodelovanje več nadzornih organov in nove kršitve posameznikov.
Posamezniki tovrstnih izdelkov ne bodo smeli prodajati in uvažati v večjih količinah. Prepoved prodaje tovrstnih izdelkov preko spleta velja že od leta 2017, predlog novele pa posameznikom prepoveduje uvoz teh izdelkov iz tretjih držav. "Gre za izdelke, ki mnogokrat kršijo zakonodajo, predvsem glede dovoljene vsebnosti nikotina in drugih škodljivih snovi, ponudnike teh izdelkov iz tretjih držav pa je praktično nemogoče sankcionirati," je pojasnila ministrica.
"Vsi ti ukrepi so njuni, da lahko zagotovimo varovanje zdravja celotne populacije, še posebej otrok in mladostnikov, ter pripomoremo k vzdržnosti slovenskega zdravstvenega sistema v prihodnosti. Predlagani ukrepi lahko močno prispevajo tudi k uresničevanju dolgoročne Strategije za zmanjšanje posledic rabe tobaka, ki predvideva, da bo Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka," je sklenila ministrica.
KOMENTARJI (569)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.