Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh se je 26. maja odpravila na službeno pot v Ženevo. A kot poroča N1, je službeno vozilo ministrstva med vožnjo proti dunajskemu letališču zaradi prehitre vožnje ujel radar. Mesec dni pozneje je ministrstvo dobilo poziv avstrijske policije za posredovanje informacije o tem, kdo je vozil vozilo in storil prometni prekršek.
Namesto da bi jim odgovorilo, pa se je ministrstvo za digitalno preobrazbo raje obrnilo na slovensko veleposlaništvo na Dunaju in ga pozvalo, naj pristojne avstrijske organe prosi, da odstopijo od pregona voznika, češ da je bil na avstrijski avtocesti zastoj, zato je službeno vozilo ministrstva obtičalo v koloni. Da ministrica ne bi zamudila leta za Ženevo, je bil voznik službenega avtomobila tako "primoran prižgati modre luči".
Nasvet MZEZ: Poravnajte kazen
Slovensko veleposlaništvo na Dunaju je Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) 6. avgusta obvestilo o dopisu, ki ga je 2. avgusta prejelo od Ministrstva za digitalno preobrazbo. "Ministrstvo je veleposlaništvu posredovalo usmeritve, in sicer da ne vidi ustrezne pravne podlage za oprostitev kazni. Vozilo je vozilo samo, torej ni bilo vključeno v varovano policijsko kolono, in je zato lahko vplivalo na hitrost vožnje," so pojasnili za 24ur.com.
MZEZ je zaradi tega, pa tudi z vidika ugleda Republike Slovenije, predlagalo, naj veleposlaništvo Ministrstvu za digitalno preobrazbo svetuje, da kazen poravna.
Kot so še pojasnili, bi bile modre luči na vozilu lahko uporabljene takrat, ko tuja država – po predhodni najavi pristojnim organom – najvišjim slovenskim predstavnikom zagotovi varovano policijsko spremstvo. Vozilo slovenskega predstavnika je torej vključeno v kolono in voznik vozila, s katerim je storjen prekršek, ne more vplivati na hitrost.
Ministrica: Ravnali smo po navodilih GPU
Stojmenova Duh medtem vztraja, da na ministrstvu niso naredili nič narobe. "Zaposleni na ministrstvu so ravnali v skladu z ustaljenim protokolom sodelovanja s centrom za varovanje in zaščito. Voznik je modre luči v dani situaciji (daljši zastoj) vklopil šele po posvetovanju z inšpektorjem tega centra, ki mu je tako ravnanje svetoval," so za N1 navedli na ministrstvu za digitalno preobrazbo.
Tudi zaprosilo veleposlaništvu na Dunaju so posredovali v skladu z usmeritvami Generalne policijske uprave (GPU), še trdijo.
Voznik, ki je omenjenega dne vozil službeno vozilo, je po navedbah ministrstva avgusta letos avstrijskim organom posredoval vse potrebne informacije, na podlagi katerih doslej ni bilo ugotovljenih nepravilnosti.
Voznik naj bi ravnal po svoje
Katera so vozila s prednostjo, ki so lahko opremljena s posebnimi svetlobnimi in zvočnimi znaki in primere, kdaj je te posebne znake dovoljeno uporabljati, določa Pravilnik o vozilih s prednostjo in vozilih za spremstvo, ki pa velja le za območje Republike Slovenije, so za 24ur.com pojasnili na Generalni policijski upravi.
Potrdili so komunikacijo voznika Stojmenove Duh z inšpektorjem Centra za varovanje in zaščito (CVZ), a je njihovo preverjanje pokazalo, da ostale navedbe ministrstva za digitalno preobrazbo ne držijo. "Ne glede na vsebino komunikacije zgoraj omenjenih oseb pa gre v konkretnem primeru za ugotavljanje individualne odgovornosti voznika za prekršek. Tudi slovenska policija postopa enako, če je pri nas ugotovljen prekršek in je lastnik vozila tuja pravna oseba ali državni organ," so pojasnili.
Gre za običajen postopek, kjer tuji varnostni organi pridobivajo podatke o vozniku motornega vozila, s katerim je bil storjen prekršek. "Ker gre za vozilo državnega organa, so na pristojno ministrstvo, ki je lastnik vozila, posredovali zaprosilo, da jim posreduje podatke o vozniku, zoper katerega bodo vodili prekrškovni postopek in glede na ugotovitve sprejeli odločitev, ali je bil prekršek storjen."
Na Policiji so nam povedali še, da zakonodaje, ki v Avstriji ureja področje uporabe modrih luči na vozili s prednostjo, ne poznajo. V Sloveniji tuji državni organi na svojih vozilih ne smejo uporabljati teh signalov, razen v primerih čezmejnega zasledovanja pobeglega vozila, ki je urejeno z bilateralnim sporazumom med posameznima državama.
Viri pa so za N1 povedali, da naj bi inšpektor CVZ vozniku pojasnil, da v tujini ne sme uporabiti modrih luči, če se bo za to vendarle odločil, pa je odgovornost njegova. Šlo naj bi sicer za voznika, ki se tudi pri nas, seveda ob ministričinem soglasju, rad zateče k uporabi modrih luči.
KOMENTARJI (1272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.