Kot je še povedala ministrica Vrečko, so bili v prid združitvi obeh muzejev podani strokovni razlogi. Muzej slovenske osamosvojitve je bil namreč ustanovljen kot samostojna ustanova navkljub pozivom številne strokovne javnosti, da v Sloveniji že obstajajo ustanove in muzeji, ki zelo dobro pokrivajo področje slovenske osamosvojitve 90. let minulega stoletja ter da muzej sam nima lastne zbirke, tako da bi njegovo delo temeljilo na pridobivanju in ukvarjanju z zbirkami drugih ustanov. Na ministrstvu za kulturo so tako ocenili, da bi bil samostojen Muzej slovenske osamosvojitve neracionalen, in so se odločili za združitev, je še povedala ministrica za kulturo.
Dodala je, da raziskovalno, kustosko, muzejsko delo ne bo trpelo, saj se bosta združili dve ustanovi. Zatrdila je, da bodo ohranjena delovna mesta kustosov in strokovnih sodelavcev v muzeju. Poudarila je še, da so bile ob sami ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve proti tudi veteranske organizacije.
"Z združitvijo obeh institucij seveda nastaja nov javni zavod, ki bo pokrival področje, ki ga sedaj pokriva Muzej novejše zgodovine, in področje Muzeja slovenske osamosvojitve, torej bo šlo za javni zavod, ki je nov javni zavod in bo pokrival širše področje, torej področje novejše zgodovine do sodobnosti," je še povedala ministrica.
Peterle: Osamosvojitev zasluži samostojen muzej, ne pa nek priključek v kleti
"Po našem mnenju gre v izjavah ministrice za kulturo za podcenjujoč in zavržen pogled na ključno obdobje nastanka naše samostojne države, ko smo Slovenci po dolgih letih načrtovanj in želja dobili lastno državo," medtem sporočajo iz SDS. Dodali so, da je bil muzej ustanovljen ob 30. obletnici razglasitve samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije, kar je po njihovem mnenju "pomembna simbolna ločnica in hkrati v strokovnih krogih uveljavljena časovna distanca, po kateri javne institucije, zadolžene za ohranjanje premične kulturne dediščine, okrepijo svoja prizadevanja za prevzemanje gradiva od ustvarjalcev in imetnikov v svojo posest".
"Ne poznam države, v kateri bi se ukinjal muzej, ki obeležuje spomin na njen nastanek. Vladajoče pozivamo, da predloga ministrice za kulturo ne sprejmejo. Ta institucija je bila ustanovljena z vladnimi akti in ne z aktom ministrstva," je zapisal prvi mož SDS Janez Janša.
"Muzej slovenske osamosvojitve ni ideološki projekt. VSO kot domoljubna in veteranska organizacija odločno protestira proti ukinitvi muzeja slovenske osamosvojitve. Osamosvojitev zasluži samostojen muzej, ne pa nek priključek v kleti," je dejal predsednik Združenja za vrednote Slovenske osamosvojitve Lojze Peterle.
V SDS so poudarili, da je bil muzej ustanovljen s ciljem, da se na enem mestu zbira, ohranja in preučuje premično kulturno dediščino, vezano na osamosvojitev in nastanek samostojne in neodvisne Republike Slovenije, ter predstavlja muzealije, s tem povezana znanja in vrednote ter zgodovinski čas konec osemdesetih in v začetku devetdesetih let.
Obdobje slovenske osamosvojitve je sicer že vključeno v obstoječe stalne in občasne muzejske razstave, vendar ni nikjer žarišče, kamor sodi po svoji pomembnosti v slovenski zgodovini. "Vizija Muzeja slovenske osamosvojitve je, da postane osrednji tematski muzej, posvečen prelomnim dogodkom, ki so oblikovali Slovenijo kot samostojno državo. Z interpretacijo zgodovine z različnih zornih kotov bi muzej povezoval in primerjal skupne izkušnje osamosvajanja ter prispeval k ohranjanju kolektivnega spomina za sedanjost in prihodnost," so še dodali.
Odboru za kulturo v SDS predlagajo, da po končani razpravi sprejme naslednja sklepa:
1. Odbor za kulturo poziva ministrstvo za kulturo, da ustavi vse postopke za ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve.
2. Odbor za kulturo poziva Vlado RS, da svoje ustanoviteljske pravice in obveznosti Republike Slovenije do Muzeja slovenske osamosvojitve izvaja v skladu s Sklepom o ustanovitvi javnega zavoda Muzej slovenske osamosvojitve.
Opozorili so še, da muzeji hranijo ogromno predmetov, a da je velika večina, (več kot 90 odstotkov) shranjenih v depojih. "Ustanovitev novega muzeja pomeni vzpostavitev dodatnega razstavnega prostora, torej novo možnost za razstavljanje predmetov, ki jih že hranijo obstoječi javni zavodi, hkrati pa to omogoča, da se nagovori splošno javnost, naj predmete z muzejsko vrednostjo, ki jih hranijo doma, prinesejo v strokovno hrambo," pojasnjujejo.
Ministrica: Vsi strokovni argumenti podpirajo odločitev ministrstva
"Muzej torej zajema izjemno pomembno zgodovinsko obdobje ob koncu 80. in začetku 90. let prejšnjega stoletja, torej dobo demokratizacije, ki je ključna za osamosvojitev Slovenije. Namera ministrice za kulturo pa gre v smeri, da praktično želi ukiniti muzej nastanka samega sebe, kar je zagotovo edinstveni primer v svetu. Poleg tega ministrica za kulturo ne more samovoljno sprejemati in spreminjati odločitev in aktov, ki so v pristojnosti vlade. V primeru pa, da je navodilo za ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve prišlo iz same vladne koalicije, pa je to še toliko bolj žalostno," so še sporočili iz SDS.
Na vprašanje, kako komentira napovedane morebitne proteste v podporo samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve, je ministrica za kulturo menila, da glede na vse reakcije, ki so bile ob ustanovitvi muzeja, takšen protest ne more dobiti zelo široke podpore, vsekakor pa je ena najbolj demokratičnih stvari, da se izraža voljo na protestih. Ministrica je še izrazila prepričanje, da vsi strokovni argumenti podpirajo odločitev ministrstva, ki jih bo to tudi predstavilo na nujni seji odbora za kulturo.
KOMENTARJI (313)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.