– šole bodo avtonomno razpolagale s prejetimi sredstvi (preračunanimi glede na število učenk in učencev),
– šole so odgovorne za zagotavljanje veljavnosti učbenikov in načrtovanje dolgoročne učbeniške politike,
– razporejanje sredstev oz. nakup učbenikov je v avtonomiji šol, z zahtevo, da se za učence 1. razreda nakupi kakovostna učna gradiva (učbeniki, delovni učbeniki in delovni zvezki), ki bodo zadostila učnemu procesu in zagotavljanju učnih ciljev,
– staršem prvošolčkov ne bo treba doplačevati učnih gradiv (interpretacije založnikov o subvencijah staršev so napačne);
– ni plačevanja izposojevalnin.
Založniki opozarjajo: Ta novost bo omogočila zamenjavo učbenikov na sedem let, več kot učbeniki sploh zdržijo
Vodilni šolski založniki so sicer v današnji protestni izjavi opozorili, da je ministrstvo še februarja obljubljalo brezplačne delovne zvezke, v okrožnici 10. maja pa je za to namenilo sredstva, ki tega ne omogočajo. Enako velja za obseg sredstev za upravljanje učbeniških skladov, ki naj bi po navedbah ministrstva odslej potekalo "vzdržno, celovito in trajnostno".
Po navedbah založnikov izračuni pokažejo, da bo ob sedanjem financiranju zamenjava učbenikov v skladih mogoča v povprečju vsakih sedem let, kar je več kot ob redni uporabi učna gradiva fizično zdržijo. Tovrstna praksa ministrstva oskrbo z učbeniki v Sloveniji še naprej potiska na zadnja mesta v Evropi, zaradi česar odločno protestirajo.
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport je danes v odzivu na protest najprej spomnila na različno financiranje učbeniških skladov v preteklosti, kjer so šole stanje reševale različno, obnova se marsikje sploh ni izvajala.
Z namenom, da bi zagotovili kakovostno in razvojno naravnano politiko učbeniških skladov, so na ministrstvu po njenih besedah pripravili trajen in vzdržen model. Bistvena novost je, da šola prejme kvoto sredstev, preračunano na število učencev in vrednosti točk. To je bilo tudi navedeno v prvi okrožnici, ki so jo šole dobile 10. maja, je dejala.
Vsako leto bodo šole, ravnatelji, učitelji, ki se ob soglasju staršev avtonomno odločajo o izboru gradiv, ustrezno razdelili prejeta sredstva glede na zatečeno stanje in potrebe šole. "To pomeni, da imamo še vedno soglasja staršev, da pa nimamo izposojevalnin," je opozorila in dodala, da so sredstva v prihodnje zagotovljena.
"V 1. razredu staršem ne bo treba nič doplačevati, ne govorimo o nikakršnih subvencijah, kot so interpretirali založniki. Drži pa, da morajo šole spoštovati veljavnost učbenikov in zagotoviti, da se v 1. razredu ustrezno kupijo gradiva, za katere se soglasno odločijo učitelji in starši," je dejala.
V nadaljevanju je opozorila na založnike, ki učbeniška gradiva različno popolnijo in imajo zato tudi različne cene, od 30 pa vse do 120 evrov.
"V letu 2015 in 2016 smo obnovili tretjo in drugo triado. Letos je na vrsti obnova prve triade, kar pomeni, da se približujemo celoviti obnovi vseh neveljavnih učbenikov," je ocenila Makovec Brenčičeva in dodala, da je vrednost točke v tem letu pet evrov. Točke se izračunajo za celotno šolo, ki na tej podlagi prejme kvoto sredstev in jo razporedi ustrezno glede na zatečeno stanje.
"Hkrati to pomeni, da se kupujejo učna gradiva, s katerimi se kakovostno zadosti učnemu procesu, predvsem zagotavljanja učnih ciljev. Staršem ne bo treba nič doplačevati," je zatrdila. Pravilnik je namreč v postopku sprejemanja in bo stopil v veljavo v kratkem.
V Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije verjamejo, da je ministričina informacija res prišla do vseh osnovnih šol, ravnateljev in skrbnikov učbeniških skladov. "Staršem prvošolcev učnih gradiv ne bo treba doplačevati. To je ministrstvo pojasnilo tudi z dodatno okrožnico. O tem govorijo tudi ravnatelji, s katerimi sem se v zadnjih dneh uspel pogovarjati. Povedali so, da se bodo potrudili in zagotovili brezplačna gradiva za prvošolce," je pojasnil predsednik zveze Anton Meden.
Bo res dovolj denarja za učbeniški sklad?
Kljub temu pa se v zvezi sprašujejo, ali bo denarja za učbeniški sklad dovolj. V zvezi nimajo vseh podatkov, ki bi omogočali to oceno, a Meden računa, da bo šolsko ministrstvo zagotovilo dodaten denar, če bo treba. Starši bodo še naprej plačevali delovne zvezke od 2. razreda naprej, zato v zvezi po besedah Medena pričakujejo, da bo prišlo do bistvenih premikov tudi v tej smeri.
Vse, kar je ministrica danes povedala, je po navedbah ravnateljice kranjske osnovne šole Orehek Ivke Sodnik v skladu z okrožnicama. V začetku aprila je namreč šola v okviru sekcije za šolske knjižnice pri zvezi bibliotekarskih društev izrazila nezadovoljstvo z novim pravilnikom. "Pri nas v šoli ne bo problemov. Financiranje 30 evrov na učenca je čisto dovolj. Ne vem, kaj so nekatere šole kupovale, da so imele strošek več kot sto evrov," je povedala.
Ravnateljica je prepričana, da je šola prenatrpana z učnimi gradivi, delovnimi zvezki, zato bo potrebna selekcija. Po njenem mnenju ni nobene potrebe, da so v 1. razredu že trije, štirje delovni zvezki. "To je pretiravanje. Za 1. razred imamo berilo, en delovni zvezek za slovenščino, tudi pri matematiki bomo vzeli samo enega. Vse to znese 29,85 evra," je dejala in se vprašala, kdo "zdaj meglo meša".
Šolski založniki so sicer za torek napovedali novinarsko konferenco, na kateri bodo spregovorili o "zadnjih potezah ministrice za izobraževanje, znanost in šport Maje Makovec Brenčič, ki oskrbo z učbeniki v Sloveniji še naprej potiskajo na zadnja mesta v Evropi".
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.