Na današnjih pogajanjih so bili poleg ministrice za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateje Čalušić prisotni tudi minister za naravne vire Jože Novak in predstavniki ministrstva za finance, saj se nekatere protestne zahteve kmetov nanašajo tudi na področja, ki niso v pristojnosti kmetijskega ministrstva.
"Že od nastopa svoje funkcije 12. januarja sem se seznanila z zahtevami kmetov in se zanje zavzela, da bi poskrbeli za prehransko varnost, da bomo kmetu omogočili, da kmetuje na dostojen način," je po srečanju s kmetijskimi organizacijami dejala ministrica.
Po besedah Čalušićeve je današnji sestanek trajal nekoliko dlje, kot je bilo predvideno. Na srečanju je vladna stran sicer predstavila svojih sedem zahtev, in sicer tiste, ki so v realizaciji in tiste, ki se še bodo. "Na protestne zahteve smo odgovorili, smo izredno zadovoljni s tem, kar smo naredili in kar smo dali na mizo. Vse kmetijske organizacije smo pozvali, naj do ponedeljka preučijo naše zahteve in podajo svoje odgovore ter kakšni so nadaljnji koraki. V kolikor se bomo do ponedeljka uspeli dogovoriti, bo sledil pisni sporazum za zaključek protestnih zahtev," je še dejala ministrica in dodala, da nimajo časa, da bi se zaustavljali in da bi jim morda vožnja s traktorji preusmerila njihovo pozornost.
"Razumem stisko kmetov. Moje delo ostaja složno, korektno in zagnano in bo tako tudi v prihodnje," je še dejala ministrica.
"Dobili smo izhodišča na naše zahteve. Zadeve moramo pogledati, tudi s strokovne plati, prav tako jih bodo pregledali naši organi in organizacije. Kot smo obljubili ministrici, bomo do ponedeljka dali odgovor," je po srečanju povedal predsednik KGZS Roman Žveglič
Predstavnikom kmetov je všeč, "da bodo možni novi vstopi za kmetijsko-okoljske ukrepe in protokol z ministrstvom za naravne vire okoli umeščanja infrastrukture na kmetijska zemljišča, ne samo pri vodnih zadrževalnikih, temveč tudi pri cestah."
"Malo bolj navzkriž pa smo pri plačilih za pristojbine za gozdne ceste in pri izvzetju izplačil za območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost iz obdavčitve," je dejal Žveglič. Glede plačil OMD je pojasnil še, da niso dobili zagotovil za izvzem iz obdavčitve, naj bi pa tudi ministrstvo za finance menilo, da bi to lahko bila okoljska in podnebna plačila, ki bi jih bilo potemtakem možno izvzeti iz dohodnine.
"Priprave na protest tečejo naprej, bomo pa potem, ko bodo organizacije predlagano pregledale, videli, ali lahko pride do skupnega dogovora," je poudaril Žveglič in dodal, da bo končna odločitev glede protesta znana v ponedeljek.
Če bo prišlo do protesta, bo ta potekal v torek ob 11. uri v Ljubljani. Kmetje naj bi se s traktorji pripeljali pred poslopja posameznih ministrstev in pred Trg republike.
Napovedan protest 19. marca
Organizacije Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), Zadružna zveza Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Združenje hribovskih in gorskih kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije in Zveza slovenske podeželske mladine so v torek napovedale, da bodo 19. marca v Ljubljani pripravile protest. Menijo namreč, da pogajanja z vlado tečejo prepočasi.
Kot je takrat dejal predsednik KGZS Roman Žveglič, je to, ali se bo protest res odvil, odvisno od vlade. Kmetje naj bi bili namreč protest kljub že dorečenim podrobnostim pripravljeni odpovedati.
Ministrica Mateja Čalušić je predstavnike kmetov povabila na sestanek, da bi skupaj pregledali stanje v kmetijstvu in predvidene rešitve v zvezi z njihovimi zahtevami.
Ministrstvo je po njenih besedah napoved protesta vzelo resno in si želi doseči kompromis. Čalušićeva je pred dnevi napovedala, da bodo preučili, koliko gredo lahko kmetom še nasproti, čeprav ocenjujejo, da so zaenkrat jasno in transparentno sporočali, kje je zgornja meja.
Ob tem je poudarila, da nekaterih zahtev ni mogoče rešiti na hitro, si pa želi, da bi lahko dosegli dogovor, ki bi pomenil preklic protestov, ne zgolj njihove zamrznitve, saj se drugače "v nedogled vrtimo v začaranem krogu in nikoli ne zaključimo zgodbe".
V času shoda v okolici in centru Ljubljane pričakujte zastoje
Policijski inšpektor iz Policijske uprave (PU) Ljubljana Refik Hodžić je v izjavi za medije dejal, da bo Policija ob napovedanem in najavljenem shodu izvajala varovanje shoda, ob tem bodo sodelovali tudi z organizatorji. "Želimo si, da bi shod potekal varno in da ravnanje posameznikov in skupin ne bi povzročalo nevarnosti za ostale udeležence ali naključne mimoidoče," je še povedal Hodžić in poudaril, da mora tudi organizator zagotoviti varnostne službe.
Ob tem na Policiji napovedujejo, da bo zaradi napovedanega shoda, ki se ga bodo udeleženci udeležili tudi s traktorji, v okolici Ljubljane in v mestu prihajalo do zastojev. Ostale voznike zato pozivajo k strpnosti in k upoštevanju navodil pristojnih.
Že lani spomladi je v Ljubljani potekal protestni shod kmetov. Središče prestolnice je zavzelo okoli 500 traktorjev, ki so se zapeljali tudi mimo državnega zbora in Trga republike, promet pa je bil ohromljen.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.