Minister za zdravje Dušan Keber je zatrdil, da se je zdravstveno ustreznost pitne vode v Sloveniji, tako glede na vsebnost pesticidov in nitratov kot glede na mikrobiološko onesnaženje, v zadnjih petih letih bistveno izboljšala.

Po besedah kmetijskega ministra Franca Buta bo pri vsem skupaj potrebna tudi sprememba miselnosti kmetov oz. tistih državljanov, katerih dejavnost vpliva na kakovost voda. Ti se bodo namreč morali zavedati, da je usmeritev v okolju bolj prijazno delovanje tako ekonomska priložnost kot naložba v čisto okolje, vodo in neoporečna varna živila za naše potomce.
Odgovornost za javni sistem oskrbe s pitno vodo in njeno zdravstveno ustreznost si po Kebrovih besedah delijo država, lokalna skupnost in upravljalci vodovodov. Ministrstvo za zdravje določa kriterije in izvaja nadzor nad zdravstveno ustreznostjo pitne vode, ministrstvo za okolje, prostor in energijo določa kriterije za zaščito vodnih virov in izvaja nadzor nad njihovim izvajanjem, ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa dovoljuje, omejuje in prepoveduje uporabo fitofarmacevtskih sredstev in izvaja nadzor nad njihovo uporabo. Za preskrbo s pitno vodo je odgovorna lokalna skupnost, za zdravstveno ustreznost pitne vode upravljalec vodovoda, za določanje vodovarstvenih območij za vodne vire država.
Neodvisna raziskovalca Gorazd Pretnar in Anton Komat sta namreč pred kratkim zaradi nevestnega zbiranja podatkov o kemikalijah ovadila deseterico najvišjih uslužbencev zdravstvenega in kmetijskega ministrstva, vključno z ministroma.