
De Vries, v novi funkciji pogosto imenovan tudi 'gospod Terorizem', je priložnost izkoristil za poziv državam članicam razširjene EU k uresničevanju danih zavez o okrepljenem boju proti globalni grožnji, ki jo predstavlja terorizem. "Članice morajo izpolniti svoje zaveze o okrepljenem sodelovanju in boljši izmenjavi podatkov - to je osrednji izziv. Prepričan sem, da to lahko dosežemo, in moj prednostni cilj je proces zagnati," je ob robu srečanja z ministri povedal de Vries. Ob tem je protiteroristični koordinator sicer opozoril, da naloga ne bo ne lahka ne hitro končana. "Evropo narediti varnejšo je dolgoročna naloga," je dejal.
"Veliko bo odvisno od politične volje članic. A dela je ogromno in moja naloga bo državam pomagati narediti to, kar so obljubile," je nadalje dejal de Vries. Pri tem se, kot je poudaril, namerava osredotočiti tako na ukrepe, ki so bili sprejeti po terorističnem napadu na ZDA 11. septembra 2001, kot na naloge, ki si jih je EU zastavila v luči napada v Madridu 11. marca letos. Pomembno pa je, da okrepljena varnost ne bo oslabila odprtosti družbe in svoboščin v Evropi, je tudi poudaril de Vries.
Na pogovorih tudi Bizjak

Slovenijo je predstavitvenem pogovoru z de Vriesom zastopal pravosodni minister Ivan Bizjak. Kot je povedal, je bil prvi pogovor z de Vriesom razmeroma splošen in kratek, novoimenovani koordinator pa je na njem predstavil svoje prioritete, na vrh katerih je postavil koordinacijo aktivnosti v boju proti terorizmu med Evropko komisijo in Svetom EU, pri čemer pa se bo vseskozi ohranjalo načelo odprte družbe.
Slovenija je odločena sodelovati v boju proti terorizmu, je poudaril minister Bizjak. Kot je dejal, pri sprejemanju zakonodaje na tem področju država ne zaostaja in bo ob vstopu v EU 1. maja letos svoj pravni red prilagodila instrumentom na tem področju. "Pravi preiskus pa bo uresničevanje vseh rešitev, kajti šele takrat bo jasno, ali smo tudi izvedbeno dovolj dobro pripravljeni," je še opozoril minister.