Mursko Soboto je pred kratkim obiskal infrastrukturni minister Bojan Kumer, ki je tam prisluhnil predstavitvi nekaterih ključnih regijskih projektov, je poročal Vestnik. Pogovarjali so se tudi o tem, da bi hidroelektrarna na reki Muri lahko služila tudi kot objekt za vzdrževanje ravni podtalnice in namakanje. Kot je glede tega dejal minister: "Projekt je ustavljen, ampak samo za določen čas, ker bosta narava in čas zagotovo pokazala nasprotno smer. Gospodarstvo in razvojni del sta se tukaj znašla na nasprotnih bregovih z nekimi civilnimi iniciativami, ki vas zelo omejujejo, in dostikrat ne pride resnica, kaj si Prekmurje želi, do Ljubljane." S temi besedami je razburil okoljevarstvenike in vzbudil ugibanja o obuditvi projekta hidroelektrarn na reki Muri.
Okoljevarstvene organizacije razburjene
Minister Bojan Kumer je že vzpostavil kontakt z Zvezo društev Moja Mura in se za neprimerne izjave v Murski Soboti tudi opravičil: "Če bo to storil tudi javno je to njegova odločitev. Poudarjamo, da je do sedaj edini visoki predstavnik izmed vseh vlad, ki je priznal napako," je sporočil Predsednik Zveze društev Moja Mura Samo Tuš. Kot je dodal, je tudi sedanja vlada v koalicijsko pogodbo zapisala, da se HE na Muri ne bodo gradile: "Seveda pa bi za Zvezo društev Moja Mura in prebivalce ob reki, bilo edino sprejemljivo, da se uresniči Uredba o odvzemu koncesije DEM za izgradnjo HE na reki Muri. To uredbo je spisal minister Jure Leben. Pričakujemo, da bo sedanja vlada to tudi storila, popravila napako prejšnjih vlad in ravnala tako kot minister Kumer, ki se je članom Zveze društev Moja Mura sicer v telefonskem pogovoru opravičil in je lahko za vzor množici naših visokih državni uradnikov."
Tuš je včeraj v ostrem odzivu sporočil, da so presenečeni, žalostni in zgroženi: "Če pustimo ob strani tematiko smiselnosti gradnje elektrarn na reki Muri, kar je bilo, resnici na ljubo, preprečeno s strani stroke in ne samo zaradi nasprotovanja prebivalcev ob naši reki, je ta izjava skrajno neprimerna. Minister grobo žali vse, ki so se postavili za okolje, naravo in svoj življenjski prostor. Žali in omalovažuje stotine članov, ki so združeni v Zvezi društev Moja Mura. Ljudje, ki branijo ledvico Prekmurja in Prlekije, so torej nasprotniki razvoja. So po mnenju ministra cokla in zaviralci napredka v pokrajini ob Muri. Več desetletni mačehovski odnos vsakokratne oblasti do severovzhodnega dela naše domovine bi torej infrastrukturni minister Bojan Kumer naprtil na pleča kar nekim civilnim iniciativam." Zapisal je še, da bi lahko bilo ministra sram zaradi takšnih izjav in da gre pri tem za do neke mere netenje nesoglasij med prebivalci: "Skrajno neprimerno je, da visoki državni uradnik ljudi, ki se združujejo v civilnih iniciativah, v javnosti označuje za zaviralce razvoja. Pričakujemo, da se minister za infrastrukturo Bojan Kumer v najkrajšem času za te njegove neprimerne izjave vsem prizadetim javno opraviči ali celo razmisli o odstopu," je bil oster Tuš.
Na izjavo ministra Kumra so se za 24ur.com odzvali tudi v Društvu za preučevanje rib: "Gre za standardizirano metodo manipuliranja javnosti s strani energetike za pridobitev podpore javnosti za škodljive projekte. Najprej začnejo z diskreditacijami, žalitvami stroke, nevladnih organizacij in civilnih iniciativ." Kot opozarjajo, gre tudi za zavajajoče izjave, kar se tiče podtalnice: "Rešitev je v revitalizaciji in rešitve so že znane in nekoč so se tudi že izvajale in dokazano obstaja rešitev za podtalnico." Kot poudarjajo, je ta izjava žalitev za več kot 100 nevladnih organizacij in 100 mednarodno priznanih strokovnjakov, slovenskih in tujih, ki so si leta prizadevali za spoštovanje strokovnih dejstev in zakonodaje. Za ohranitev reke Mure so zbrali več kot 77000 podpisov. Gre za nesprejemljivo, neetično in nemoralno delovanje energetskega lobija, pravijo.
Ministrstvi: Na Muri ne bomo gradili hidroelektrarn
Za odziv smo se obrnili na Ministrstvo za infrastrukturo, kjer so pojasnili, je minister govoril o dolgoročni perspektivi, kjer se lahko pokaže potreba po rešitvah, ki bodo v osnovi potrebne za regulacijo podtalnice in namakanje kmetijstva, ne pa za gradnjo hidroelektrarn. Zagotovili so, da na Muri ne bodo gradili hidroelektrarn.
Vlada skladno z zavezo koalicijske pogodbe ne razmišlja o obuditvi ideje glede gradnje hidroelektrarne na reki Muri, kar so v odzivu zagotovili tudi na Ministrstvu za okolje in prostor. Kot so poudarili, "na Muri ne bomo gradili hidroelektrarn, saj je bil zadnji predlog za izgradnjo HE na Muri (HE Hrastja-Mota) s sklepom Vlade RS o ustavitvi priprave državnega prostorskega načrta za omenjeno območje dokončno prekinjen maja 2019. Ministrstvo za okolje omenjeni sklep podpira, saj je skladen z vsebino koalicijske pogodbe, in tako ne načrtuje odpiranja novih postopkov za gradnjo hidroelektrarn na reki Muri."
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.