Na vprašanje, ali je Slovenija varna država tudi ob obmejnem pasu, je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar zatrdil, da je varna država. Zvonko Černač pa je dejal, da se ljudje ob obmejnem pasu počutijo ogrožene in da pričakujejo, da jih bo vlada zaščitila.
Minister: Slovenska policija uspešno obvladuje migracije
Na vprašanje, kakšne ukrepe bodo zagotovili na meji, je minister odgovoril, da v Beli krajini že postavljajo začasne tehnične ovire, ob meji pa tudi video nadzorni sistem: "Policija pa tako ob meji kot v notranjosti že ukrepa, ko s posebnimi kriminalističnimi skupinami preprečuje nelegalno tihotapljenje ljudi." Kot izpostavlja, je dejstvo, da se migracije povečujejo in da jih obvladujejo posamezne kriminalne združbe, vendar jih slovenska policija uspešno preprečuje in nelegalne prebežnike vrača na Hrvaško.
Černač: Potrebna je aktivacija vojske po 37.a členu
A Černač vztraja, da zadnji dogodki kažejo, da so prebivalci prestrašeni, kar priča o tem, da je situacija slabša, kot je bila pred pol leta: "Podobno situacijo smo imeli oktobra lani, in mi smo zahtevali, da se sprejmejo ukrepi, s katerimi se bo zavarovala meja."
Kot pravi Černač, ukrepi, ki jih je navedel minister ne bodo delovali. Kot pravi, bi bil eden izmed psiholoških ukrepov, ki bi dal jasen signal tihotapcem, da Slovenija spreminja politiko, ki smo ji priča danes, aktivacija vojske po 37. a členu, pri katerem gre za to, da vojska dobi podobna pooblastila, kot jih ima policija. Predlagajo tudi postavitev ograje in spremembo azilne zakonodaje, da vsak, ki pride iz varne države nima pravice do azila.
Poklukar: Nobene potrebe ni, da vojska dobi podobna pooblastila kot policija
A kot zatrjuje minister Poklukar, v tem trenutku ni nobene potrebe za aktivacijo 37. a člena, "če pa bo to potrebno, bomo to predlagali vladi." Kot pojasnjuje, namreč " več kot polovico prebežnikov vrnemo na Hrvaško." Kot pravi, je zloraba azilne zakonodaje resda problem, vendar "gre tukaj za zakon o mednarodni zaščiti, ki ga Slovenija spoštuje."
Kot pravi Černač, bi SDS denar, ki ga vlada namenja migracijskim centrom, usmeril v varovanje meja, saj po njegovih besedah, "če zaščitimo mejo, kot je treba, ne potrebujemo migracijskih centrov, hkrati pa pošljemo jasen signal, da je meja varovana pred nezakonitimi prehodi."
Prav tako se je obregnil ob to, da Šarčeva vlada ne želi spremeniti azilne zakonodaje. Kot je na to odgovoril minister, pa budno spremljajo situacijo po ostalih državah, in če bodo potrebne spremembe, bodo s predlogom odšli na MNZ, zatrjuje.
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.