Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je spregovoril o ključnih izzivih, ki čakajo njegovo ministrstvo. Na vrhu seznama so gotovo pogajanja s sindikati.
Kot je dejal Koprivnikar, se pogajanja niso začela takoj po imenovanju nove vlade, to pa zato, ker so želeli sindikatom pojasniti, da breme optimizacij in znižanja stroškov ne bo temeljilo izključno na javnem sektorju. A javnofinančno stanje je tako, kot je, in upoštevanje vseh želja sindikatov preprosto ni izvedljivo, je dodal.
Sindikati so po njegovih besedah brez vsebinskega pogovora zavrnili vse vladne predloge o dodatnih ukrepih. Koprivnikar je ponovil, da bo poskusil poiskati drugačne rešitve, vendar je ob tem treba razumeti, da ti ukrepi "ne temeljijo na tem, kdo ima koga raje" in da ne gre za omalovaževanje posameznih poklicnih skupin. Enostavno je treba sprejeti, da lahko zapravimo toliko, kolikor ustvarimo, a minister dvomi, da "sindikalna stran razume ta dejstva".
Tako se mu ne zdi korektno, da sindikalni pogajalci niti ne poslušajo vladne obrazložitve. "Še preden so sploh slišali predloge, so že grozili z vojno napovedjo, totalno blokado. Takega ravnanja ne smatram kot državotvornega," je poudaril ter zagotovil, da se bodo kljub vsemu pogajali naprej in poskušali doseči kompromis.
Po Koprivnikarjevih besedah strani večkrat ne dosežeta dogovora tudi zato, ker se sindikati ne morejo zediniti niti med seboj. Zato pogajanja "po eni strani postajajo kontraproduktivna" in so v preteklosti v veliki meri blokirala pogosto dobre predloge različnih vlad, je dejal.
"Sedimo za pogajalsko mizo z 80 predstavniki, se pogajamo z danes že 36 sindikati in ne dosežemo nobenega dogovora. Sindikati so se poenotili v trenutku, ko so zavrnili vse vladne predloge. Pri iskanju rešitev za kvorum, da uredimo zastopanost sindikatov, se pa sindikalni centrali med sabo ne moreta zediniti o dveh predlogih, ki sta vladni strani oba v redu. Namenoma nas postavljajo v situacijo, da niti ne vemo točno, s kom se pogajamo," je ugotavljal minister.
Po njegovem mnenju gre za "eno od pogajalskih taktik, da vlado postavijo v nemočen položaj". Vlada pa nima več kaj dosti izbire, če želi izpolniti temeljne zaveze, poleg tega so ljudje na parlamentarnih volitvah jasno pokazali željo po spremembah, je povedal Koprivnikar.
Počasi se je treba vprašati, kdo nosi odgovornost za stanje, v katerem smo, je dodal. Tu smo namreč ravno zato, ker nismo nič spremenili; spremembe so vedno blokirane, pogosto tudi s strani sindikatov, je še pojasnil minister.
Ministrove besede so pričakovano razjezile sindikate. Navedbe o nedržavotvornosti so žaljive in kontraproduktivne na začetku pogajanj, pravi Branimir Štrukelj. Po oceni Janeza Posedija se je minister znašel v stiski in išče krivce nekje drugje. Če nas želi prestrašiti, ima napačen naslov, poudarjata.
Štrukelj Koprivnikarju priporoča, naj vendarle opazi, da je javni sektor v zadnjih petih oz. šestih letih prispeval milijardo in pol evrov k urejanju razmer, ki se ta čas niso uredile.
Po mnenju Štruklja glede tega ni nujno poiskati rešitve v mesecu dni, kot jih morajo poiskati glede dogovora o varčevalnih ukrepih za leto 2015. "Minister natančno ve, da so tukaj razlike zaradi številčnosti, položaja in vpliva sindikatov, ki trajajo leta in da je tudi to nastalo zaradi politike prejšnjih vlad. Seveda bo potreboval nekaj potrpljenja. V mesecu dni se sveta žal ne da ustvariti na novo, čeprav nekateri trdijo drugače," je še dejal.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.