Slovenija

Minister ob dnevu zdravja opozarja na pomanjkanje zdravstvenih delavcev

Ljubljana, 07. 04. 2023 06.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan v poslanici ob današnjem svetovnem dnevu zdravja poziva k tvorni razpravi o prihodnosti našega zdravstvenega sistema. Pri tem vidi več izzivov, med največjimi pomanjkanje zdravstvenih delavcev. Izpostavil je tudi aktivno vlogo ministrstva pri pripravi zakonodajnih sprememb na področju duševnega zdravja.

Strateški svet za zdravstvo
Strateški svet za zdravstvo FOTO: Damjan Žibert

Kot je uvodoma spomnil minister Danijel Bešič Loredan, je bila na današnji dan pred 75. leti ustanovljena Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Države so tej organizaciji zaupale spremljanje stanja in pripravo strokovnih priporočil ter predlogov ukrepov. Odzivanje na izbruhe in epidemije nalezljivih bolezni je ostalo pristojnost vsake posamezne države, mednarodni zdravstveni pravilnik iz leta 1969 pa je države najprej zavezal k poročanju o pojavu nekaterih nalezljivih bolezni. Hkrati je pravilnik državam članicam nalagal vzpostavitev sistema pripravljenosti.

Pandemija covida-19 je po ministrovih besedah razkrila številne nedoslednosti v odzivanju mednarodne skupnosti na pojav te nove bolezni, ki ni ogrozila samo zdravja ljudi, ampak tudi delovanje zdravstvenih sistemov. Ob podpori držav članic sta se v okviru WHO začela dva procesa, ki naj bi na transparenten način zagotovila boljšo mednarodno ureditev na področju obvladovanja nalezljivih bolezni.

Okrepiti in posodobiti moramo javni zdravstveni sistem in doseči soglasje, kako v javnem zdravstvenem sistemu zagotoviti pravočasno, kakovostno in dostopno oskrbo za vse, je v poslanici ob svetovnem dnevu zdravstva zapisala predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zavzela se je tudi za ukinitev dodatnega zdravstvenega zavarovanja.

Nova ureditev naj bi omogočala hitrejši in bolj učinkovit odziv mednarodne skupnosti ob upoštevanju suverenosti držav in spoštovanju človekovih pravic. Na podlagi izkušenj s pandemijo naj bi pripravili predlog posodobitve mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Do konca leta 2024 pa naj bi bil sprejet tudi nov mednarodni dogovor, s katerim bi predvsem zagotovili več mednarodne solidarnosti in enakosti na globalni ravni pri zagotavljanju zdravstvene oskrbe, laboratorijskih kapacitet in dostopnosti do zdravil v času pandemije ali druge zdravstvene krize.

"V Sloveniji bomo podprli ta prizadevanja mednarodne skupnosti in hkrati zagotovili pogoje za hiter odziv zdravstva na nepredvidene dogodke, ki bi lahko ogrozili zdravje naših ljudi," je napovedal Bešič Loredan. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje tako na primer vzpostavljajo operativni center za krizno upravljanje javnozdravstvenih tveganj, ki bo predstavljal osrednjo koordinacijsko točko za stalno spremljanje in odzivanje na zdravstvena tveganja večjih razsežnosti

Do začetka 2030 bo globalno primanjkovalo že 10 milijonov zdravstvenih delavcev

Domala vse države se ne glede na razlike v organiziranosti zdravstvenih sistemov soočajo s številnimi izzivi v zagotavljanju zdravstvenega varstva svojim prebivalcem. Pomanjkanje zdravstvenih delavcev trenutno predstavlja enega največjih izzivov. Do leta 2030 naj bi po projekcijah WHO manjkalo globalno že vsaj 10 milijonov zdravstvenih delavcev, je izpostavil.

"Ne poznamo enostavnih rešitev. Ob zagotavljanju dodatnih zdravstvenih delavcev predvsem z vlaganji v izobraževanje bo nujen predvsem razmislek o drugačnih načinih dela, novih zdravstvenih profilih in večji vključenosti uporabnikov zdravstvenega sistema in civilne družbe," je prepričan.

Ob tem je dodal, da Slovenija že vrsto let vlaga v preventivne programe in programe zgodnjega odkrivanja raka ter beleži uspehe, ki jih je prepoznala tudi WHO.

Med izzivi za celotno družbo je Bešič Loredan izpostavil tudi duševne stiske in bolezni. Duševnemu zdravju v času po covidu-19 večina držav namenja bistveno več pozornosti, tudi Slovenija. Na ministrstvu so vzpostavili nov sektor za duševno zdravje in demenco ter takoj pristopili k predlogom zakonodajnih sprememb.

"Naj bo današnji dan spodbuda za tvorno vključevanje v razpravo o prihodnosti našega zdravstvenega sistema. Samo skupaj namreč lahko najdemo rešitve, ki bodo zagotavljale njegovo vzdržnost in omogočale razvoj, a bodo hkrati in predvsem dobre za ljudi," je še pozval minister.

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

trdovrat
07. 04. 2023 11.15
+0
Zelo lepo Loredan! Le zakaj ne poveš še, da nas tiščite v popolno pokornost zločincem v WHO? Predsednik WHO-ja je uradno obtožen genocida v njegovi rodni Etiopiji, sedaj se pa zločinec skriva za imuniteto! Loredan, pazi na besede, kajti sam boš ostal, ko bo treba zagovarjati zločinske postopke proti zdravim ljudem! Spomni se na zadnja tri leta! Če ne razumeš dejanj zločinske organizacije, v zadnjih treh letih, si vzemi pol leta neplačanega dopusta in beri verodostojne zdravniške medije in verodostojne statistične podatke! Verjemi, da Ti želim samo dobro, kajti v primeru nadaljevanja sedanjega Tvojega zavzemanja za zločine WHO, boš pristal na napačni strani zgodovine! Pa vso srečo pri iskanju resnice, Ti želi tvoj nekdanji oboževalec. SMRT FAŠIZMU
User300173
07. 04. 2023 11.07
+1
Spoštovani minister, najprej ugotoviti, koliko kdo sedaj dela. Ker vemo kako je s tem, vam predlagam dvoje; I ukiniti popoldansko delo pri konkurenci in direktorje zavodov postaviti ekonomiste, kateri so za to šolani. Doktorji naj zdravijo. Ko to uredite, boste začudeno opazili, da nismo nič boljši ne slabši od vecine v EU.
Ljhdsvd
07. 04. 2023 10.34
+0
Zdaj ,ko imamo našo svobodo lahko to nadomestimo z borbenostjo
komarec
07. 04. 2023 09.43
+3
A sploh imamo še zdravstvo?
komarec
07. 04. 2023 09.42
+2
Saj človek ne ve ali bi se jokal ali smejal. To mantro s pomanjkanjem zdravstvenega osebja gonijo že od osamosvojitve sem. Plačajte ljudi in je problem rešen. Vi bi radi imeli da vam ti ljudje delajo prostovoljno, dohtarji pa plače nad oblaki. Ne bo šlo tako.
periot22
07. 04. 2023 09.37
+3
Kakšno pomanjkanje v Celjski bolnišnici jih kar mrgoli!
Omizje
07. 04. 2023 09.36
13 ur plzanja po javnih ustanovah 31dni v mesecu.potem pa še prvivat ambulanta.kaj ste naredili z tem zdravnikom
tine maline
07. 04. 2023 09.33
+1
Zmanjšajte dopust....40 dni + priprave+ bolniška..... Kdo sploh kaj dela.... In cela Ju je ista
k.rs30091
07. 04. 2023 08.47
+2
Jih manjka ;) potem pa vzemite pri zobozdravstvenI vzgojI in preventivI ter pri patronažnih sestrah, ker so predčasno doma. Redko katera dela 7h.
ajdanakolesu
07. 04. 2023 08.44
Vse zdravnike ki več naredijo v zasebnih ambulantah kot v javnem zdravstvu v rednem delovnem času odpustit. Takšnih lenuhov ne rabimo v javnem zdravstvu. Prepovedat plačevanje zasebnikom iz javne blagajne ZZZS. Jaz že 30 let hodim privat k zobarju z denarnico in ne zdrav. kartico ! Tako bi moralo biti za vse zasebnike, storitev se plača direktno iz denarnice stranke.Vsak ima na voljo javno zdravstvo, pa naj počaka na vrsto, tako kot drugi.
ajdanakolesu
07. 04. 2023 08.40
Ločit privat in javno...za plačevanje javnega zdravstva imamo ZZZS, za privat zdravstvo imamo privatne Zavarovalnice- dodatno zavarovanje, nadstandardno itd... napotnica bi morala imeti vrednost in veljavo samo za javno zdravstvo. Nehajte mešat cenike.
WD40
07. 04. 2023 09.24
franjoz
07. 04. 2023 08.34
+3
Kakšno pomankanje zdravnikov? Kdo to pravi?Zdravniki so dokazali da v privatnem sektorju naredijo toliko kot ostali v celem mesecu!Je to pomankanje zdravnikov? NE Pomankanje organizacije in interesi posameznikov.TO JE RAZLOG!
titomeni
07. 04. 2023 08.28
+1
A bejz. Da bom za 1000e delal petek in svetek? Ne hvala
vvvilice
07. 04. 2023 08.24
+3
Cel sistem držijo pokonci srednje sestre in strežnice. One so esenca našega zdravstvenega sistema.
vvvilice
07. 04. 2023 08.23
+0
Pa saj imamo Poplasovo!