Iz Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so sporočili, da delijo ogorčenje z zdravništvom nad izjavami ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana.
Namesto, da bi se minister zahvalil zdravstvenim delavcem, ki v času praznikov in zaostrenih epidemioloških razmer v neustreznih pogojih prek meja svojih moči skrbijo za zdravje državljank in državljanov, z insinuacijami vnaša nemir in negotovost ter povečuje nezadovoljstvo, so v sporočilu za javnost zapisali pri Fidesu.
"Ministra sprašujemo, ali je to njegova zahvala in sporočilo zdravnikom in njihovim prizadevanjem za boljši javni zdravstveni sistem ter požrtvovalno delo ali morda sporočilo nezadovoljnim bolnikom, naj s svojimi boleznimi ne obremenjujejo javnega zdravstvenega sistema," so dodali.
Na izjavo ministra so se na Twitterju odzvali tudi pri Mladih zdravnikih Slovenije: "Če so za kolaps urgentnih služb krive interesne skupine, nas zanima, če so interesna skupina tudi virusi gripe, respiratorni sincicijski virus in koronavirus, ki so sokrivi za drastičen porast števila pacientov v urgentnih službah? Ali morda tisti, ki svetujejo sonce in morje za zdravljenje okužb?"
Minister: Interesne skupine v zdravstvu nalašč ustvarjajo izredne razmere
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je namreč v četrtkovih Odmevih na TV Slovenija ocenil, da interesne skupine v zdravstvu nalašč ustvarjajo izredne razmere, saj je tako najlažje kritizirati in delovati. Dodal je, da v času covida-19 veliko število ljudi ni bilo zdravljenih, zdaj pa se ta bumerang vrača.
"Bolj ko napovedujemo reformo zdravstvenega sistema, bolj se oglašajo levi in desni, interesne skupine in zlorabljajo ljudi, da izvajajo pritiske, da bi vse ostalo tako, kot je," je dejal minister v oddaji.
Omenil je, da se ministrstvo že mesece ukvarja z reformo urgentnih centrov. Pacientom se je opravičil za trenutne razmere, čeprav za te, kot je poudaril, sam ni kriv. Spomnil je tudi na podpisan sporazum med ZD Ljubljana in UKC Ljubljana. Kot je dodal, je pozval svet zavoda, naj skliče izredno sejo in od UKC zahteva odgovore, zakaj ni okrepitev. Ministrstvo prav tako razmišlja, da bi v urgentnih centrih UKC Maribor in Ljubljana izvedli sistemski nadzor.
Ob pomanjkanju osebnih zdravnikov in kroženju respiratornih obolenj na več urgencah po Sloveniji te dni poročajo o velikem navalu in preobremenjenosti. Na Golniku decembra obravnavajo za 50 odstotkov več bolnikov kot v tednih pred tem, v Ljubljani, Kranju in Mariboru pa pacienti zaradi prezasedenih postelj na urgencah preživijo več ur.
KOMENTARJI (1076)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.